Hasičská zbrojnice Vendryně

Ve Vendryni plánuji novou hasičskou zbrojnici.

O rekonstrukci hasičské zbrojnice u Czytelnie se mluví již několik let. Však ji také v minulém funkčním období zanesli tehdejší zastupitelé do „bible obce“ – tedy strategického plánu, který nastiňuje důležité kroky až do roku 2020. I letošní rozpočet s opravou počítá a současní představitelé obce na ni vyčlenili 11,5 milionu korun.

Kamenem úrazu se však stalo tolik skloňované slovo rekonstrukce. Tou podle mnohých není srovnání historické budovy se zemí, což navrhuje projekt. „Lidé s tím mají problém. Měla to být rekonstrukce, ne bourání. Záleží někomu na historii Vendryně? Historická budova je zachráněna tím, že se zbourá a postaví nová? Kredit opravy je čistě historický, nehledejme v tom ekonomiku,“ hájil téměř sto let starý objekt Roman Zemene, ke kterému se připojil také stranický kolega Janusz Ondraszek: „To, jak budova teď vypadá, je vina obecního úřadu. Udělejme opravy tak, aby vydržela další roky a vydržela by tam i večerka. Pak najdeme dotační titul na postavení nové, moderní zbrojnice, která bude vyhovovat hasičům, kde budou mít zázemí, hřiště, lezecké stěny,“ nastínil plán.

Jen nutné investice do hasičárny tak, aby vše drželo pohromadě, vycházejí podle odhadu na více než 4,3 miliony. Kompletní bourání proto doporučili projektant a statik jako nejvýhodnější. Budově totiž chybí základy, není izolovaná, potřebovala by odvodnění, nové podlahy, krov. Proto navrhli „demoliční řešení“ a výstavbu nové, dvoupodlažní budovy s větším půdorysem a zázemím nejen pro hasiče, ale i zahrádkáře.

zdroj: ehutnik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.