Loňské povodně zaplavily velkou část největšího opavského sídliště Kateřinky. Proudu vody odolalo jen málo a divoká řeka poničila i své vlastní koryto a jeho okolí. Jednou z částí města, která dodnes nese známky zářijových událostí, je také prostor Hozova nábřeží. A právě na něj se zaměřila pozornost opavského magistrátu.
„Vedení města usiluje o zkvalitnění veřejných prostranství v Opavě pro své obyvatele. Jedním z míst, na která se zaměřilo v rámci snahy o harmonické a ucelené urbanistické řešení, je i Hozovo nábřeží u toku řeky Opavy. Vnímáme, že některé části nábřeží skýtají přirozený potenciál k vytvoření zklidněného veřejného prostranství či parku s návazností na místní služby. Prostor zde umožní městu a veřejným iniciativám třeba pořádat kulturní a prodejní akce,“ uvedl na úvod primátor Tomáš Navrátil.
Řeka Opava zde tvoří přirozenou zelenou osu města. V minulosti tato oblast sloužila i jako oblíbená pěší a cyklistická trasa, než ji částečně změnily povodně. „Prvním krokem je vytvoření studie, tedy prověřit a navrhnout maximální zapojení vodního toku Opavy a nábřeží do živé urbanistické struktury města s cílem zatraktivnit Hozovo nábřeží tak, aby bylo vyhledávanou relaxační zónou města.
Studie nám stanoví jednotlivé funkce prostoru, definuje provozní a kompoziční vazby včetně prověření variant návrhu veřejného prostranství,“ pokračuje primátor. Podstatou realizace následného investičního projektu bude zlepšení a zkvalitnění života obyvatel Kateřinek a nabídnutí pobytové plochy poblíž centra Opavy, a to prostřednictvím celkové revitalizace klidové zóny Hozova nábřeží bezprostředně navazujícího na bytovou zástavbu sídliště.

pramen: Hláska

Jana Paclíková :
Naprosto nic neříkající komentář magistrátu. Vzhledem k nefunkčnosti mostu na Ratibořské mělo město opravit aspoň cestu pro pěší aby mohli nejkratší cestou k jinému mostu a ne tam jen nechat zákaz vstupu
02.11.2025 11:53Jan Sedláček :
Jana Paclíková: Jako že by pěší chodili pod stavbou nového mostu? Trošku nebezpečné zda se mi.
03.11.2025 16:10