Náměstí SNP, Ostrava-Zábřeh

MAPPA Ostrava (Městský ateliér prostorového plánování a architektury) na svém facebookovém profilu zveřejnila informace ke zpracované studii proměny lokality náměstí SNP (Slovenského národního povstání) v Ostravě-Zábřehu.

Dokončená urbanistická studie ateliéru MAAUS představuje proměnu jednoho z nejvýznamnějších veřejných prostranství Městský obvod Ostrava-Jih. Návrh se zabývá možnostmi rekonstrukce náměstí a doplněním zástavby v jeho okolí. Do jeho tvorby jsme společně s městským obvodem zapojili i místní občany a klíčové aktéry. Náměstí se v budoucnu stane příjemným místem pro setkávání a trávení volného času.

Co se v lokalitě změní:

 • oddělené poloviny náměstí se propojí zvýšením vozovky a změnou povrchu
 • přibyde amfiteátr, který vznikne přizvednutím plochy náměstí před AKORD Ostrava-Zábřeh
 • odstraní se rampy a terasy před budovami, přístup bude bezbariérový
 • tržnice se přesune do prostoru náměstí
 • parkovací stání před DK Akord se v plném počtu přemístí do okolí
 • doplní se stezky pro cyklisty
 • přibydou stromy, zeleň a prvky pro hospodaření s dešťovou vodou
 • v jihovýchodní části náměstí vznikne nové propojení s Bělským lesem
 • nová zástavba časem dotvoří urbanisticky rozpadlé bloky

Studie bude podkladem pro další kroky. Město ve spolupráci s obvodem plánuje rekonstrukci náměstí a pro výstavbu polyfunkčního objektu na místě bývalé tržnice bude hledat investora. Celá studie k nahlédnutí ZDE

Související články


Komentáře

 1. Ondřej Koutňák :

  Co se v lokalitě změní, ale není to uvedeno:
  – sníží se povolená rychlost na 30 km/h (lepšolidé to označují eufemismem „zklidnění dopravy“)
  – odstranění 53 parkovacích míst na jižní části náměstí před DK Akord a 10 z prostoru před počtou a poliklinikou – „Je uvažováno, že nově navržené objekty mají parkování v podzemní garáži, kde se počítá zároveň i s místy nahrazující rušená místa před Akordem“ – hahaha tak to je vtip týdne.

  Thumb up 31 Thumb down 18
 2. MP :

  Ondřej Koutňák: ke 30km/h…za lepšolida, jak píšete se nepovažuji, ale 30tka v obytné zástavbě je super. Teď nám ji zaveldli v Družstvě a společně s přednostní zprava, která tam je už dávno, to jako rezident vítám….:).

  Thumb up 22 Thumb down 12
 3. Martin :

  Ondřej Koutňák: Parkovacích míst před aquaparkem je dostatečně :-)

  Thumb up 11 Thumb down 12
 4. Petr :

  Co tak vymyslet podzemní garáže a ne km stezek pro cyklisty kde nikdo nejezdí!?

  Thumb up 10 Thumb down 12
 5. Ondřej Koutňák :

  MP: Nevím, kde je „Družstvo“ – má podobný charakter jako nám. SNP? Čujkovovou projede 10.000 aut denně, vč. MHD.
  Nevěřím nikomu, kdo tvrdí, že by 30ku dodržoval.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 6. Mx :

  Když se dnes podíváte na stav obou stran náměstí, není to žádná hrůza, kvalitní materiály, je posedět, zeleň, parkovacích míst přiměřeně. Opravdu to považuju momentálně za vyhazování peněz při katastrofálním stavu tolika základních dalších míst v Ostravě. Stačí od hulvackeho kopce projet první část cesty na centrum a koukat kolem sebe. Anebo stav různých sídlišť.

  Thumb up 21 Thumb down 12
 7. Čujkovovov Chrjukinčevin :

  Ondřej Koutňák: Družstvo má zcela jiný charakter než Stalingrad s „náměstím“ SNP. Družstvo je původně vilová čtvrť Zábřehu, ale dnes jej protíná Rudná a Polanecká spojka (vlak, tramvaj).

  Samozřejmě, že 30 a zvýšená úroveň vozovky přes „náměstí“ SNP nic neřeší. Ubudou-li parkovací místa na SNP, jen se zvýší tlak na parkování na poddimenzovaných chodnících kolem dvouletkových ubytoven Stalingradu, vydávaných dnes ze zoufalství za regulérní ulice.

  Thumb up 20 Thumb down 1
 8. Crazym :

  Ondřej Koutňák: Lokalitou Družstvo je asi myšleno okolí Náměstí Gen. Svobody https://mapy.cz/s/dodorajubu
  Naprosto neprůjezdná, kolejemi a jinými bariérami uzavřená oblast kde sjet z Moravské mají důvod jedině místní a čorkaři 🙂

  Thumb up 5 Thumb down 13
 9. Syroježkin :

  Ty vizualizace jsou jistě čorlé ze Strážné věže. Takovou koncetraci šťastných lidí může mít na svědomí pouze Ježíš.

  Thumb up 44 Thumb down 2
 10. Marian Kechlibar :

  Syroježkin:

  Nebo narazili na přírodní žílu kvalitního kokainu…

  Thumb up 7 Thumb down 3
 11. aldik :

  Takže se na Čujkovove potáhnu třicítkou a ještě to tam vyvýší? Ví vůbec ten kdo to navrhoval jaký tam je provoz aut hlavně ve špičce? O Víkendu je celkem klid. A ten přesun parkovacích míst za Akord.. mimo sezónu je tam možná místa dost, ale v létě velkou část obsadí návštěvníci aquaparku a zbytek obyvatelé okolích domů.. A to ještě na té ploše vedle Vodního areálu radnice pořád chce stavět krytý aquapark.. takže další auta navíc, ale hlaně že náměstí chtějí zklidnit :-D A parkovací dům tam nikoho nenapadne postavit.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 12. jorge :

  Nechci být rasista, ale už vidím, kdo bude mít v létě největší radost z laviček a „vodních prvků“ o))))) Nezávidím místním obyvatelům teda o)))

  Thumb up 15 Thumb down 6
 13. Cinemová :

  Hlavněže Rodimcevovu před cca rokem uzavřeli a sáhodlouze rekonstruovali, a to aniž by ji rozšířili o jediný milimetr a aniž by tam přidali jediné parkovací místo. Nikdo to navíc nehlídá, vjet se na ni z bočních ulic nedá, protože přes stojící auta či dodávky prostě vidět nejde.
  U koupaliště byla večer volná parkovací místa naposledy tak 30 lety…
  Zajímalo by mě, odkud bude radnice svážet lidi, aby se na náměstí tak šťastně setkávali. Setkávat se tam budou jen nepřizpůsobiví, protože někde si prečvachnout kalhotky občas musí a proč ne zrovna v nové fontáně, že jo…
  Na radnici sedí banda pozérů, která pro obyvatele nedělá doslova nic reálného (ba naopak lidem škodí, jen aby si prosadila drahé zbytečnosti) a vnucuje jim své postoje (viz termín Náměstí Ostrava-Jih 🤢). O nás, bez nás…

  Thumb up 21 Thumb down 6
 14. Jenki :

  Hop nahoru, hop dolů, zóna 30, dlažební kostky. V obytné zóně dobrý, ale ne tam, kde jezdí mraky autobusů MHD, to jako nic moc. Dobité vypružení, popraskané rámy a vysypané nápravy na autobusech jsou v ceně?
  A přednost zprava doporučuje 11 z 10 stojících cestujících v lince 48. Super nápad.

  Thumb up 18 Thumb down 8
 15. Ondřej Koutňák :

  Já bych se ještě vrátil ke svému prvému komentáři.
  Svou kritiku jsem nevedl ani tak proti tomu, že tam má být třicítka, nebo že nebude kam zaparkovat – pokud si to místní přejí, nechť je jim přáno. Ale jsem přesvědčen, že místní o tom vůbec nevědí. Prezentovány jsou jim líbivé obrázky letního sobotního odpoledne se svítícím sluníčkem a s usmívajícími se mladými lidmi. Problémy které to způsobí se záměrně zamlčují – nejsou tajné, ale kolik občanů si bude v textové části někde na str. 51 hledat řešení automobilové dopravy… Tam se člověk doví třeba i to, že mají zmizet odbočovací pruhy směr ul. Rodimcevova – podle mě to způsobí trvalou zácpu auty v místech, kde si autoři představují „místo setkávání“ (ale nejsem dopravák, třeba se mýlím).
  A hlavně ten hloupý eufemismus „zklidnění dopravy“. Kdo takovéto pojmy používá, je pro mě podvodník, který se mě snaží obelstít krásnými řečičkami.

  Thumb up 16 Thumb down 3
 16. davidb :

  Jenki:
  V Oslu jsme loni jeli autobusem a na jedné z místních komunikací jsme autobusem také přejížděli dost retarderů.
  Ale vypadaly jinak než u nás – autobus ho přejel předepsanou 40, pouze auta musely brzdit.
  https://1url.cz/JumCk

  Thumb up 1 Thumb down 8
 17. Retard R :

  davidb: Tak to muselo být určitě v létě, protože v zimě se v Oslu elektrickým autobusům vybíjejí baterky a nastává období zklidnění dopravy.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 18. davidb :

  Retard R:
  Zda byl autobus elektrický nevím, to si nepamatuju.
  Ale ano, bylo to v létě.

  Thumb up 1 Thumb down 8

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.