Hodslavice hodlají přestavět náves

V polovině roku 2018 bude v Hodslavicích na Novojičínsku zřejmě pořádně rušno. Připomínat se bude 220 let od narození otce národa Františka Palackého. Přípravy na oslavy se už pomalu rozjíždějí.  Muzeum Novojičínska už brzy začne s rekonstrukcí rodného domu Palackého a obec teď řeší přestavbu placu, tedy malého náměstíčka před památníkem.

Obec nedávno oslovila obyvatele, aby se na dvou veřejných setkáních nechali inspirovat čtyřmi návrhy studentů architektury v Ostravě a řekli svůj názor na budoucnost centra.  „Z toho vznikly takové náměty, že bychom měli plac přizpůsobit i turistům, aby tady mohli odpočívat mezi prohlídkami našich památek. Potom taky občanům, aby se tu rádi zastavili a pobyli tady rodiče s dětmi i starší občané,“ říká nezávislá starostka Hodslavic Pavla Adamcová. Podle většiny obyvatel by se také měl tento prostor zklidnit a uvítali by jeho oddělení od frekventované komunikace zelení.

Nový plac má být hotový nejpozději v červnu 2018 na výročí narození Františka Palackého. Jeho rodný dům přitom stojí jen pár kroků od placu. Také ten bude vítat oslavující návštěvníky v novém. „Opravy zahájíme hned počátkem roku 2017. Budeme opravovat fasádu, okna i dveře. Prověříme, v jakém stavu jsou veškeré dřevěné prvky, takže dojde případně i k výměně podlah. Budou se také měnit okapy za původní dřevěné dlabané,“ popisuje rozsah prací ředitelka Muzea Novojičínska Sylva Dvořáčková.

celý článek: rozhlas.cz

 

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.