Nádvoří Václava Havla

V Novém Jičíně vznikne místo věnované odkazu prezidenta Václava Havla. Za nápadem stojí aktivita místních obyvatel.

Celou reportáž můžete přečíst ZDE.

V Novém Jičíně vznikne místo věnované odkazu prezidenta Václava Havla. Za nápadem stojí aktivita lidí, kteří se hlásí k volnému spolku Novojičínská otevřená společnost. Nádvoří Václava Havla – takto se bude jmenovat prostor mezi areálem Žerotínského zámku a hotelem Praha. Na místě by měla stát mosazná deska rozměrů 600 x 400 mm s nápisem.

Členové Novojičínské otevřené společnosti nejprve zvažovali zakoupení lavičky Václava Havla. Uvažovali i o přejmenování stávajících míst ve městě, ale nechtěli komplikovat život lidem, kteří by si museli například měnit dokumenty kvůli přejmenování ulice v jejich bydlišti. Ideální se proto ukázal nedávno zrekonstruovaný prostor s kašnou před Žerotínským zámkem.

Nápad podpořily stovky lidí v online i papírové petici. Další souhlas bylo třeba získat od Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Novojičínští dostali zelenou pro název „Zahrada Václava Havla.“ S tímto návrhem pak oslovili i novojičínské radní.

Lubomír Sazovský, spoluiniciátor: „Po jednáních rady jsme byli požádáni o změnu názvu na „Nádvoří Václava Havla“. I na tento název jsme získali souhlas nadace VIZE 97. Poté byl náš návrh odsouhlasen oficiálně.“

Rada finální podobu nápadu schválila 17. února 2021. Hlasování bylo téměř vyrovnané. Pro se vyslovilo 5 radních. Proti hlasovali 4 členové, mezi nimi i starosta Stanislav Kopecký , který svůj postoj vysvětluje následným neoficiálním pojmenování místa.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: „Ani jeden z radních nezpochybňuje osobnost Václava Havla, ale chtěli jsme, aby k pojmenování nějakého místa či prostoru po této osobnosti bylo úřední a ne pouze symbolické. Tento nový název tak nebude zapsán v registru územní identifikace a adres jako oficiální pojmenování veřejného prostranství, což nám přijde nekoncepční.“

Pokud se vše podaří zrealizovat, půjde o první konkrétní místo v Moravskoslezském kraji, které je věnováno památce prezidenta Václava Havla. Prezidentův odkaz v našem regionu připomíná od 17. listopadu 2019 také Lavička Václava Havla v Čeladné. V minulosti se oficiálně k odkazu Václava Havla připojili i divadelníci v Opavě při uvedení hry Audience nebo herci ve Frýdlantu nad Ostravicí, kteří odehráli hru Vyrozumění.

zdroj: polar.cz

Související články


Komentáře

 1. Petr 366 :

  No je to hned naproti veřejným záchodům a tak nám o slavnostech bude na Vencu močit půlka města

  Thumb up 8 Thumb down 6
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Petr 366: Naproti je hotel Praha. Veřejné WC je dále. Pokud ty budeš chcát u kašny, tak budeš buď opilý, exhibicionista, nebo d***l. Určitě jedno na tebe pasuje :)

  Thumb up 7 Thumb down 14
 3. Neuvedeno :

  Památník humanitárního bombadovače poblíž WC je téměř ideálním místem.

  Thumb up 11 Thumb down 18
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Neuvedeno: To je bohužel častá dezinformace šířená mezi méně vzdělanými lidmi, kteří se neumí ověřit informace.
  https://denikn.cz/88076/sdilejte-nez-to-smazou-pravdu-o-humanitarnim-bombardovani-vam-havlovi-kritici-nereknou-ale-mozna-ani-zastanci/
  https://manipulatori.cz/vymysleny-citat-o-humanitarnim-bombardovani-vs-pravda-milose-zemana-svolil-s-prelety-vojenskych-letadel-v-ramci-bombardovani-jugoslavie/

  Thumb up 19 Thumb down 5
 5. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: Havel 29.11.2011: „I naturally have not ever pronounced that statement on humanitarian bombing which is attributed to me. That nonsense appeared in the follow-up of multiple translations. I said that the reasons for the strike had been humanitarian,…“

  Thumb up 11 Thumb down 3
 6. neuvedeno :

  Martin [msstavby.cz]:

  https://www.youtube.com/watch?v=4DnWYcOBcyo

  Thumb up 2 Thumb down 4
 7. marian :

  aggu: takže nikoliv humanitární bombardování, ale bombardování z humanitárních důvodů vy nedouci!:-)))

  Thumb up 5 Thumb down 5
 8. aggu :

  marian: :-(

  Thumb up 6 Thumb down 0
 9. marian :

  aggu: jj. Je to smutné

  Thumb up 2 Thumb down 4
 10. Dan :

  marian: Tady se pořád dokola řeší špatně přeložená věta. Ale ten nálet schválila vláda, která byla v té době vedena Milošem Zemanem. Mimochodem také Zeman (ač je to divné) je právě ten, kdo nabídl největší pomoc muslimským uprchlíkům. Ale to už je nad rozlišovací schopnosti flastenců :D.

  https://demagog.cz/vyrok/16406

  https://archiv.ihned.cz/c1-66179290-cesi-v-evrope-ondreje-housky-zeman-je-nejvetsim-vitacem-migrantu-opravdu

  Thumb up 6 Thumb down 5
 11. Drahoš Bruna :

  Dřív se tahle ulice jmenovala Heydrichgasse.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 12. Dan :

  Drahoš Bruna: V období okupace panebože…

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.