Mappa má ředitele

Ředitelem Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) bude od 1. října architekt Ondřej Vysloužil.

Město Ostrava zřídilo novou městskou organizaci k 1. červenci. Jejím úkolem je práce na rozvojových a urbanistických projektech a na kultivaci veřejného prostoru v Ostravě, organizace architektonických a urbanistických soutěží a také zapojení veřejnosti do přípravy projektů.

Ondřej Vysloužil zvítězil ve dvoukolovém výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo deset uchazečů. Dočasný ředitel organizace, vedoucí odboru strategického rozvoje magistrátu města Václav Palička, se vzdá funkce k 30. září.

„Architekta Ondřeje Vysloužila vybrala porota jako nejvhodnějšího kandidáta pro obsazení této pozice na základě jeho zkušeností, prezentované vize a znalostí. Město Ostrava potřebuje, aby se společnost rychle etablovala a stala se velmi brzy integrálním prvkem v rozvoji města. O nezbytné kroky při zahájení činnosti společnosti se v uplynulých téměř třech měsících postaral dočasný ředitel Václav Palička, který se zhostil této úlohy zcela podle očekávání a připravil vhodné podmínky pro práci nového ředitele,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura, který byl předsedou výběrové komise.

Ing. arch. Ondřej Vysloužil (*1979), který v současné době žije a pracuje v Ostravě a je autorizovaným architektem České komory architektů, vystudoval Fakultu architektury na VUT v Brně, kde získal za svůj bakalářský i diplomní projekt Cenu děkana Fakulty architektury. Při spolupráci s renomovaným architektonickým studiem Atelier 8000 v Praze se podílel na projektech administrativních a obchodních budov, obytných staveb i na návrzích urbanistických celků. V pražském ateliéru působil na pozici hlavního architekta projektů až do roku 2007. Po návratu do rodné Ostravy pracoval ve studiu ATOS 6. Od roku 2009 má se svou ženou, architektkou, kancelář VYSLOUŽIL ARCHITEKTI. Od počátku se zaměřil na problematiku veřejného prostoru, stojí za projekty Oživená Ostrava, Malá Kodaň a za několika návrhy veřejných prostranství v Ostravě.

„Rád bych se především zasadil o to, aby se Ostrava stala vyhledávaným městem pro život. Její atraktivitu ovlivňuje kvalita životního prostředí, zajímavé a dostupné bydlení, ale také estetizovaný veřejný prostor. Tímto se bude ateliér MAPPA zabývat, v tomto bude MAPPA udávat směr – vizi. Naším úkolem bude nejen příprava klíčových projektů, ale také jejich komunikování s veřejností,“ uvedl nový ředitel ateliéru MAPPA Ondřej Vysloužil.

V osmičlenné porotě, která vybírala nového ředitele z přihlášených uchazečů, zasedly skutečné osobnosti z oblasti architektury, jako jsou profesorka Eva Jiřičná, která dlouhodobě působí v Londýně, významný český architekt Vít Máslo z mezinárodní architektonické kanceláře, ředitel organizace KAM Michal Sedláček a spoluzakladatel IPRM Tomáš Hudeček. Za město byli členy poroty také resortní náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová a předseda komise investiční, architektury a rozvoje města Jiří Srba.

zdroj: ostrava.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Jann :

  Dobrá volba, gratuluji Ondrovi a věřím, že se město konečně ve věci strategie práce s veřejným prostorem posune dopředu.

  Thumb up 18 Thumb down 1
 2. balde :

  vařím že to bude člověk na svém místě, jen by mě zajímalo, jaké bude mít pravomoci, nevíte někdo přesně?

  Thumb up 10 Thumb down 0
 3. Winter :

  Hele, já to pořád nepochopil. Jaký je rozdíl mezi MAPPA a útvarem městského architekta? To je jako funkce aby měl Cyril s kým chodit na pivo?

  Thumb up 6 Thumb down 4
 4. Petr :

  Asi by se rádi Cyrila zbavili ale neví jak, tak mu aspoň nasadili do kožichu veš. Pravomoce bude mít nevalné, hlavní slovo má pořád Cyril.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 5. Winter :

  Jako se ještě doplním: celé mi to připadá jako variace na to, aby se vlk nažral (krasoduši byli spokojeni, že v Ostravě konečně působí architekt s minimálními znalostmi architektury) a koza zůstala celá (Cyril neztratil místo) – aneb na co mít jeden nefunkční úřad, když můžeme mít dva, které se navzájem blokují. Jsem extrémně skeptický.

  Thumb up 9 Thumb down 13
 6. Petr :

  Když se tak procházím centrem tak nemám pocit že by ta stávající horda ouřadů, zodpovědná že veřejný prostor k něčemu byla. Posrané lavičky, hnusné proluky, zdemolované chodníky a silnice, špína, plevel…tohle má vyřešit další úředník číslo x+1? Na tohle mají Cyril i obvod dost vlastních lidí, jen je nutné změnit způsob práce a hlavně se spolu bavit.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 7. Infoš :

  Já si myslím že je to dobrá volba, nicméně vzhledem k tomu, jak už zde zaznělo, jaké bude a nebo nebude mít MAPPA pravomoci a jak moc bude moci zasahovat do dění s ohledem na ÚHA. To se všechno asi vykrystalizuje spíše po letech, než po měsících.. Druhá rovina, která mě zajímá, je nakolik bude mít ateliér Vysloužil architekti možnost účastnit se architektonických soutěží tak, aby nedošlo ke střetu zájmů… Ale to asi taky nakonec vyplyne z těch jejich pravomocí.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. Winter :

  Infosi, nedelejte si iluze. Bude to resit jako drtiva vetsina mestskych architektu, kteri maji zaroven zivnost. Viz Orlova nebo Koprivnice.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 9. Crazym :

  Hela a všimli jste si kde budou soudruzi z Mappa!!! sídlit? http://screenshot.cz/FKMS7/ Není nad to když se soukromý subjekt dostane k zodpovědně platícímu nájemníkovi. Znám tady po centru spoustu prostor patřících městu co se snaží pronajmout ale co, z cizího krev přeci neteče ne a když nám se tam tak líbí naproti té neziskovky kam budeme mít kousek na kafe a pokec… :DD
  No teď by jsme si mohli pronajmout vedle pár parkovacích míst, taky za cizí prachy, přeci nebudeme do centra jezdit sockou nebo nedejbože pěšky a můžeme začít tvořit ty lepší zítřky :DD

  Thumb up 5 Thumb down 13
 10. adamous :

  Rozhovor s novym reditelem Mappa Ostrava: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-25-12-2019-17-14

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.