Jezero v Karviné se dočká vyčištění

Ještě letos by mohlo začít odbahnění a vyčištění jezera v parku Boženy Němcové v Karviné. Tamní areál slouží lidem jako oddychová zóna a atrakcí je třeba půjčování lodiček. Jenže na některých místech v jezeře je podle odhadu i dvoumetrová vrstva bahna. Vyčištění zaplatí stát v rámci revitalizace míst zasažených důlní činností.

„My tomu celému areálu říkáme Lodičky a slouží opravdu k rekreaci lidí,“ říká Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné. „Lidé si tady mohou půjčovat lodičky, ale často už tím pádlem zadrhnou o bahno, nemohou tím místem ani projet,“ dodává mluvčí.


Jezero je slepým ramenem řeky Olše a voda v něm není ani nijak kalná. V posledních letech se tady lidé už ale nekoupali.


Na odbahnění jezera sháněla Karviná peníze několik let. Teď konečně má příslib ministerstva financí a možná už letos se s pracemi začne. „Tlačí se na to proto, že se bude stavět obchvat, a pokud by se postavil obchvat, těžká technika by se k jezeru jen velmi těžce dostávala. Takže by bylo výhodné, aby v době, kdy se bude stavět obchvat, došlo i k odbahnění jezera,“ vysvětluje Hudeček.
Jakub Vitrlík z tiskového oddělení ministerstva financí potvrdil, že ještě čekají na potřebné podklady a pak budou moct začít hledat firmu, která jezero vyčistí. „Projekt je ministerstvem průmyslu a obchodu zařazen do priorit pro letošní rok v rámci takzvaného revitalizačního programu. V případě včasného předání dokumentace bude možné zahájit zadávací řízení na veřejnou zakázku v průběhu prvního pololetí tohoto roku,“ říká Vintrlík.
V areálu u jezera se teď dokončuje i workoutové hřiště. Po odbahnění jezera tu mají přibýt třeba lehátka.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.