Dům pro seniory – studie

V tomto článku se Vám pokusím představit  jeden z dalších mých „projektů“. Jedná se o Penzion pro seniory zasazen do městského urbanismu.

V přízemí se nachází hlavní vstup do domovní komunikace z veřejné komunikace. Dále k uliční částí přiléhají dvě obchodní jednotky. V přízemí se nachází zázemí pro ošetřovatele, technické zázemí ( od prádelny až po kuchyň apod. ).  V patrech se nacházejí byty. Schodišťový prostor s výtahem v zrcadle. Na střeše se nachází terasa – odpočinková zóna. Jelikož je dům zasazen do městské struktury, plní více funkcí v přízemí obchody a  v patrech byty. Proto je možno ve vnitrobloku  zřídit klidovou zónu- parčík. Všechny prostory v domě bezbariérové.

Bytová patra se skládají ze tří typu jednotek. Liší se délkou odstupňované po 1 metru. V jedné bytové jednotce je koupelna s WC, vstupní chodba a obytná místnost s pracovní kuchyní. Dalším čím se liší je různé umístění parapetu ( výšky okna od podlahy ) z důvody nestereotypnosti pohledu. Pro okno je využita co největší plocha pro velmi dobré prosvětlení.

Konstrukce domu je založena na modulárních prefabrikovaných betonových panelech ( od stěn po stropy ).  Jednak je urychlena výstavba a vyhnutí se mnoha mokrým procesům. Ale také se dá měnit a střídat vzhled fasády a tvořit různé pohledy. Rozbití plochosti fasády. Hry stínů. A tak se dá vzhled měnit……

…… a měnit…….

…. a když ani tohle není dost, dáme místo bytové jednotky  terasu….

a tvoříme celé bloky, které prakticky nejsou stejné….

Opět bych poprosil o objektivní názor na projekt.

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Jiřík :

  No ideální pro důchodce ta okna :-D Oni strašně rádi koukají z oken !

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. takyn :

  Právě s těmi okny mám docela problém. Nemyslím si, že zrovna důchodci jsou z těch, co se rádi ukazují. Chtelo by to studii doplnit o záclony, závěsy, hromady květináčů nebo snad i řešení aktivních dědečků ala přemek. Protože tak si myslím, že by to dopadlo..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Miv :

  jj, taky mi ty okna prijdou usmevne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. thrpst :

  LOLek :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  koukam to bude martin muset vyresit jako kluci na landeku a prestat to nazyvat penzionem pro seniory..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  takyn: Jelikož se jedná o studii, tak je umístěn pouze zařizovací nábytek ( také tam mám rozkládací gauč, ale může jít i o postel ). Např. žaluzie by byly na domě umístěny jen, pokud by byly součástí překladu. Různé závěsy a jim podobné mezi zařizovací nábytek nepatří. Ve zkratce. Kdybych tam měl závěsy měl bych i talíře v kredenci.

  Okna jsou dominantním prvek. Jak jsem psal. Umožní velmi dobré proslunění. Pokud by to někomu moc vadilo, zatáhne si závěs či žaluzie…
  Bohužel, u nás se velká okna v bytových domech prakticky moc nepoužívají. Narozdíl od severských zemí http://i43.tinypic.com/slgpd1.jpg , http://img69.imageshack.us/img69/2928/dsc04085abctonemappedwi.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Si pleteš hrušky s jabkama. Podívej se na dispozice bytů v AD Landek http://www.adlandek.cz/bydleni a na moje. V Landeku to jsou byty vyšší kategorie. U mě prakticky jen I. kategorie.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: ja komentoval spis tady situaci v komentarich, nez dispozice :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Nojo, píšeš někdy tak nejasně, člověk někdy neví … ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Michal :

  Postavit tohle někde na louce, no budiž.
  Ale prdnout to do proluky mezi měšťanské domy by byla prasárna.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. LabBrab :

  Michal: Třeba jako tohle v samém srdci Prahy?? http://i.lidovky.cz/11/052/lngal/TKZ3b09fa_1.jpg :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Váš názor..
  Ale díky takovým je ČR tam kde je a městská krajina vypadá, tak jak vypadá. Už se těším až se k rozhodování dostane má generace

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Balde :

  LabBrab: tohle vypada skvele, ne jak to obludarium co staveli komanci

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. via :

  martin [msstavby.cz]:

  Do té doby dospějete.
  Na tohle důchodci řeknou, že jsou jak králíci v kotci. A jedna jediná místnost, to je zvěrstvo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  via: Od člověka, co preferuje historismus mě taková reakce nepřekvapuje.
  Králikárna ? Směju se . Projeďte si třeba tohle http://soutezhalkova.cz/sekce/galerie/ . Dispozice prakticky stejné. Kolik si myslíte, že senior co už má problém s pohybem, potřebuje místa …?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. via :

  Já bych tedy nechtěl žít léta v jediné místnosti a to bez ohledu na mou schopnost pohybu. Dokud jsem při vědomí a poznávám věci kolem sebe (nejsem vyloženě ležák), tak chci nejméně dvě místnosti. Ten psychologický dojem z jediné místnosti je děsný a dotyčný výtvor nedává šanci útěku z kotce do většího počtu místností. Leda bych koupil dvě vedle sebe a pak je dveřma propojil. Stejná dispozice všech jakožebytů by se investorům moc nelíbila. Takhle to vidím já, když teda chcete názor. A myslím, že určité zastoupení ve veřejnosti budu mít, respektive nebudu v tom úplně sám.
  Ze soutěžního seznamu se mi vzhledově líbí čísla 17, 27, 34, ale neprocházel jsem všechno. Vítězné návrhy bez komentáře :/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Hynek [msstavby.cz] :

  via: jako penzion pro duchodce je imho zarizeni, kam jdes, kdyz tvuj stav vyzaduje permanentni peci, jinak muzes bydlet klidne na sidlaku mezi mudlama. a pochybuju, ze v tehle fazi budes resit neco ve stylu „koupim dva a spojim dohromady“, aby to bylo vetsi. ale mozna znas jinou sortu duchodcu, nez ja.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  CO vám to připomíná ? … http://www.jpro.cz/arch_pustCZ.htm

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.