Havířovská plastika Směrník se přestěhuje

Plastika Směrník sochaře Václava Uruby stojící před havířovským nádražím se bude stěhovat do Ostravy. Před zbouráním ji zachránil odkup občanským sdružením Důl architektury, které si ji i odveze prozatím do areálu Dolu Michal.

Radnice Havířova chtěla sochu v takzvaném brutalistním stylu zbourat, protože je v havarijním stavu. Po měsících sporů a podepisování petice ji nakonec za symbolickou korunu koupí občanské sdružení Důl architektury. Směrník chtějí nejprve provizorně přestěhovat do areálu ostravského Dolu Michal, po dokončení nové budovy Národního památkového ústavu pak najde domov přímo před ní.

Sochu kupující demontují a odvezou na vlastní náklady.

Směrník má i své webové stránky plné informací včetně profilu autora – sochaře Václava Uruby: smernik.cz

smernik havirov

zdroj: rozhlas.cz, krasnaostrava.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Tom M. :

  Neuvěřím, dokud ten směrník nezmizí.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 2. Honza T. :

  Pro někoho jen kus betonu pro jiné symbol hornictví.
  http://havirov-historie.cz/havirovske-sochy-8
  http://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/z-havirovskeho-smerniku-zbyl-jen-betonovy-parez-20140328.html

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. acdlcia [msstavby.cz] :

  Honza T.: Ale jo, pěkně ho uřízli. Tomu říkám čistá práce.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. marta :

  Neustále se dikutuje zbourat či né.A tak se zamýším nad tím ,kdo si příležitostně namaže kapsy v připadě stavby ,tak jak to u nás chodí.Do nádražní budovy chodím často, jako cestujíci.Budova by nebyla v takovém stavu jakém je kdyby se o ní pečovalo.Je to dobrá stavba. Krásná mozaika .Raději kdyby se opravily jiné věci jako, lavičky, umyly okna ,udělal výtah na peron -nástupiště,aby lidé s kočárky a hůře chodíci a.p. se dostaly do vlaku.A zvýšil by se i zájem o vlak.Udělali dlažbu na nástupištích a .j. okolo nádráži by se udělalo to co je v nových plánech, nebo tak něco.Na nádraží je třeba základní služby. Jako dobrá a čistá hospoda s jídlem ,pekárna, a jěště lepší záchody/ Všimla jsem si,že co se postavilo za totáče, že si lehá k zemi.Tím ,že budovu zbourají komunistické myšlení nezanikne.Ted mi to připadá ,jako když nastoupily komunisté a oni zase likvidovaly kapitalisty tímto způsobem.Co myslíte za jak dlouho budete bourat novou budovu, když se o ní nebudete starat?To je hospodárka….!Nejsem proti novým věcem,ale proti plýtváni penězi,když se dá z toho starého něco vytěžit.A nedívim se státu,že nejsou prachy na nic.Pokud by máte hodně peněz,tak Vám dám můj účet a pošlete mi .HAHAHHA.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 5. Honza :

  Na základě ultrazvukové diagnostiky bylo zjištěno, že železobetonová konstrukce sochy zv. „Směrník“ není v havarijním stavu.
  http://www.cka.cc/oficialni_informace/tiskove-zpravy/cka-opet-vystoupila-na-podporu-nadrazi-v-havirove

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.