Lávka v Příboře dokončena

V Příboře byla dokončena stavba velmi elegantní lávky přes řeku Lubinu. Podoba lávky byla vybrána architektonickou soutěží.

Na konci listopadu byla slavnostně otevřena nová lávka přes řeku Lubinu v Příboře podle vítězného soutěžního návrhu týmu Ing. arch. Marek Blank, Ing. Petr Tej, Ph.D. a Ing. Vítězslav Vacek CSc. z roku 2016. Mimochodem, město v architektonické soutěži dostalo 29 různých názorů od předních českých architektů a konstruktérů. Zajímavostí lávky je její vedení v přímé linii bez jakéhokoliv vzepětí a to při rozpětí 35m a šíři 2,5m. Toho bylo dosaženo využitím betonu ve specifikaci UHPFRC ((ultra-high performance fibre reinforced concrete / ultra-vysokohodnotný beton s rozptýlenými ocelovými drátky). Díky použití tohoto betonu mohla být zachována jeho pohledovost bez použití hydroizolace a dalších nátěrů i na pochozí části. Jediným dalším prvkem je tak minimalistické zábradlí. I při použití moderních konstrukcí a důrazu na estetiku stála lávka 11mio. bez DPH, na což má zcela jistě vliv efektivní práce s množstvím materiálu. Spodní povrch nosné konstrukce je umístěn 0,50 m nad úroveň hladiny Q100. Fotografie lávky jsou od dodavatele prefabrikátů KŠ PREFA, na jejichž webu můžete vidět další fotografie z průběhu výstavby https://ksprefa.cz/portfo…/lavka-pres-reku-lubinu-v-pribore/

 zdroj: FB CBArchitektura

Související články


Komentáře

 1. asfalt :

  Teď ještě lanovku v Šenově přes Rudnou PROSÍM!!!

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. Luděk :

  V Praze jedna spadla, v Nymburku preventivně zbourali a v Příboře nově postavili, tak snad už mostní konstrukce z předpjatého betonu mají vychytané a nebude se situace za 30 let opakovat :-).

  Thumb up 1 Thumb down 3
 3. SH :

  Zajímalo by mě, jak se projektant a stavební úřad vypořádal s vyhláškou 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb…

  Thumb up 3 Thumb down 10
 4. Martin [msstavby.cz] :

  SH: Lávka je bezbariérová.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 5. LK :

  SH: kde vidíte bariéru?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. SH :

  Zábradlí má tvořit přirozenou vodící linii, takže podle mě, zde chybí zábradlí se zarážkou pro bílou hůl…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. SH :

  Děkuji za mínusy…
  Zarážka pro bílou hůl musí být umístěna v předepsané výši 0,1 až 0,25 m(viz vyhláška č. 369/2001 Sb., respektive vyhl. č. 398/2009 Sb.). Zarážku může tvořit třetí vodorovná trubka u trubkového zábradlí nebo spodní tyč )trubka zábradlí s plnou nebo tyčovou výplní. Zábradlí se zarážkou pro bílou hůl slouží jako vodicí linie pro zrakově postižené. Zřizuje se na chodníku, který je na lávce nebo mostě, na svahu a zejména na zastávkách umístěných na ostrůvku.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Michal :

  Česko se nezapře. Musíme tam je*nout dopravní značku, co kdyby náhodou. A ještě chybí nalepit A4ku s inteligentním popisem a fontem Arial (nekritizuji projektanta). Lávka super.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. Luděk :

  SH: Když uz nemam co rict, tak dam aspon minus :-). Ty vodici linie me taky napadly.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. SH :

  Michal: Ano, lávka super, ale jako projektanta mě ta vodící linie hnedka trkla do očí, tak proto jsem se ptal, jak se projektant a stavební úřad s tímto vypořádal….protože jsem projektoval spoustu menších a bezvýznamnějších staveb než je tato lávka a takové řešení a nesoulad s vyhláškou 398/2009 Sb. by nepřipadalo vůbec v úvahu. Nedokázal bych to v dokumentaci odůvodnit a hlavně by mi to stavební úřad nevzal.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Lávka v Příboře získala významné ocenění https://www.pribor.eu/obcan-1/aktuality/vyznamne-oceneni-priborske-lavky-2691cs.html?fbclid=IwAR0hSUibN29tFQUC2xDUCaFCNx4edFOk5cOpYcOROoJ2RjZoILjU7SN5A_M

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.