Hrabová chce centrum obce

Městský obvod Ostrava-Hrabová plánuje vytvořit vlastní centrum obce.

Nepočítáme-li rozsáhlou průmyslovou zónu, skládá se Hrabová ze dvou částí – sídliště Šídlovec na severní hranici obvodu a z mnohem rozsáhlejší zástavby s rodinnými domy na jihu. Ačkoliv sídliště své náměstí má, jako o centru obce se v tomto případě nedá mluvit. Hrabové zkrátka centrum historicky chybí. A to se má změnit. Už jen proto, že Hrabová se bude podle předpokladů nadále výrazně rozvíjet. „Podle územních studií může v Hrabové vyrůst až několik set rodinných domů,“ avizuje starosta Igor Trávníček. „Přibude tedy spousta nových obyvatel, navýší se potřeba kulturního, společenského a sportovního vyžití. Nechceme, aby z nově zastavěných míst byly satelity bez zázemí,“ myslí starosta na budoucnost.

Nové centrum, pracovním názvem označováno za „nové srdce Hrabové“, má vzniknout v místě kolem současného úřadu. Ohraničeno bude ulicemi Paskovskou a Domovskou, kde před více než čtyřiceti lety jezdily tramvaje. Jisté už je, že za úřadem bude stát nová mateřská škola, a v podobě jeho přístavby vyroste i kulturní dům.Co dalšího vznikne v novém centru Hrabové, které má dnes podobu osamoceného úřadu? To je zatím opředeno rouškou neznáma. „Jsme ve fázi, kdy se vytváří architektonický návrh, kdy proběhne diskuze s občany,“ přibližuje starosta Trávníček s tím, že na tvorbě centra se podílí i studenti stavební fakulty VŠB TUO podílí Začít se stavbou by se mělo v příštím roce, do pěti let by měla být první etapa hotová.

celý článek: denik.cz

Související články


1 komentář

 1. aggu :

  Starosta Trávníček říká, že chce centrum čtvrti, ale myslí parkoviště. Na malůvce zabírá půlku prostoru.
  Návrh zpracovává firma XY, a aby to nestálo už skoro nic, dá se to na stůl i studentům. Vybírat z kvalitních návrhů urbanistických / architektonických firem se mu nechce, dyk de jen o centrum čtvrti, jejíž historie sahá do středověku.
  Pojem náměstí asi není dost nóbl, takže se tam plácne Piazzetta. Přitom to zjevně piazetta není. Piazza nebo piazetta, kostel, postel…
  Ani na té zbylé půlce (mimo parkoviště) návrh náměstí nepřipomíná nic. Dominantním prvkem jsou „terénní vlny“. Asi Náměstí 2.0 nebo co.
  Asi bych se pana starosty zeptal, co je tak špatného na současném stavu, kdy mezi pěknou radnicí a dřeveným kostelíkem je park. Ale neumím to říct italsky…
  Uklidit bordel, předláždit tu zámkovku (materiál rozdat občanům ve čvrti na předgaráže), popelnice schovat pod zem, koupit nový mobiliář. Když už bych se jo dotačně rozjel, tak bych zkusil obnovit na loukách / polích vedle nějaký rybník (mají ho ve znaku). A kolem toho soliterního činžáku před kostelíkem dostavět blok pro bydlení. Do náměstí se ale prostor neuzavře nikdy, protože hrabovští si své „centrum“ za pomoci ÚHA v minulosti rozparcelovali na rodinné domky…. Smůla. Zůstane tam park což je dobře, dominanta už tam je. Kde můžu poslat fakturu?

  Thumb up 26 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.