Náměstí Ostrava-Jih

V letošním roce začnou práce na projektu „Náměstí Ostrava-Jih“.

„Samotný obvod je dělen na několik částí, a nemá tak přirozené centrum. Záměrem je proto vytvořit moderní veřejný prostor, který by tuto funkci plnil. Nákupní centrum na  ulici Horní patří k  velmi frekventovaným místům a  po  letech užívání opravdu potřebuje obnovit,“ vysvětlila místostarostka Markéta Langrová. „Opravena byla část objektu, kterou má obvod ve správě. Další části jsou tří různých soukromých vlastníků. V  současnosti vyhlašujeme záměr na  pronájem čtyř nebytových prostor v  opravené části, čímž se opět rozšíří nabídka služeb pro občany,“ doplnila místostarostka Langrová s  tím, že všechny informace zájemci naleznou na  webových stránkách nemovitosti.ovajih.cz. V rámci revitalizace prostoru bylo loni v dubnu rekonstruováno parkoviště u polikliniky a na ploše přesahující 4000 metrů čtverečních vzni klo 70 kolmých parkovacích stání.

Kdy práce začnou

V  lednu radnice vybrala zhotovitele nového náměstí. Pokud vše půjde dobře, první práce by mohly začít už v  březnu. „Určitě všechny potěší, když práce proběhnou bez komplikací a třeba již letos rozsvítíme na  náměstí Ostrava-Jih vánoční strom,“ předesílá Langrová.

Nová kašna, dlažba i osvětlení

Revitalizace náměstí se týká prostoru vymezeného Železňákem, budovou finančního úřadu a  rušnou komunikací na  Horní ulici k  hranici podchodu v  Hrabůvce, což je plocha o  velikosti 10 000 metrů čtverečních. Náměstí dostane nové lavičky, zeleň, veřejné osvětlení a  inženýrské sítě, dlažba získá jednotný povrch. Změn se dočká i kašna. Ze současné se odstraní plastika Květ autora Štěpána Mikuly z  roku 1979 a bude dočasně uložena do depozitáře. Později bude znovu osazena v  blízkosti polikliniky. Pěší plochu náměstí doplní nová kašna z  několika podružných vodních střiků orientovaných rovnoběžně s Horní ulicí, tak aby neubírala tolik veřejného prostoru. Místostarosta pro finance Otakar Šimík potvrdil, že je v  rozpočtu obvodu počítáno s  celkovou  investicí ve výši 114 milionů korun, nicméně skutečná částka bude známa po  podpisu smlouvy s  dodavatelem a může být výrazně nižší.

Infocentrum a zastřešení

Na náměstí je nově navržen objekt městského infocentra, v  němž by mohlo fungovat veřejné WC. „V  plánu je také prosklené zastřešení  části tzv. účka, díky čemuž se zde budou moci konat krátkodobé akce a  kulturní aktivity. Počítáme s  tím, že se tady budou konat vánoční trhy, jarmarky, koncerty, meetingy, rozsvítíme tady vánoční strom. Stávající ochoz může být během akcí využíván jako hlediště. Bude to prostě příjemné místo nejen pro nakupování, ale i pro setkání lidí a smysluplné trávení volného času,“ přibližuje místostarostka Markéta Langrová. Výtah bude v březnu V  části objektu Železňáku se už od konce loňského roku buduje u stávajícího točitého schodiště částečně prosklený kulatý výtah, který budou moci využívat maminky s  kočárem a imobilní občané. Na konci ledna začala druhá část stavby. Nenastanou-li komplikace, první lidé se v něm svezou na přelomu března – dubna.

V plánu je i oprava podchodu

V budoucnu obvod plánuje i rekonstrukci podchodu navazujícího na budoucí náměstí, který je v neutěšeném stavu. „Zatím se bohužel do  výběrového řízení nepřihlásil žádný projektant stavby. Předpokládáme, že v roce 2020 upravíme také prostor kolem ulice Dr. E. Lukášové,“ plánuje místostarostka Markéta Langrová.

Související články


Komentáře

 1. Rdm :

  Trochu postrádám smysl toho infocentra, nevšiml jsem si, že by k nám na Jih jezdilo tolik turistů :)

  Thumb up 22 Thumb down 2
 2. David :

  no co jiného s tím jde udělat když to obvod nechal ve stavu jakém je… Za posledních 20 let tam nebyla opravená ani jedna lavička, je to taková symbolická tržnice vlastně a divím se, že to trvalo tak dlouho než se k tomu rozhodli. Jsem zvědavý jak to doopravdy bude vypadat až to dodělají.
  Ale určitě pozitivní, že i na tom Jihu se něco po letech udělá….

  PS: ten název pro Náměstí Ostrava-Jih je dost z cesty, lidi z Výškovic a Zábřehu tam normálně nepáchnou takže pro ně to jakoby oficiální náměstí Ov-Jihu určitě nebude.

  Thumb up 18 Thumb down 0
 3. aldik :

  Jasně, nové náměstí je přesně to, co Jih potřebuje :-D Máme totiž nejlepší chodníky, cesty (ty co spravuje obvod), dostatek parkovacích míst, všechny podchody jsou opraveně :D tržnice na náměstí SNP taky už dávno jak slibovali je nová :)

  Thumb up 5 Thumb down 6
 4. ladislav muri :

  NEJHORŠÍ JE TA CEDULE OC ŽELEZŃÁK,Jakým práven to radnice děl᧧ já sem v Hrabvce od r. 76 a vžy to byl HLUBINÁK,třeba náměsti xxxx, ale železnák hnus

  Thumb up 16 Thumb down 5
 5. MichalF :

  ladislav muri: A máme tu opět starou známou debatu:) Babička s dědou tuhle část Ostravy pomáhali stavět a žili tam od jejího počátku a nikdy se neřeklo jinak než že jdu nakoupit do železňáku:)

  Thumb up 7 Thumb down 5
 6. David :

  aldik:
  přesně tak! Jih je v naprosto v dezolátnímm stavu, staré asfaltové chodníky jsou popraskané, podchody to samé, zastávka u Kotvy je už pamětní i pro vnuky původních obyvatel toho sídliště, chodník který vede od podchodu u zastávky obchodní centrum je ze zařízení staveniště bez osvětlení už celých 50 let, má vůbec Jih nějakou koncepci regenerace jednotlivých sídlišť? Ne jen doprostřed udělat malé hřiště ale celkovou obnovu….
  Pokud chtějí dělat náměstí, pak je otázkou k čemu bude a kdo tam bude trávit volný čas? Ten železňák je fakt jen tržnice kam po pravdě míří jen místní důchodci a bezdomovci, to by museli i přeorganizovat všechny obchody a prodejny v tom Železňáku aby nesloužili jen pro babičky co jdou kolem ale i pro jiné věkové kategorie tak aby na tom náměstí mohli trávit nějaký čas. Je super mít vodotrysky kolem… ale kdo tam kvůli nim půjde když není jiný důvod? Utěrky za 10kč se dají sehnat i jinde :)

  Thumb up 11 Thumb down 4
 7. acdlcia [msstavby.cz] :

  ladislav muri: Už jsem to tady několikrát všemožným trollům a trotlům psal. Toto obchodní centrum na rozdíl třeba od Kotvy nebo Odry nikdy žádný název nedostalo a budete se muset smířit s tím že „HLUBIŇÁK“ to nebyl není a nebude jelikož toto lidové označení je již obsazeno jinou stavbou. To že se tomu mezi lidmi začalo říkat „Železňák“ vychází z toho že stavba byla ve svém průběhu pozastavena a zůstala tam stát jen železná konstrukce. Jo a stavěli to vězni což už by dneska asi neprošlo.

  Thumb up 10 Thumb down 5
 8. Stavar :

  acdlcia [msstavby.cz]:
  Je se teda zastanu Ladislava… jmeno zeleznak jsem vlastne objevil az pres vas web.. nesmyslne jmeno a myslim ze by se melo prestat pouzivat je rok 2019 a rozhodnuto uz bylo.. ehm! Tady odkaz https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/obyvatele-ostravy-jihu-rozhodli-uz-ne-zeleznak-ale-hlubinak-20160606.html

  Zeleznak zni dost blbe… rodina a jejich okoli tam bydli od 50.let a taky rikaji jen Hlubinak, to pak muzem treba Tietu rikat okenak…

  Thumb up 5 Thumb down 3
 9. D-r :

  David: Když bude kvalitní veřejný prostor tak lidi tam půjdou. Bydlel jsem kdysi u jednoho parku kde jenom chlastali bezdomovci. Potom tam udělali kvalitní rekonstrukci, posezení fontánu a začali se tam pomalu objevovat normální lidi, maminky s kočárky, děti, mládež. Alkoholiky odtud zmizeli.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. rasta :

  Všechno to vychází ze slabé, prakticky žádné údržby. Svým způsobem ty zpevněné plochy, podchod a mobiliář jako květináče a fontána nejsou staré. Pokud by se obvod o veřejný prostor staral jako správný hospodář, tak se nemuselo rekostruovat za stamiliony. Travertin se nerozpadne za 20 ani za 30 let pokud se o něj staráte. Něco jiného je asfaltový chodník plný bublin a trhlin, kterých je od dob komárů na Jihu mnoho a mnoho kilometrů. Obvod je to velký a radnice to asfaltovo betonové dědictví nikdy nedokázala zvládnout. Proto bych byl pro rozdělení Jihu na min. 2-3 obvody, kde se bude něco v této věci více dít.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 11. Bronislav Ceh :

  No ja nevim jestli se tomu ma rikat Hlubinak, Zeleznak nebo jak (v Ostrava bydlim jen 2 roky) ovsem uz kdyz tahle vyzualizace vysla v casopisu jihu, tak uplne prvni vec ktere jsem si vsiml, ze to logo vypada jak logo veitnamske vecerky z 90let (nemysleno rasisticky)!! Doufam ze to je jen docasny navrh, aby na te vizualizaci neco bylo..a pak se toho ujme nejake designerske studio..

  Thumb up 5 Thumb down 0
 12. lALINKA KAMILKA :

  A co obchod ODRA Výškovice .Udělaly jste tady bordel vše jste zbouraly co se dalo a nechali jste to tak.Je to smutné .
  Je mi stého všeho na nic.Ve Výškovicích bydlím od 1972 roku a ještě jsem nezažila takový hambajz.
  Vyhozené peníze za zeleň kterou dělala ly před 3 lety.Veřejné osvětlení které se ve větru hýbe a pomaloučku uhnívá od země.
  Vše je na dvě věci na Ho A NA NIC.

  Thumb up 2 Thumb down 9
 13. thvari :

  lALINKA KAMILKA: tak kontaktujte svoje zastupitele z cssd a ano na radnici ostrava jih, ti maji zaridit udrzbu a rozvoj. kdyz jsem v nultych letech chodil pres Odru kazdy den na ZS, vypadalo to tam uz tenkrat jako po valce. ani se nedivim, ze to museli zborit…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 14. Crazym :

  lALINKA KAMILKA: Proč to ty baby udělaly, že si ten bordel nad hlavou zbouraly, včil aby na ulici šlapaly :DD A ještě nám tu největší lopatu tady nechaly a dokonce ji PC nevzaly :DD
  Ale díky, neboť smích prý prodlužuje život a není nic tak zábavného po ránu jako cizí neštěstí :DD
  Jinak to ale zcela potvrzuje výrok toho mstivého pána na Hradě z roku 1992, že „Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt“. A ač prý to byl citát a ještě navíc v době kdy se mu ti dementi ještě nehodili k využití v přímé volbě, tak se musí uznat, že se celkem i trefil a Kamilka je toho krásným příkladem :DD

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. balde :

  lALINKA KAMILKA: Odra má soukromého majitele

  Thumb up 5 Thumb down 0
 16. Petr :

  to zastřešení je teda dobrý fail :) …stromky budou mít dobrý výhled na koncerty

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. rasta :

  lALINKA KAMILKA: milá paní, když už tady nadáváte, tak to dělejte alespoň na správná místa https://www.3eprojekt.cz/ Odra kdysi patřila družstvu Budoucnost. S tím bohužel nemá obec nic. Už to není jako za komunistů, že všechno patřilo státu, který na to stejně kašlal. Takových komplexů je na Jihu několik. Metalurg, Stalingrad, hotelové domy Hlubina, Výškovice.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 18. Koub :

  Rdm: Dneska ostravská infocentra neslouží jen turistům, ale i místním. Vstupenky na akce, dárkové předměty a podobně. V centru se dá zajít k Elektře, na Karolinu, na radnici a na hlavák. Poruba ho má na svinovském nádraží, potažmo na Hlavní třídě to porubské. Jih je největší a nemá nic. Takže asi proto ho tam chtějí, řekl bych…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 19. Eva Šporíková :

  Zajímalo by mě, kdo město v tomto podporuje. Občané to nechtějí a o to by mělo jít ne? Infocentrum? Na co? Vždyť tam turisté nejezdí. Leda že by se hotelák zapsal mezi rarity. Lepší by bylo opravit podchod, zlikvidovat tu pakáž z hoteláku a každopádně více zeleně. Na tom betonu se ti stánkaři uškvaří..

  Thumb up 5 Thumb down 6
 20. aggu :

  Název je špatně.
  Není to náměstí a není to centrum OV-Jihu. Jih žádné centrum nemá a s těmi diletanty na radnici nikdy mít nebude. Tohle je plácek před samoobsluhou pro hrabůvčany, levnými ponožkami pro místní hipstery v důchodu a zmrzlinou pro hrabůvčata. Nikdo jiný odjinud nikdy neměl a nikdy nebude mít potřebu sem jezdit „jakože do centra“.
  Příprava je špatně.
  Celý prostor je roztříštěný mezi různé vlastníky. Chaotický a nepříjemný vzhled tomu zcela odpovídá, a stejně tak tomu bude při jakýchkoliv dalších fázích „zvelebování“. To je smrt pro jakýkoliv rozumný postup. Radnice krčí rameny.
  Způsob řešení je špatně.
  Kdy jindy než tady, když jsou vstupní podmínky složité, by si měla jižanská radnice nechat poradit z různých stran a nechat odbornou komisi vybrat nejvhodnější návrh. Už když veřejně ventilují snahu o náměstí pro stotisíc lidí! Ovšem místní ÚMOb má zjevně tak kvalitní kádry, že nic takového nepotřebuje. Zadáno oblíbenci, diskuze nula, varianty jedna, a hurá, jdeme do realizace.
  Výsledek bude špatně.
  To co radní vzletně nazývají jako vznik náměstí bude ve skutečnosti: výměna dlaždic typu rozbité za levné, nakoupení několika laviček, zasazení několika stromků a oprava lamp. Kašna, kterou tam uměli udržovat i ožralí komunisti bude nová, akorát to nebude kašna, ale tolik oblíbená imitace periodického úniku vody v lowcost provedení. Lowcost čtvrť, lowcost řešení. Postavení nové budky s „infocentrem“ je naprostý výsměch zdravému rozumu, když po obvodu toho placu je x stávajících nebytových prostor. Ale i to je důsledek toho, když si musíte vybrat 1 z 1 návrhu. Tak už to holt u hlupáků chodí.
  Je třeba se ptát jestli zvolený „mobiliář“ bude v souladu s nějakým jednotným plánem pro město/čtvrť? Muhehe…
  Místostarostka Markéta to celé vidí jako „prostě příjemné místo nejen pro nakupování, ale i pro setkání lidí a smysluplné trávení volného času“. To musela opsat z nějakého letáku na nový Penny Market, protože tohle nikoho jen tak nenapadne, ani z leknutí ne. A kdybych chtěl být jo jízlivý, tak jen připomenu, že top-notch obchod pro to „příjemné nakupování“ v místním areálu je Hruška. Ta Hruška se svým, dnes už proslaveným brandingem, který vám hned ve dvojitých špinavých dveřích připomene Mamulovu příjemnou dobu se vším všudy.
  A ještě paní Markéta zmiňuje jako bonus výtah. Pominu jak ta konstrukce vypadá, ale těžko pominu, že lákat lidi na prosklený (10-metrový!) kulatý výtah v roce 2019, to chce odvahu.
  Zastřešení průchodu je jen dokreslení celého chaosu. Jako když špatný vtip zachraňujete dalším špatným vtipem. Jak říká klasik „komunismus je svinstvo a bolševici jsou svině“ ale hlavu a patu to mělo a prostor dával smysl. Pak přišel jeden borec a nakydal tam finanční úřad. Další borci to 30 let nechali ladem no a teď to celé slavně završíme.
  PS:
  Psát o tom co radní vymysleli za „železňákovým hlubiňákem“ se mi už nechce. Opakoval bych se a byl bych vulgární. Celý zadní trakt od Provaznické k poliklinice v mém osobním žebříčku projevů dilentatismu místního ÚMOBu bere 1.místo. Tohle „náměstí“ ho asi trumfne.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 21. K0c0ur3k :

  Zase obrovská masa betonu a pár stromů. V létě tam bude vedro jak v tulení… a přes zimu tam bude další bruslák. To nikdo neví jak dopadlo Masarykovo náměstí?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. karlamarie :

  To by tam chtělo vysadit krásný strom, který by v budoucnu mohl sloužit jako vánoční strom (až povyroste).

  Thumb up 5 Thumb down 0
 23. Všechno špatně!!! :

  No, problém bude v tom, že v dobach minulých byly objekty jako Železohlubiňák(z části) či Savarin prodaný soukromým majitelům.
  To se to potom blbě dává dokupy. Vznikne z toho nějaký paskvil a ten stojí za vohno. A nejhorší je, když Vám někdo zainteresovaný řekne, jak to vše probíhá u těch, co rozhodujou a rozdělujou.Bude lepší tu hořkou slinu polknout a jít dál s klapkama na očích, ono to pak tolik nebolí.
  Ale co, však na ohňostroj zase bude!!!

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.