Likvidace architektury v Havířově

Havířov úspěšně ničí to málo zajímavé z architektury, co má.

Likvidaci výpravní budovy autobusového nádraží, snahy o demolici vlakového nádraží a mnohé další doplňuje nezdařilá rekonstrukce víceúčelové sportovní haly z let 1965–1969 ve Bruselském stylu s reliéfem od Josefa Hrejsemnou a Václava Uruby. Původní členění panelů výplně fasády byly prokládané obdélníky. Nově realizované zasklení je však stále čtvercové, které stavbu z estetického hlediska velmi degraduje.

havirov

zdroj: protimluv.net

Původní stav:

Pro porovnání. Fotomontáž původní obdélníkové výplně versus realizované čtvercové:
havirov

havirov

havirov

zdroj: FB Havířov – Podlesí

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Xavier :

  No, nevím, jestli lze v tomto případě hovořit o nějaké „likvidaci architektury“. Mně osobně se ta budova (včetně jejího okolí – Kaufland, autobusové nádraží) příliš nelíbila nikdy. Čímž neříkám, že to nešlo udělat lépe…

  Thumb up 6 Thumb down 7
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Jedná se o samotnou budovu. O nějakém Kuaflandu zde není ani zmínka. I autobusové nádraží BYLA cenná budova…

  Thumb up 5 Thumb down 7
 3. Lukáš :

  Podle mě to degradoval žlutý nátěr fasády, kdyby byl v jiné barvě (třeba v šedé) tak by to zase nemuselo být tak zlé.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Lukáš: Také. + dvamenší reklamní panely vlevo a nápis Radegest ( i když sponzor ).

  Thumb up 3 Thumb down 2
 5. Alex :

  Je to hrozná škoda.
  Brusel „vykvetl“ na konci 50. let a v první půli let 60. jako zjevení přímo uprostřed Sorely. Ten kontakt a kontrast dvou světů je úžasný, nic takového už nejspíš nikdy nevznikne. Každý svět svým způsobem cenný a zajímavý, každý naprosto jiný. Příklad: stačí jít bývalou „leninkou“ v Porubě. Až k rondelu velkorysý historizující bulvár s pilastry, „vítěznými“ oblouky průjezdů… a hned po něm Neználkovo Sluneční město s asymetrickými balkóny, římsami, úkosy, šikmými střechami. To všechno s krámskými prostorami v přízemí, hospůdkami, plastikami ve veřejném prostoru, na fasádách… Brusel (a jeho kamarád brutalismus) se přitom vyžíval v abstrakci, která sluší každému věku, není důvod se jej štítít, jako se někteří štítí Sorely.

  Jenže veřejná správa, ale i veřejnost se bohužel v mnoha případech prostě štítí vkusu.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 6. Jan Szturc :

  No mohl aspoň někdo předem říct, že si pro toto propůjčuje fotky z FB Havířov-Podlesí, které spravuji.

  Je samozřejmě nesmírná škoda a Havířov je tím tak nějak pověstný, že je městem promarněných příležitostí, kde staré chyby se opakují a nové vznikají. Ono čtvercové členění bylo provedeno již dávno v socialismu, už někdy kolem r. 1977/78 měl zasklení předělané na čtvercové, viz foto: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=837380069685924&set=o.398985366868999&type=3&theater
  Důvodem mohlo být praskání velkých tabulí v nepružném uložení, což by jistě v současné době nebyl problém, ale jaksi nebyla vůle napravit starou chybu a dodat budově původní nezaměnitelný ráz tak typický pro 60-tá léta.

  Budova arch. Josefa Hrejsemnou rozhodně patří k tomu nejkvalitnějšímu co zde kdysi vzniklo, hlediště je dost strmé, ale diváci jsou tak dost blízko hrací plochy jako jinde v okolí nikde, ani v Ostravě-Vítkovivích. Už tak, že později zmizelo i stejné zasklení u paty domu, které je ještě viditelné zde v detailu: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1057722100985052&set=o.398985366868999&type=3&theater. Navíc bylo před lety nevhodně přetřena fasída s reliéfy Václava Uruvy.

  V interiéru byl reliéf také přetřen barvou, bílou.
  Správce budovy, městská společnost SSRZ neví kdy došlo k oné výměně, nicméně jak to kdysi vypadalo věděli, ale z neznámých důvodů to bohužel neuvedli do původního stavu.

  Foto z Havířova-Podlesí užité v článku bylo prezentováno s těmito popisky na těchto odkazech:
  PHOTOSHOP POROVNÁNÍ: https://www.facebook.com/Havirov.Podlesi/photos/a.669532929877881.1073741828.662499680581206/700336783464162/?type=3&theater
  STAV OPRAVY: https://www.facebook.com/Havirov.Podlesi/posts/700073233490517

  Thumb up 5 Thumb down 2
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Jan Szturc: Na fotografiích je ponechán vodoznak a je uveden zdroj. Fotografie máte navíc uveřejněné na veřejné stránce. A buďte rád, že se o tomto více mluví.

  Thumb up 6 Thumb down 8
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Jan Szturc: tak jeste jednou a jinak radsi.

  muzeme se dohodnout, ze to takto muzem pripadne sem tam udelat? (jak pise martin, zdroj vzdy uvadime, snazime se i s primym odkazem, fotky mate orazitkovane, tak to by melo byt v poradku, nikdo si autorstvi fotek neprivlastnuje).

  za fotky a informace dekujeme.

  mimochodem z Havirova mame zalostne malo informaci, budeme radi, pokud nam date vedet (autorstvi, podpisy, odkazy na vas nejsou problem)

  Thumb up 8 Thumb down 1
 9. Jan Szturc :

  Msstavby.cz Formálně je to v pohodě, nemám s tím problém, o přivlastňování nebyla řeč. Je fajn, že o tom a dalších podobných nešvarech informujete. Jen bych o tom případně mohl vědět předem, můžete tak ziskat plné informace nebo třeba předejít mystifikacím, které z vašeho úvodníku vyplývají, tedy např. to, že okna čtvercová získává až teď, ale ony tam jsou už téměř 40 let.
  Já se taky případně zeptám předem :-) Nedávno jsem vaše fotky použil na ofiko dotaz na město ohledně demolice staveb v areálu Dolu Dukla. Samozřejmě s odkazem na vás ;-)

  Thumb up 7 Thumb down 1
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  Jan Szturc: ok, nejak jsme z toho snad vybruslili, diky za cenne info. bohuzel mame obecne spatnou zkusenost s odezvou na cokoliv, takze tu komunikaci nijak urputne neresime.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 11. Optimista :

  Tak tohle už je trochu z cesty pánové… Podívejme se na to z druhé stránky… JSEM RÁD, ŽE OKNA VYMĚNILI ZA NOVÁ :) DĚKUJI!

  Thumb up 1 Thumb down 6
 12. Jan Szturc :

  Optimista:
  Vůbec to není z cesty. Je to podobné, jako když na starou roubenku dáte nová plastová okna. Jako, jsou nová, ale proč takto??!!
  Vždycky to jde lépe, navíc zde by se nejednalo o jiný materiál (dřevo vs. plast), ale jen o změnu formátu. Nechtělo to moc, detaily ale dělají celkem a tady se to promarnilo.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Jan Szturc :

  Zeptal jsem se jak to bylo s těmi okny a kdy dostaly čtvercový formát místo obdélníkového. Nuže vězte, že se tak stalo již v r. 1986 na základě požadavku zmenšení plochy tabulí skla tak, aby bylo možno provádět výměnu poškozených skel svépomocí a plošně menší skleněné tabule lépe odolávaly deformacím nosné ocelové konstrukce, což by mělo zamezit jejímu praskání. Tolik z technicjké zprávy Stavoprojektu Ostrava.
  Nicméně mám za to, že současná radikální výměna (narozdíl od té minulé, která spočívala v navaření dalších ocelových profilů na stávající konstrukci) by toto mohla eliminovat, resp. konstrukce mohla být zpevněna – deformace zmenšeny a pružné uložení by mohlo umožnit použití větších obdélníkových panelů tak jak architekt Hrejsemnou zamýšlel.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. acdlcia [msstavby.cz] :

  A je to tady

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. D. Besta :

  cena cca 2 mil. Kč, což mi příjde hodně
  https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/634121?Q=ALFEST%20LUČINA%20s.r.o.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.