Dostavba archeoparku Chotěbuz

V Chotěbuzi-Podoboře na Karvinsku se chýlí k závěru dostavba Archeoparku, který je replikou původního slovanského hradiště. Areál by se měl veřejnosti opět zpřístupnit příští rok na jaře.

Největší změnou pro návštěvníky bude nová vstupní budova do areálu. Čtyřpatrový objekt s výtahem nabídne potřebné zázemí pro návštěvníky i zaměstnance, které v Archeoparku dosud chybělo. V přízemí budovy bude recepce se sociálním zařízením. „V druhém patře se bude nacházet keramická expozice o historii keramiky, ale hlavně keramická dílna s keramickou pecí a hrnčířským kruhem, kde plánujeme pořádat různé akce pro děti i veřejnost,“ uvedla Chmelařová.

Třetí patro je vyhrazeno pro hlavní expozici zaměřenou na historii lokality. „Bude co nejvíce interaktivní. Bude se tam nacházet otevřená expozice, kde návštěvníci uvidí dobové předměty či oblečení. Bude zde několik vitrín s historickými nálezy, ale také tady budou repliky různých předmětů, jako jsou například náramky či nože, které si návštěvníci budou moci osahat a vyzkoušet si je. Chybět nebude ani zařízení, kde poběží didaktická videa, nebo si zájemci prostřednictvím moderních technologií budou moci otestovat získané znalosti,“ řekla Chmelařová.

chotebuz

Čtvrté patro navazuje na novou přístupovou lávku k samotnému historickému areálu, který tak po úpravách bude bezbariérový a měl by být i lépe přístupný handicapovaným návštěvníkům. Dosud totiž zájemci o prohlídku museli k Archeoparku vystoupat po více než stovce příkrých schodů. Strop posledního podlaží navíc zdobí fólie s hvězdným nebem.

Úprav doznal i samotný Archeopark, kde přibyly například dvě repliky historických objektů. „Objevila se tam nová železářská pec a také byly rekonstruovány některé stávající dřevostavby,“ uvedla Chmelařová.

Archeopark v Chotěbuzi, který je replikou slovanského sídliště z období od poloviny osmého až do 11. století, je kulturní památkou. Patří k nejvýznamnějším pravěkým a středověkým památkám Těšínského Slezska.

Renovaci zhruba za 47 milionů korun zčásti pokryje evropská dotace. Stavebně je areál dokončen, na příští týden je připraveno předání stavby, od počátku příštího roku se začnou dokončovat práce v interiéru.

chotebuz

zdroj: ceskenoviny.cz

Související články


1 komentář

  1. Baraba :

    Budova vypadé úplně jako staré hradiště =( No nevím, ale mysím že ve skutečném pohledu to o moc lepší nebude. Nevím, připadá mi to tak nějak na půl cesty…. Ani se nehodí k hradišti, ani to není žádný urbanistický výstřelek…..

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.