Lesopark Benátky

Město Ostrava nechalo zpracovat studii, která řeší, jak ze zanedbané lokality Lesoparku Benátky na rozhraní tří obvodů vybudovat odpočinkovou zónu. Podle projektu by území mělo získat novou, funkční koncepci podle koordinovaně plánovaných nových záměrů, aby se z lokality stala funkční, atraktivní a vyhledávaná část města. Území bylo rozšířeno o severní část Nové Vsi, lokalitu Bedřiška, brownfield bývalé chemické továrny Deza a přední část Zábřehu kolem ulice U Hrůbků. Řešené území tak zahrnuje tři městské obvody – Novou Ves, Mariánské Hory a Hulváky a Vítkovice a sousedí s obvody Moravská Ostrava, Poruba a Ostrava-Jih.

benatky

 

„Zaplněním dnes zanedbaného území aktivitami a jeho estetizací by měla vzniknout lokalita, která plynule propojí okolní obvody a nabídne obyvatelům prostor pro zábavu i relaxaci, zanikne tak jedno z ,území nikoho‘. Nově rekultivovaný prostor zaujímá zhruba 203,7 ha a nabízí 57 projektových záměrů a aktivit, je to pozoruhodný a hodnotný záměr. Navíc jsou v lokalitě cenné krajinné prvky, jako například mokřady. Pokud se tento projekt dotáhne podle studie, Ostrava by měla získat lokalitu pro příjemné využití volného času, jaká jinde nemá obdoby. Přinesla by také řadu pracovních míst,“ hodnotí projekt primátor města Ostravy Petr Kajnar.

benatky

 

Studie počítá s šesti lokalitami – Benátky, Novoveské mokřady, Hulváky a vodárna, Park vůní a Mládežnický sport, Bedřiška, Ostatní a přidružené projekty. Každá z lokalit pak nabídne řadu atrakcí, například v rekultivovaných Benátkách, které zahrnou 14 aktivit, by měli lidé mít možnost rybařit, zasportovat si ve Fit parku, využít běžecký a inline okruh, ale také volnočasové centrum. V budoucnu by měl v tomto území stát také domov důchodců.

benatky

 

Město počítá s čerpáním dotačních prostředků na tento projekt z fondů EU v letech 2014 – 2020. Obdobně jako tomu bylo v případě Komenského sadů, i zde bude mít veřejnost možnost vyjádřit se k jednotlivým projektům. Hlasováním na speciálních webových stránkách, které budou spuštěny v lednu příštího roku, budou moci dát občané najevo, jak se jim jednotlivé projekty líbí. Názor veřejnosti je jedním z kritérií, které rozhodnou o pořadí, ve kterém se budou jednotlivé projekty realizovat.

benatky

benatky

benatky

benatky

 

zdroj: denik.cz / ostrava-online.cz / msgroup.cz

Související články


Komentáře

 1. marian :

  no páni, snad se toho dožiju. moc pěkné.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. Tomas T. :

  Tak a dalsi studie, zase potrebovali jen nejakemu kamaradovi dat penize….

  Thumb up 4 Thumb down 4
 3. aggu :

  Úkol číslo 1: vyčistit areál Dezy. Úkol č. 2: protipovodňová ochrana. Pak už jen tleskám. Tam se bude dát trávit s rodinkou celý den a je to odevšad blízko.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. aleš m. :

  marian:
  no nebojte, nedožijete se ani Vy ani já a podle nádherných vizu, které by v reálu při dnešních zadávaných zakázkách přišly na stamiliony nebo i víc, se nedožijí ani naše děti….jinak ke studii: bojím se, že má pravdu Tomas T

  Thumb up 5 Thumb down 3
 5. aldik :

  Vize i vizualizace pěkné :) Nebylo něco podobného zamýšleno i s haldou v Hrabůvce? Ale to byla asi taky jen vize v hlavách radnice :D

  Thumb up 0 Thumb down 2
 6. Balde :

  aldik: halda v Hrabuvce, je projekt Světlíka, a je tam ten problém, že stat ma platit sanaci území, ale prostě se k tomu nemá, jinak by tam to golfove hřistě s inline drahou v zimě pro běžky, už dávno stálo, zase to je o státu a jeho dluzich vuci nasemu regionu, v podobě sanací starych ekologických skoda

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. robert :

  Co k tomu dodat. Papír snese všechno. Počin je to pěkný, ale nejprve by to území okolo muselo být zabydleno a využito alespoň tak, jak je na vizualizacích, aby měl ten lesopark své využití…. Moc si nedovedu představit, že tam všichni budou dojíždět mhd nebo auty. Bez toho to nemá koncepci.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 8. robert :

  Balde: mimochodem, bez sanace území poškozených průmyslem se Ostrava ani v žádné smysluplné koncepci rozvíjet nedá. To je to první co se už před alespoň dvaceti lety mělo vyřešit. Bez toho to město bude dál pomalu umírat.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. Jarda :

  Obávám se, že pokud Vám není méně než dvacet, tak se toho nedožijete.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 10. Danek :

  Co jsem četl tak na sanaci odvalu Hrabuvka, by měli peníze připlout.Přiklepla to Rusnokova vláda + třeba peníze na sanaci lagun a atd,atd. http://goo.gl/7cCcBL
  Bod 1, vlevo viz odkaz.Snad se přiští rok stavby golfového hřiště dočkáme.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Miv :

  Projekt se mi zdá dost mimo současnou realitu daného místa (dopravní vytížení, málo lidí, které by lákala prohcázka pod chemičkou). Pro začátek by stačilo, kdyby postavili ty lávky přes Plzeňskou a 28.řijna, aby se dalo projet na kole.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 12. Crazym :

  Vidím to stejně jako Tomas T. Je to pouze cesta jak přemístit peníze od daňového poplatníka do soukromých kapes za souhlasného mručení těch, kteří té mediální masáži věří. A je jedno odkud ty peníze jsou jestli z EU nebo třeba z Marsu, když chybnou ČNB a jim podobní si nějaké zas vytisknou.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 13. mm :

  …..ale ta výškova budova na Hulváckém kopci by sedla, co?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Nimrod :

  Danek: Můžu vás ubezpečit, že golfové hřiště se v příštím roce stavět nezačne – jakmile stát vybere firmu na zmiňovanoou sanaci, tak bude trvat 18 měsíců než samotná sanace bude dokončena – takže to jsme na konci roku 2015 – a až potom se začně realizovat golf.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Jarda: robert: aldik: aleš m.: Tomas T.: O této studii víme v redakci již od června tohoto roku. Je usilovně připravována. Nejde jen o malůvky na papíře. Což lze také poznat dle připravované webové stránky pro hlasování, které objekty ( z celkových navržených 57 ) si občané přejí.

  V okolí území bydlí desetitisíce lidí. ( vlastně celá Ostrava ). Fakt si myslíte, že hned na hranici lesoparku musí být z každé strany nalepeno sídliště, aby tam někdo zašel ? Vemte si například Jistebnické rybníky, v okolí jen malé obce ale i tak tam je plno lidí na výletě.

  Navíc, revitalizace 200 ha území je běh na delší trať.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 16. Jarda :

  martin [msstavby.cz]: Díky, že jste poslední větou svého příspěvku potvrdil mou domněnku, že se toho mnozí z nás asi nedožijí.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 17. robert :

  martin: S Jistebnickými rybníky tady vidím neporovnatelný rozdíl. Opravdu si myslím, že místo, které je momentálně obklopeno ghety bezdomovců, romů, průmyslových provozů, brownfields, výkupnou šrotu,střelnicí a velkou křivatkou nemá budoucnost ve využití lesoparku. Jestli má někdo snahu o nápravu Ostravy ve město, nemůže začít řešit problém od konce.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 18. marian :

  robert: víceméně jste popsal jakoukoliv část Ostravy, včetně centra, to by jste nemohl stavět nikde. navíc myslím, že mariánky jsou +- geometrický střed plochy města, ne nějaký konec.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 19. Jarda :

  marian: Teď už si ale děláte fakt srandu. Mariánky jsou konec Ostravy se vším všudy. Za nimi jsou již jen samé překážky bránící pokračování města, Plzeňská, vodárenské pásmo, dálníce,Odra a železniční koridor. Poruba je město samo o sobě, Ostrava byla a je souměstím. Takže pokud se máme bavit o nějakém středu, tak tím je a vždy bude staré centrum. Opravdu Komenského sady a Bělský les leží obklopeny tak nehostiným prostředím jako toto?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 20. Richard :

  Jestliže je to území geometrický střed města, tak by tam neměl být park , ale nějaká zástavba. Pořád se mluví , jak je Poruba oddělena od zbytku města, tak bych se v prvé řadě snažil to stavebně propojit. Ale podívejte se na územní plán, v tom prostoru se s žádnou zástavbou nepočítá. Já bych například rád viděl v prostoru křižovatky nějaké domy,stačí dva tři baráky a celkově to ožije, taky podél Mariánskohorské a samozřejmě rozšířit možnost výstavby rodinných domů v Nové Vsi, jak v severní tak v jižní části směrem na východ. Prostě více zabydlet, jak už to tady někdo psal, pak se může dělat park. Ostrava je vůbec předimenzovaná zelení, jenom se najde nějaký volný plácek tak se tam hned masivně vysazuje. Stromy město neoživí, spíš zastiňují. Třeba ta výsadba na Ruské ve Vítkovicích, nasadili tam plno stromů i před ty krásné cihlové domy, až to vyroste a rozkvete , tak ty domy nevyniknou ,je to škoda. Nebo kolem slezskoostravského hradu, ten hrad je dominanta, měl by jít vidět z daleka, ale ne tam se vysazujou stromky…a to je tu všude. Stromy na hlavním náměstí…kde to mají ???? Se stromama se tady roztrhnul pytel, myslím, že si z toho někdo udělal pěkný „biznys“. A vše pod nálepkou lepšího ovzduší, ekologie.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 21. Balde :

  Richard: sranda je někdo stromy nenanávdidí, někdo zas v porubě nadavá že když chce zaplnit někdo proluku, tak deti si nemaji kde hrát, fakt sranda toto

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. MarekD :

  Není náhodou kus toho území v záplavové zóně? Je vůbec možné na takových pozemcích něco stavět?

  Jinak projekt pěkný.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. Richard :

  Já mám stromy rád, ale ve městě to musí mít určitý řád, musí se střídat zástavba a zeleň v určité míře….Nemůžeme obrovské (rozvojové ) plochy umrtvit zelení a pak se divit , že je město mrtvé….

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Jarda :

  MarekD: Zkuste se podivat na http://goo.gl/af7iNM

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Miv :

  Oblast nejblíže chemické osadě (říkali jsme ji za mlada dusíkárny) by musela být vysypaná zlaťáky, abych tam šel s dětmi na procházku. A možná ani po tom bych tam nešel. Někomu to tam možná připomíná Jistebnické rybníky, ale já mám asi malou představivost. Nicméně věřím, že místo si svoji klientelu najde.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 26. Rumcajz :

  Prostě to není dobrý projekt, vůbec nepočítá s budoucí MÚK Nová Ves ani s využitím areálu býv. koupaliště na hulváckém kopci s termálními prameny. Je sice hezké, že zde máme další „krásné vizualizace“, ale co z toho? O to horší, že se v začínajícím předvolebním klání na radnici vyhodily další zbytečné miliony z rozpočtu… :-(

  Thumb up 3 Thumb down 0
 27. jp :

  Vzpomínám, jak několik let zpátky vyzýval Miklas občany Jihu, ať se zapojí to blíží se kompletní regenerace Bělského lesa. Byla k tomu myslím i nějaká výstava v K-triu, kde se měli lidé angažovat, tuším 2007 nebo 2006 ? A co se s Bělákem od té doby udělalo ? Pár laviček, vymýcené palouky a pár značení a projekt jakéhosi sportoviště, které ani z části nestojí :-/ Tohle mi to dost připomíná… Ale pěkné to je :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 28. Martin [msstavby.cz] :

  robert: Jistebnické rybníky jsem uvedl jako příklad hustoty okolního osídlení…
  Nevím… Z jihu sídliště Pískové Doly, vilová zástavba Zábřehu, Vítkovic. Obytná a průmyslová zástavba Mariánské Hory a Hulváky, do toho Nová Ves. Není tímhle Ostrava specifická, průmysl vedle parků a obytných zón. Střelnici připomínají ruiny ( které budou v rámci projektu odstraněny ) a název zastávky.

  Rumcajz: Popravdě jsem rád, že další monstrum typu MÚK Vodárna snad nevznikne. Takových paskvilů je v Ostravě už dost. MÚK více umrtvuje lokalitu. S bývalým koupalištěm Hulváky se počítá v rámci revitalizace.

  jp: V Bělském lese právě probíhá revitalizace http://www.msstavby.cz/v-belskem-lese-vyroste-prirodni-areal-17-08-2012/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 29. jp :

  martin: jo pardon, díky :-) to je to „sportoviště“, co jsem měl na mysli. Já jsem z těch projektů, co právě byly kdysi v k-triu pochopil, že to má být celková rekonstrukce Běláku. Od SNP až po Bělou. Já vím, že je to takové klišé říkat „Ostravský Central Park“, ale takhle jsem to pochopil, ta výuková část je jenom malý kousek z toho, co je třeba tady uvedeno, že bude: http://goo.gl/HngzB0 a zatím jsem teda neslyšel, že by se něco dělo. Ale uvidíme :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. Tomas T. :

  jp: Stav belskeho lesa mi nyni naprosto vyhovuje. A to jak pro behani, tak pro jizdu na kole, ci v zime na bezkach. A i s kocarkem tam neni zadny problem. Hlavni je, ze se tam nedelaji zadne cesty aby z toho byl park. Je to les, a lesem by to melo zustat.

  Co se tyce tady toho, tak bych opravdu nebral ragument ze ostrava konci na hulvatskem kopci, a poruba uz do ni nepatri. Je to trosku mimo. Problem Nove vsi je pouze zaplavova oblast. Jeste mam v pameti, jak odtamtud museli vodu po povodni precerpavat. Cili ikdyz jsem videl pekne byldeni, do kterecho bych asi sel, tak mne to tam odrazovalo. Jinak je ten projekt moc povedeny, a nemyslim ze je az tak nerealny. Je jasne ze se to bude delat po etapach. Je v tom zahrnut i ten inline okruh ….

  Vseobechne si myslim ze tady tyto studie jsou dobre. Pokud samozrejme se jejich vysledek zapracuje do uzemniho planu a pocita se s jeho naslednym vyuzitim. Zda to takto opravdu bude nebo ne, jsem se ale nikde nedocetl. Uvidime zda se to bude zapracovavat pri pristim projednavani zmeny uzemniho planu. Mozna by nebylo od veci se o to nejak zasadit a tlacit na to, kdyz uz to teda radnice zaplatila ;-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 31. aggu :

  Území v údolní nivě Odry nemá lepšího využití než tohoto. Jen je potřeba ho debordelizovat po průmyslové činnosti (skoro stoletá destilace dehtu). Imho prostor na sever od „A. Benátky“ by potřeboval větší zelený nárazník, počítám, že brzy někdo opráší staré plány na výstavbu hal na jih od MÚK… Ty by ale musely být na násypech kvůli Qmax. Jinak u mně dobrý, v centru Komeňák, na jihu Bělák, Nová Ves, a v Porubě si Palyza určitě „vyboxuje“ svůj Central Park místo „odkloněné“ vozovny…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. marian :

  v místě budování okruhu pro in-line bruslaře se začaly bourat garáže (na vizualizaci sektor I, pokud mě zrak neklame)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Martin [msstavby.cz] :

  marian: Tohle http://www.msstavby.cz/tagy/u-cementarny/ ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. marian :

  martin [msstavby.cz]: je to v těch místech, takže asi ano

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. thrpst :

  Ten mrakodrap na hulváckém kopci!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Martin [msstavby.cz] :

  thrpst: „Alternativa 2 – Návrh vytváří na nároží městskou dominantu. Předpokládá se hotel s restauracemi či větší administrativní komplex. Tato dominanta by měla ukončovat zástavbu podél ul. 28.října na hraně Hulvátského kopce. V tomto území se výhledově počítá s realizací městské dominanty. Realizace dominanty je podmíněna výkupem pozemků od stávajících soukromých vlastníků a demolicí stávajících objektů na ploše.
  Další omezení pro stavbu vyplývá z řešení přestupního uzlu, kdy v současné řešené dokumentaci je vyjíždění autobusů MHD realizováno přes ul. Klostermannova povoleným
  pravým odbočením na ul. 28.října. Další limitou je radioreleový spoj Českých radiokomunikací (spodní hrana ve výšce 278 m.n.m.), který omezuje výšku dominanty na cca 50m nad stávající terén.“

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. Oasis :

  Stránky s hlasováním pro jednotlivé projekty: https://benatky.ostrava.cz/ . Hlasování bude probíhat do 31.03.2014.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. hawai :

  Projekt se mi velmi líbí. Bohužel, ale již na jeho počátku jsem zklamaný z toho co se kolem toho děje. Jak unikají informace a někteří vychytralci skupují pozemky a rybníčky za směšné ceny. Pak je na internetu nabízejí za miliony. A město pokud bude chtít něco udělat tak vyhodí spoustu peněz zbytečně. Zasvěcení ví o čem mluvím. Vybral bych jinou lokalitu a bylo by to.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. marian :

  hawai: kdyby to bylo jinde, tak to bude to samé. zas někdo bude mít potřebné informace dřív a napakuje se. ostatně, ty projekty se beztak ani kvůli ničemu jinému nedělají – podojit EU a něco za nehty vždy zůstane. nebo si myslíte, že politici (tím nemyslím jen ty české) jsou vizionáři a kandidují protože chtějí sloužit občanům :-) samozřejmě – čest výjimkám!
  já jsem realista a budu rád, když nebudou krást přespříliš a prosadí a postaví něco co bude mít hlavu a patu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 40. Tomas T. :

  hawai: Pokud jinou lokalitu, tak bych chtel vedet kterou, abych se mohl napakovat ja ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Historik :

  Je to studie a jako takové studie vždycky počítají s nějakou fantasmagořinou. Pokud tato studie nepočítá s mimoúrovňovou křižovatkou u vodárny, pak to není věrohodná ani nikterak kvalitní studie :(

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.