New businesses in Ostrava city center

New businesses in Ostrava city center.

Česká verze: https://www.msstavby.cz/nove-podniky-v-centru-ostravy-29-02-01-2023/

Stračena City

In Ostrava, „Stracenas“ can already be found, for example, in Pustkovec or Výškovice. Now the city centre is also represented. You will find here a café with a pastry shop, own bakery and a restaurant. On the upper floors of the building is a hotel. The business in the centre focuses on Italian cuisine with its own homemade pasta. The business is located on 28.října Street.

FB Stračena City

Pečeno s láskou

The business replaced Ostrava Buchtarna, where the owner retired and could not find a replacement. The space became vacant and a new business appeared immediately, offering homemade cakes, buns, cakes and pastries. The business is located at 1901/4 Střední Street.

FB Pečeno s láskou

PECka Pizza a Chleba

The artisan bakery was established in the premises of the multifunctional hall Gong in the Dolní Vítkovice area. The business focuses on baking Neapolitan pizza and is one of the best in the city. You can also buy fresh bread, baguettes or other baked goods here. For more information, see the article on denik.cz.

FB PECka Pizza a Chleba

Happy Tofu

A new Asian food shop was opened at 616/12 Chelčického Street.

FB Happy Tofu asian shop

ChillZone Ostrava

The business is located at 26 Dvořákova Street in the city centre. It offers mixed drinks, homemade cakes and hookahs.

FB ChillZone Ostrava

Geicha Bubble Tea Ostrava

A recent hit, milk teas with balls, has arrived to Ostrava. The new business is located at 185/5 Dlouhá Street.

Another similar establishment is located directly on Nádražní Street.

The article follows up the previous reports, see hashtag #podniky (always below the title), or the related articles…

Apart from the exceptions we are trying to survey the area of the historical center of Ostrava. Should you know about other emerging businesses or you are possibly about to open a new one, let us know via the contact form or write into comments.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.