Kulturní centrum Píšť

Fotografie dokončeného informačního a kulturního centra v obci Píšť.

Autor: Jiří Knesl, Jakub Kynčl

Píšť je zhruba dvoutisícová obec v severovýchodní příhraniční části opavského okresu (tzv. Prajzská), v mírně zvlněné krajině Hlučínské pahorkatiny, a je jednou z nejstarších obcí na Opavsku. Historickou dominantou sídla jsou lidové poutní místo kostel sv. Vavřince, postavený v roce 1743, a osmiboká kaple sv. Jana Nepomuckého, ležící na křížení ulic Opavské, Hlučínské, Ratibořské a Hůrecké, kde se nachází také obecní úřad. Toto administrativně-správní centrum v loňském roce doplnila novostavba kulturního a informačního centra.
Myšlenka na výstavbu nového obecního centra vznikla již v roce 2005, kdy byly zahájeny projekční práce a stavební řízení. Realizace započala po více než deseti letech v roce 2017 a budova byla slavnostně otevřena v prosinci 2018, kdy zde byla také podepsána deklarace u příležitosti 20. výročí spolupráce příhraničních obcí Píště, Hatě, Šilheřovic a polských Krzyżanowic.


Centrum sestává ze dvou částí, které svým vzájemným uspořádáním formují nový veřejný prostor – „piazzetu“. Hlavní, částečně dvoupodlažní objekt se sedlovou střechou na severní straně piazetty, v místě bývalé stodoly, zahrnuje kulturní sál se zázemím a informační centrum s knihovnou a čítárnou. Převýšený prostor sálu a knihovny je prosvětlen dvěma rozměrnými světlíky, jež se – spolu s běloskvoucí fasádou oživenou geometrickou hrou osvětlených nik – staly charakteristickým a z dálky jasně rozpoznatelným rysem stavby. Přísálí s bufetem je orientováno na odvrácenou stranu od komunikace a je doplněno venkovní nekrytou terasou.


Západní stranu piazzety vymezuje jednopodlažní objekt spojující nové centrum se stávající budovou obecního úřadu, který obsahuje tři samostatné klubovny a přístřešek na kola. Realizace této části je předmětem druhé etapy výstavby a předpokládá se její zahájení ještě v letošním roce. Jižní a východní strana piazzety se otevírají směrem k obci s vazbou na kostel a kapličku.

zdroj: knesl-kyncl.com

Související články


Komentáře

 1. balde :

  pecka, osazenstvo radnice Píště, by se mělo vydat do Ostravy a poučit nás jak se to dělá, hl na UMOB – Jih by se mohli zastavit

  Thumb up 14 Thumb down 0
 2. David K. :

  Úžasné, co jde na vesnici udělat-

  Thumb up 13 Thumb down 0
 3. aggu :

  Tak se zase uklidníme ;) V Píšti to umí i takhle:
  https://mapy.cz/zakladni?x=18.1971645&y=49.9787598&z=16&pano=1&pid=53609694&yaw=1.358&fov=1.307&pitch=-0.074&q=p%C3%AD%C5%A1%C5%A5

  Thumb up 3 Thumb down 10
 4. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Takže posun, ne?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 5. Jp :

  aggu: 🙄🤦🏻‍♂️

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: To ano, ale rozplývat se kvůli jedné průměr převyšující budovy nad osvíceností „osazenstva radnice Píště“ je, ehm, přehnané. Ostrava taky není kvůli Gongu druhý Rotterdam, nebo Brno kvůli Tugendhat centrem funkcionalismu.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 7. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Ostrava není Rotterdam a Brno není třeba Dessau.

  Nicméně ty stavby v Píšti dělí určité roky a jde zde vidět pozitivní vývoj. Což ve všech obcích vidět nejde.

  U každého nového bytového domu snad taky nedáváš odkazy na Dubinu s popiskem „Dobrý, ale máme tu ještě tohle.“

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: Pozitivní vývoj bude, až budou v Píšti stavby takového formátu minimálně dvě. Z jedné tečky se křivka trendu dělá blbě ;)
  A ve větě „Dobrý, ale máme tu ještě tohle.“ je spousta pravdy. Přesně tak to je. Jeden barák nedělá ulici, jedna ulice čtvrť. Těžko může být jeden nadšený z dobře rekonstruovaného baráku třeba ve Vítkovicích, když pootočím hlavu o 45° a vidím polystyrenové zvěrstvo.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: No tak na tohle si budeme muset odpověď až za mnoho let. Malé obce nestaví objekty jak na běžícím pásu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Petr z Hlučína :

  Je to jednoduché… když člen rodiny šéfa radnice dělá v rámci studia v Brně v arch. kanceláři a obec něco připravuje… :-) :-) :-) .. tak se dá ještě sfouknout i rekonstrukce sportovního areálu… Ale je fajn, že Brňáci dělají i na takové vzdálené vesnici projekty a když vezmu v potaz veřejnou soutěý na projekt a ceny našeho kraje… tak to dělali vlastně jako charitu :-)

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.