Grossmannova vila jde do dražby

„Město Ostrava se rozhodlo zrealizovat prodej nemovitosti prostřednictvím elektronické aukce za účelem dosažení co nejvýhodnější ceny na trhu,“ říká tisková mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. „Tento způsob prodeje byl navržen přímo majetkovou komisí rady města na základě dlouhodobé spokojenosti se systémem nákupů a prodeje prostřednictvím e-aukcí,“ dodává mluvčí.

Pro výstavbu vlastního domu a kancelářské budovy si stavebník ( František Grossmann )a stavitel v jedné osobě zvolil pozemek situovaný naproti Městskému hřbitovu, vymezený ze severu tehdejší ulicí Hlavní (dnes 28. října) a z jihu ulicí Na Zapadlém. Grossmann pojal stavbu jako kompozici dvou odlišných hmot, dominantní patrové vily s přízemním horizontálně rozvinutým kancelářským domem, vzájemně propojených průjezdem. Kultivovaný, avšak velmi konzervativně řešený exteriér přecházel prostřednictvím vstupu s pozdně secesním keramickým obkladem a okenními vitrážemi doplněnými kovanými mřížemi do luxusně pojednaného interiéru. Původní prostorové uspořádání vycházelo z principu centrální dispozice s ústřední schodišťovou halou přes dvě podlaží. Vila po svém dokončení v roce 1923 vzbudila svou výstavností a honosným vybavením u ostravské veřejnosti velkou pozornost.

zdroj: denik.cz, foto: slavnevily.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Balde :

  krásná zahrada na te staré fotce, ani bych nerekl ze to je ze stare Ostravy

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Kostelník :

  užasné interiéry, je skoda ze to mesto prodava, namisto aby to opravilo, dovybavilo a zpristupnilo verejnosti. Ostrave takove vily-muzea docela chybi.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Ljuk :

  Nerozumím městu, proč se tak nádherné vily, kulturní památky, zbavuje. Nikdo jiný by neměl mít větši zájem budovu zachovat, opravit, vyšperkovat a třeba v ní zřídit expozici, než je právě město. Naše radnice je prostě divná. Jako by se nepoučila z jatek, Ostravice, …

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Balde: Všeobecně se mi zdá, že lidé se za 1. republiky uměli o veřejný prostor / soukromé zahrady stara lépe.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. acdlcia [msstavby.cz] :

  Záběr na tuto vilu použila ve svém videoklipu ostravská kapela degradace ( http://youtu.be/tQ8IgLxiudk?hd=1 )

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.