Frýdek-Místek vyzývá výtvarníky

Frýdecko-místecký dům, ve kterém v dětství bydlel režisér František Vláčil, ponese na jeho počest pamětní desku. Radnice tak uctí stoleté výročí narození velikána českého filmu. Připomínkou Vláčilova umění bude také série projekcí v Nové scéně Vlast v Místku.

Frýdek-Místek si připomene stoleté výročí narození Františka Vláčila. Radnice 19. února – v den, kdy se režisér narodil – vyhlásí soutěž, do níž budou moci výtvarníci hlásit své návrhy na realizaci pamětní desky. Vítězná verze bude umístěna na domě v Komenského ulici v Místku, kde Vláčil ve 30. letech minulého století bydlel se svými rodiči.

HLEDÁME VÝTVARNÍKY, KTEŘÍ NAVRHNOU PAMĚTNÍ DESKU: https://www.zakazkyfm.cz/contract_display_1930.html

„Pamětními deskami chceme našim spoluobčanům připomenout osobnosti, které s námi žily, které přispěly k rozvoji města anebo které Frýdek-Místek ovlivnil, ať už jde o zakladatele textilního průmyslu, stíhacího letce z bitvy o Británii nebo právě filmového režiséra Františka Vláčila,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

František Vláčil se narodil v roce 1924 v Českém Těšíně, kde jeho otec František Vláčil byl jedním z velitelů 8. pěšího pluku. Po přestěhování pluku do Místku se rodina Vláčilových přestěhovala v roce 1930 do domu postaveného vojenskými gážisty.

Rozhodli jsme se jít cestou výtvarné soutěže, protože jde nejen o prosté připomenutí Vláčilova života, ale zároveň chceme dát prostor umění ve veřejném prostoru a obohatit tak město,“ vysvětlila hlavní architektka města Lucie Šidlová.

Vláčil je autorem filmu Markéta Lazarová, ve své době nejdražšího československého filmu, který byl v novinářské anketě v roce 1994 vyhlášen nejlepším českých filmem všech dob. V roce 1968 byl Vláčil jmenován zasloužilým umělcem, o dvacet let později národním umělcem. V roce 1994 obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu a na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1998 mu byla udělena hlavní cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Zemřel v Praze 27. ledna 1999 ve věku 74 let.

zdroj: frydekmistek.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Erik Drdličko :

  Deska může být obyčejná informační, ale je třeba opravit celý dům. Je to ostuda prodejného zastupitelstva jako v Ostravě. Deska na takové ruině ? Jste k smíchu. To jí ukotvěte na WC.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 2. davidb :

  Erik Drdličko:
  Co má co dělat zastupitelstvo z Ostravy s domem a deskou ve Frýdku-Místku?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Zdena Hustopecka Hlaváčová :

  Vtom domě jsme bydleli od roku asi 1942_1965 omítka je původní, krásné byty, velké sklepy a každý měl kousek půdy a balkón a dvůr, krásné dětství.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.