Studie rekonstrukce Slezanky v Opavě

Město Opava si po návrhu ne demolic Slezanky nechalo vypracovat i studii její rekonstrukce.

Kavárna, samoobsluha, letní kino, technické dílny, kanceláře, bar, hřiště, zahrada i vyhlídka. Opava už ví, jak by mohla vypadat budoucnost Slezanky, chátrajícího obchodního centra na Horním náměstí. A bez bourání. Podle architektonické studie by celková oprava vyšla na 68 milionů korun bez DPH.  „Zpracovaná studie ukazuje možnosti využití stávající budovy Slezanky. Počítá s různými provozy a pracuje i se střechou, ve které vidí velký potenciál pro trávení volného času,“ uvedl primátor Opavy Radim Křupala.

Na střeše architekti navrhují hřiště, zeleň, posezení, vyhlídkové místo či prostor pro letní promítání filmů.

Jednotlivé části od sebe oddělí ocelová konstrukce, na niž z vnitrobloku za Slezankou naváže schodiště s výtahem. Pohled z náměstí na konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie zůstává volný. V části u Divadelního klubu by měly vzniknout polytechnické dílny. „Idea vznikla při debatě s okresní hospodářskou komorou. Jde o projekt na podporu zručnosti a vztahu dětí k technice, a to za intenzivní spolupráce s místními firmami.

Vedlo by je Středisko volného času a je možné na ně získat dotace patnáct milionů korun,“ upřesnil primátor. Město si studii na tuto část Slezanky chce nechat blíž rozpracovat pro případnou žádost o dotaci.

Opava oslovila tři architektonické kanceláře, návrh zpracovala jedna z nich, brněnská Chybik+Kristof. Studie projde debatou mezi zastupiteli a vedle návrhu ateliéru re:architekti, který počítá s bouráním Slezanky a stavbou bytových domů, zůstane jedním z řešení pro povolební vedení Opavy.

zdroj: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Pavel :

  NELÍBÍ!
  Architektonické a urbanistické porno.

  Thumb up 18 Thumb down 6
 2. Honza :

  Je dobře, že se Opava chová racionálně a místo slepého bourání a výstavby čehokoli (ačkoli jsem si vědom kvality architektonického návrhu nových budov), má i jiný plán. To se zas tak často nevidí a ode mě palec nahoru ?

  Thumb up 11 Thumb down 2
 3. tommtomm :

  Takové cirkusové šapito, degraduje to klasickou poměrně (na svou dobu) kvalitní socialistickou architekturu, která degraduje původní urbanismus středu města do kterého tento monoblok naležato nezapadá. Vím, že to má odkazovat k původní zastavbě, tedy alespoň částečně, v hmotě těch nosníků je zobrazena třeba původní radnice. Chápu že jde o rekonstrukci která má být levná, ale opravdu by kdysi tímto způsobem uvažovali měšťané, v centru města na nejnápadnějším místě? Jednoznačně jsem pro projekt rearchitektů kteří ve studii představili soudobé a moderní řešení, které však respektuje původní řešení města. Chápu že finančně je to někde jinde ale toto rozhodnutí určí podobu středu města na víc než půlstoletí….

  PS: to samé kauza protějšího panelového domu…. prvotně kvalitní rekonstrukci (která zde byla také zobrazena) zablokovali obyvatelé domu, kterým přeci stačí zateplit a natřít na meruňkovo….

  Thumb up 19 Thumb down 1
 4. Michal :

  Naprostá neúcta k okolní historické výstavbě. Ještě odpornější, než co je tam teď.

  Thumb up 14 Thumb down 2
 5. Xavier :

  Tohle si Opava nezaslouží :-(

  Thumb up 12 Thumb down 0
 6. Stand :

  Vole ohodně lepši naš ti pojebane kraksni co sou vedle ni. Ale rači bych to zboural

  Thumb up 1 Thumb down 14
 7. aldar :

  Špatně naaranžované kulisy pro výstavu na Černé louce v Ostravě. Je z toho cítit aranžeřina bez pořádného využití. Není vizualizace s Hláskou nebo s divadlem. To srovnání by odhalilo nesmyslnost. Hlavní náměstí v Opavě nemůže mít domy s konstrukcemi stánků, ze kterých právě stánkaři sundali plachty. Je z toho cítit, že nejsou peníze. Předchozí studie byla smysluplná, podle ní by měla být utvořena regulace a jednotlivé domy by měli projektovat různí arhitekti tak, aby bylo dosaženo různorodosti, která u historické zástavby byla.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 8. ovisna :

  Toto nemysli vazne, ze ne? Dle meho nazoru uz se tato kauza dostala do takove situace, ze si s tim nikdo nevi rady. Tento hnusny navrh je toho dukazem. Mozna by bylo lepsi nechat Slezanku tak jak je a nahodit jen novou fasadu a treba okna.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. Pavel :

  Studie rekonstrukce Slezanky v Opavě je zajímavé řešení jak po finanční stránce tak po architektonické.Ja bych tam rád vyděl obnovenou starou předválečnou zástavbu.Když to jde v Dráždanech tak proč,by to nešlo v Opavě.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.