Dřevozpracující průmysl v Mladecku

yaa_2014I letos mladí architekti soutěžili v Young Architect Awards. Soutěž je určena studentům či absolventům oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, ale i autodidaktům praktikujícím v oboru. Během několika následujících týdnů vám podrobně představíme ty přihlášené práce, které se týkají míst v našem regionu.


Dřevozpracující průmysl v Mladecku | Hana Nováčková (FAST, VŠB-TUO)

Autorská zpráva:

Tématem návrhu je dřevozpracující závod v Mladecku. Závod je navržen v dnes již vytěženém a dále nepoužívaném kamenolomu. V ateliéru urbanismu jsme v rámci zadání Revitalizace železniční trati Opava – Jakartovice na dno lomu, nacházejícího se zhruba uprostřed této trati, navrhli bioplynovou stanici, zpracovávající zemědělský odpad z celé spádové oblasti, která jako odpadní produkt produkuje teplo. Toto teplo jsme se dále snažili využít a jako jedna z možných cest nás napadly sušárny řeziva, z tohoto nápadu pak vyplynul celý komplex pily, který jsem navrhovala v příštím semestru.

Protože kamenolom sám o sobě je velice silným (a dalo by se říci až magickým) prvkem, chtěla jsem tuto jeho výjimečnost nejen zachovat, ale zároveň ji využít. Po odtěžení kamene zůstala v lomu jen neuvěřitelně rozsáhlá plocha dna a dramaticky vyhlížející stěny lomu. Právě tato dramatičnost a dynamičnost lomu mě přivedly k návrhu podobně dynamickému. Jedná se o soubor budov postavených na stejném principu. Urbanisticky jsou jednotlivé části návrhu rozmístěny podél pomyslných čar, které se sbíhají směrem k úběžníku – do nejvzdálenější části lomu. Těchto čar může vzniknout nekonečně mnoho, a proto je tento princip příznivý pro případné rozšíření závodu. Co se technické stránky týče, snažila jsem se o maximální odkrytí nejen konstrukčního řešení, ale i použitých materiálů. Uvažuji stropy bez podhledů nebo možnost vidět kompletní přiznanou skladbu vnější oblé konstrukce – jedná se o čistou surovost, která vzbuzuje zvědavost a současně podává vysvětlení.

Tato horní konstrukce (tvořená lepenými ohýbanými vazníky a surovými prkny jako krytinou) navržená v modulu po 6m (modulový návrh umožňuje variabilní rozšiřování závodu dle jeho potřeb), kryje provozní části závodu (jako jsou pily, sušárny řeziva atd.), popřípadě budovy administrativy a zázemí, které jsou pod tuto konstrukci vložené.

Uvnitř budovy je pak kladen důraz na dispoziční funkčnost, jednoduchost a účelnost.

Protože mi připadalo smutné lom ještě více nevyužít, navrhla jsem do něj i adrenalinové stezky pro cyklisty i chodce, které propojují jednotlivé stěny lomu, ze kterých se dá dostat do betonových skruží sloužících k přespání a které mohou sloužit jako pozorovatelny dění v závodu pod nimi…

Pro informace o dalším ročníku sledujte náš web, nebo přímo yaa.cz.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.