Neumannová přádelna

Vizualizace studie využití objektu Neumannovy přádelny (závod 8 společnosti Slezan) ve Frýdku-Místku.

Dvoupatrová budova strojní přádelny s vlastní parní elektrárnou byla postavena ve stylu průmyslové secese. Fasáda je charakteristická zdobnými řimsami a svislymi pilastry. Stavbu iniciovali bratři Neumannové, kteří podnikali v textilním průmyslu. Objekt se nachází na dnešní Staroměstské ulici.

Autor: KLAR

Architekti se museli vypořádat s halovým prostorem, který se dá komplikovaně využít k jiným účelům nežli k výrobě a skladování. Navrhli tedy omezit hloubku vnitřních prostor vybouráním středového atria, které zároveň celý objekt prosvětlí. Bude také sloužit jako komunikační jádro. Druhým krokem byl návrh využití a architektonického řešení tak, aby pomocí samostatných etap bylo možné objekt revitalizovat postupně, a rozložit náklady na opravy a zařízení budovy do více let. V objektu by se v budoucnu mohly nacházet muzea, co-workingové centrum, restaurace/pivnice, loftové byty a jeho předprostor může dále sloužit pro kulturní akce jako doposud.

Město bude s majiteli objektu — SLEZAN Holding a. s. — dále jednat, a rozvíjet debatu nad dalším využitím a začleněním areálu do městské struktury, tak jak si vytyčilo v minulosti uzavřeném Memorandu o spolupráci, které upravuje společný postup v obnově a využití bývalých textilních továren a areálů.

Současný stav:

zdroj: FB Architekt FM

Související články


Komentáře

 1. M :

  parádní obrázky i parádní barák

  Thumb up 10 Thumb down 0
 2. balde :

  tam bych chtel mít byt loftový

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. David :

  Ahoj

  Jsem rodák, takže ten barák mám okoukaný i prolezlý a tak si myslím že ty plány pánů Architektů jsou docela utopie.

  Začnu zeširoka, Frýdek-Místek není moc kulturní město (samozrejmne mě to velmi mrzí) známé akce jako Kaufland, úplně zbytečně zbořené ikony jako Hala a Slezan, tzv. bulvár u polikliniky, absolutní neschopnost se vlastně někam posunout od roku 89..

  Takže, nějaké kulturní centra, muzea a volnočasové aktivity nevidím vůbec růžově, do stávajících chodí asi tak pět lidí za sto let. A jak rád bych byl,kdyby to bylo naopak.

  Jestli mají budovy Slezanů přežít musí si vydělat, dole obchody, uprostřed nějaké kanceláře a nahoře byty, či podobná náplň. Vytvořit z nich prostě „lepší adresu“

  A nápad na bydlení ve spojitosti s festivaly je taky utopie, zkoušeli jste si usnout ve svém velmi drahém loftovem bytě kde pod vámi už druhý den oslavují lidé na svém oblíbeném pivním festivalu?

  Rozhledna na komíně, pěkné … Kdyby jsem nebydlel ve městě kde není schopna radnice postavit ani dlažbu pod popelnice :))

  David.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 4. davidb :

  To David:
  „Takže, nějaké kulturní centra, muzea a volnočasové aktivity nevidím vůbec růžově, do stávajících chodí asi tak pět lidí za sto let. A jak rád bych byl,kdyby to bylo naopak.“

  A jak jinak to začít měnit, než rozšiřováním nabídky?
  Začnou první, někdo další se chytne a za x let jste, jak vy říkáte, kulturní město :-).

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. thvari :

  David: je tu blízkost Ostravy, takže potenciál tam je, města v regionu by se měla v tomhle logicky doplňovat, ono z toho cca půl milionu, kteří žijou v celé té naší aglomeraci, někdo kulturní být musí :)

  Thumb up 4 Thumb down 4
 6. aggu :

  Trochu starší údaj, nicméně 2x větší číslo: 965 338 obyvatel.
  https://mmr.cz/cs/microsites/uzemni-dimenze/ud-typy/stara-ud/integrovane-nastroje/iti/ostravska-metropolitni-oblast
  Současná strategie: https://mmr.cz/getmedia/0f9ae66f-5743-49c1-a80c-727adebbc3c1/Univerzalni-prezentace-SRR-21-_V1_1.pdf.aspx
  konec off-topic

  Thumb up 4 Thumb down 1
 7. davidb :

  aggu:
  No jo, ale zase si nehrajme na to, že do FM budou za kulturou pravidelně dojíždět třeba z Opavy, Karviné.
  ten 0,5 mil. bude smysluplné číslo.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 8. David :

  Pro davidb a thvari:

  Samozrejmne jsem pro jakoukoli kulturu, divadla, umění, muziku atd..ale já prostě nevidím po tomhle hlad. Třicet let chodím po výstavách, jak místních tak přespolních (Kopřivnice, Jičín, Ostrava atd) a vidím spíše úbytek lidí než naopak a mladí? Ty, pokud nejsou přinuceni školou se vyhýbají čemukoli co smrdí uměním.

  Nechci, jak se říká házet všechny do jednoho pytle, je tu i početná skupina chodící a angažující se dokonce v kulturní oblasti ale bojím se za ta opravdu nezaplatí opravu Slezanů.

  A k Ostravě, tzv.spadove oblasti jak píšete… Nejsem negativní a rád bych se mýlil ale ta posledních 15 let prosírá jednu šanci za druhou. Pamatuji si jaky tam byl esprit při nominaci na město kultury, ty projekty, nadšení pro věc a co z toho zbylo?

  Vždycky mi vytane na mysl, Světlík a jeho Vysoké pece projekty kolem a kde se to celé otočilo, střed města, Karolína a vůbec…

  Thumb up 4 Thumb down 6
 9. davidb :

  David:
  Chápu.
  Opravu Slezanu by to nezaplatilo v žádném městě. Vždy to bude ztrátové.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. aggu :

  davidb: Až bude rekonstruovaná trať do F-M, tak ze Středu do F-M cesta 15 minut. To už se dá i na kafe, tam i tam.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 11. aggu :

  David: Problém je právě v tom, že lidí sice je tady milion, a jsou stejně kulturychtiví jako kdekoliv v ČR, včetně Prahy, ale nefunguje tu rychlá intervalová hromadná doprava v rozumném čase cca do půlnoci. Jako třeba v Praze. Pro většinu lidí je nemyslitelné jet přes pracovní dny po práci třeba z Karviné do Ovy na kafe/gin a do divadla, protože není jak kromě auta. A když auto, tak zase parkování. A když parkování tak nejlépe zadarmo a u vchodu, že ano. A když to není, tak radši gauč-lahváč-Netflix, že ano :-/
  Dokud si nevybudujeme schnellbahny mezi centry aglomerace, nic se nezmění.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 12. davidb :

  aggu:
  O Ostravě jsem nepsal. Tam to beru jako spádovou oblast.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. aggu :

  davidb: Však se to také netýká jen Ostravy. I v Opavě mají divadlo nebo v Místku kavárnu, kde si budu moct z Ovy „zaskočit“. Když budu do 15-20 minut z centra Ostravy v centru Opavy a kolem jedenácti se budu moct kultivovaně vrátit tak nebudu mít problém. Násobně se tím zvýší potenciál kulturních zařízení v celé aglomeraci. Multiplikační efekt.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 14. davidb :

  aggu:
  Poprosím si znovu přečíst můj příspěvek:
  davidb:
  Nepsal jsem Ova – Opava či Ova – FM. Psal jsem Opava – FM či Ka – FM.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Mark :

  David: Tak nějak z vašich příspěvků cítím, že jste nejspíš nikdy na žádné kulturní akci nejspíš nebyl. V celém MSK je kultury spousta a hlad po ní je docela velký, jen tak namátkou v Ostravě festivaly Colours a Beats for Love, několik divadel (třeba Mír docela dost cílí na mladší obecenstvo a díky různým skečům mají na internetu dost velký dosah), v plánu je koncertní sál (kde je opět dost velký potenciál mít kromě klasické hudby přesah do modernějších hudebních stylů, viz spojení orchestru a drum & bassu v Rakousku https://www.youtube.com/watch?v=DDOVNGdqi48&list=PLSmYDkUnRyanqQsFBvTmJyAvO4vWvgnCq). A F-M taky není pozadu – Sweetsen fest, FM City fest nebo klub Stoun – všechno bývá dost solidně zaplněné, a to hlavně mladšíma lidma. Možná by to chtělo občas vylézt ze svojí sociální bubliny a trochu poznat, jak to chodí mimo ní.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 16. David :

  Pro Marka:

  Já se nikde nezmiňoval o tom že není, nebo je málo kultury v moravskoslezském kraji… Napsal jsem, že není po ní hlad, myslel jsem samozrejmne F-M.

  A Vámi zmiňovana hudební akce se veze na tom že je zadarmo. Zažil jsem třeba i Jazz ve městě, jak se neplatil to bylo kulturního lidu z půl litry v ruce, to bych Vám přál vidět a jak se zpoplatnil, NIC.. zůstalo pár fandů, díky bohu za ně.

  No a zpět k Sweetsenu, (a ano vystoupil jsem asi ze své sociální bubliny a několika ročníku se zúčastnil) používá se toliko jen na opijeni. Fesťák od Miraje,jsem zatím nenavštívil a Stoun navštěvují od své puberty. Nemyslím si že kulturnost města určují zrovna a úplně přesně hudební akce.( Na Coloursech je taky většina odjinud) Je to zájem lidí o své okolí, co je obklopuje, celková míra slušnosti, úroveň veřejného prostoru, naší zástupci na radnici a co prosazují pro své občany.. atd.

  A ještě jeden příklad, přijedu do Ostravy na Kolibala do GVUO, vevnitř mě přivítala paní důchodkyně a byla ráda, už tam nebyla s paní pokladní sama. Na výstavě bylo úplně vymeteno, nikde nikdo. Jaký rozdíl oproti Olomoucí či Praze. Tam bych Vam přál vidět Kolibala. Tedy, ta výstava v Ově byla lepší ale to nikdo neví :)))

  Thumb up 4 Thumb down 1
 17. Kurt :

  aggu:
  S dopravou naprostý souhlas! Ona totiž kultura a pivo, víno pokec u drinku jdou ruku v ruce. Takže dokud nebude aglomerace opět propojená rychlospoji, bude to zde špatné. To však naráží na další hřebíček, mluvíme zde o kulturních lidech, městech zřejmě i trochu řekněme ze střední třídy. Sen vetšiny těchto lidí je však odstěhovat se z měst jako FM, nebo Ostrava na vesnici, na čerstvý vzduch a mimo sociální problémy panelových sídlišť. Takže následná decentralizace těchto lidí pak může být schopna uživit spíše jen nárazové akce.
  Každopádně pokud někdo z vás žil v Brně, Praze není to pravda že je zde stejný hlad po kultuře. Tam je ten hlad mnohem větší a taky mají na kulturu lidi více času, respektive nemusí vstát brzy do práce, na průmyslovém Ostravsku těžko půjde kluk z výroby co hákuje od 6:30 během týdne na kulturu do večera…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 18. aggu :

  Kurt: Myslíte, že Ostravu v roce 2021 definuje „kluk z výroby co hákuje od 6:30“?
  Stačí se podívat v kolik jsou dnes v Ostravě dopravní špičky. V 6 ráno už dávno ne ;)

  Thumb up 5 Thumb down 4
 19. thvari :

  Kurt: Jo, ale to se pořád točíme kolem těch samých otázek. Proč je asi v Brně a Praze tento zájem? Protože ty města stáhnou mladé, šikovné a nadané lidi na vysoké školy, nebo je přilákají na dobře placenou práci, ti tam zůstanou a mají rodiny – tím se Praha nebo Brno neustále rozrůstá a zvyšuje se tam počet lidí, kteří tyto věci vyhledávají.

  Takže až bude Ostrava zase lidi ve větším přitahovat a místo poklesu obyvatel tu bude růst, bude ruku v ruce s tím růst i kulturní scéna. Jenomže to zase souvisí s tím, že tu musí být nabídka univerzit, zajímavých oborů, dobrého pracovního uplatnění a životní perspektivy, moderního bydlení, atd. Ostrav musí mít fajn image, aby tu člověk chtěl přijít a zůstat.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 20. Jirka :

  thvari: Brno se nerozrůstá, spíš jemně naopak

  Thumb up 2 Thumb down 8
 21. josef :

  Jirka: Brno se velice lehce rozrůstá, pokud se teda bavíme o obyvatelstvu.

  https://www.obyvateleceska.cz/brno-m%C4%9Bsto/brno/582786

  Thumb up 5 Thumb down 0
 22. Jirka :

  josef: https://www.salina-brno.cz/novinky/1209-pocet-obyvatel-brna-klesa-stehuji-se-za-hranice-mesta

  Thumb up 3 Thumb down 9
 23. josef :

  Jirka: Tak když to psali v Šalině… :-)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 24. Jana :

  thvari: Ostrava především nemůže mít dvě koksovny. Momentálně obě jedou naplno a pohled je to takový, že se divím že těch lidí neutíká více…

  Thumb up 1 Thumb down 8
 25. adamous :

  Pro precteni rozhovoru si rikam, aby tady jeste vubec nejaka kultura po covidu zbyla: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/cooltour-ostravske-kulturni-centrum-andrej-harmecko-ostrava.A210111_588834_ostrava-zpravy_zah

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. aggu :

  Jana: Jděte příkladem.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 27. D-r :

  Jana: Kam utíkat? Kde bude lepší?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 28. Adam :

  Bohužel – asi by tenhle objekt musel být někde v Brně – Praze – Ostravě aby dostal tuto šanci. Ve Frýdku tak fastfoody a nejlépe vietnamské, levné hadry a vetešnictví – tam ještě frydečák (i s mistečanem) zajde….

  Thumb up 0 Thumb down 2
 29. Martin [msstavby.cz] :

  Prezentace projektu: https://issuu.com/zdenekliska/docs/200622_fm_8_prezentace_print?fbclid=IwAR3AlVQAID6Zbs5ve4d1_0jEJzwh7ujc7Dt3LCVm0gz66Ge6DFPJMIe_ZWY

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.