Nadšenci obnovují kino v Opavě

Kino z roku 1913 by mě nést název odboj a promítat by mělo začít na podzim.

Bude to už téměř 110 let od úplně prvního filmového představení, které mohli vidět diváci v Opavě. Tehdy ještě německé kino bylo velkou atrakcí. Postupně měnilo názvy, až úplně zaniklo. Na dávnou historii chce navázat skupina nadšenců, která původní biograf už na podzim znova otevře.

Nekonečná špína, nánosy barev, postupně se objevují další a další technické potíže. Ve starém kině v opavské části Kateřinky se teď pořád větrá.

Vysoké hromady krabic s filmy jsou všude kolem. Richard Vacula už takto zvedl z popela předválečný biograf v nedalekém Hradci nad Moravicí. Tento opavský je ještě starší z roku 1913. Pamětníci si ho vybaví jako kino Odboj. „Vracíme mu tento budovatelský název, protože se do této doby hodí,“ říká Vacula.

Kino se zachovalo téměř v původním stavu. „Je tady obrovské štěstí, že v 80. letech architekt Opavy zamítl rekonstrukci, protože pak by tady nebyl ten krásný balkon ale klasická elevace a papundekly a sololity, jak to známe z jiných kin. V původním stavu se dochovalo vlastně všechno včetně štuk. Nikdo nikdy nesáhl na původní konstrukce,“ pokračuje Vacula.

Hned vedle je nové letní kino. To už promítá. Na první film uvnitř si diváci ještě chvíli počkají. Bude součástí  Bezručovy Opavy, jednoho z nejstarších festivalů u nás. V sále se zdobeným stropem a honosným balkonem.

„Začneme promítat v rámci Bezručovy Opavy filmem Postel a osobně ji uvede režisér, původní vedoucí Divadla Petra Bezruče v Ostravě a bude to v sobotu 10. září v 19 hodin,“ dodává Vacula.

Do září by mělo kino aspoň trochu vypadat jako dřív. Retropokladna je už je na svém místě. I na výtěžku ze vstupného bude záležet, jestli se obnovení tradice starého původně německého kina podaří.

Kino se nachází v jednom z mála dochovaných objektů původní zástavby Opavy-Kateřinky.

zdroj: rozhlas.ostrava.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.