Dočká se hladnovský vodojem rekonstrukce?

Nápadů na její využití je několik – ve věži by mohl vzniknout multifunkční sál, kavárna nebo třeba dětské centrum.

„Je to unikátní kulturní památka, která je lidem zbytečně uzavřena. Vznikla už v předminulém století. Muselo by se investovat hlavně do oprav interiéru, ale zvenku je věž v dobrém stavu. Před několika lety byla našemu Klubu přátel rozhleden mimořádně zpřístupněna. Je z ní nádherný výhled, popravdě lepší než třeba z věže ostravské Nové radnice, protože hladnovská vyhlídka stojí na kopci,“ vysvětlil místopředseda klubu Pavel Gejdoš a doplnil, že na sklonku minulého roku zaslali na radnici Slezské Ostravy dopis.

„Navrhli jsme v něm, co vše by mohlo ve věži vzniknout. Ideální by podle nás byla kavárna, protože restaurace ve věži už v sedmdesátých letech minulého století fungovala. Radnice nám ale zatím neodpověděla.“

Starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková se nápadu otevřít vyhlídku nebrání, ale ve svých závěrech je opatrná. „Do oprav by se musela investovat nemalá částka. Příští týden se sejdeme se současným majitelem věže a budeme o budoucnosti vyhlídky jednat. Zatím si netroufám předjímat, jaké konkrétní kroky schůzka přinese,“ popsala situaci Jelonková.

slezska

Vyhlídkovou věž Hladnov nyní vlastní firma Ha-vel reality. „Upustili jsme od původních plánů vybudovat v objektu sídlo společnosti a zřídili jsme ho v jiné lokalitě. Od té doby došlo k pozitivnímu posunu v přístupu památkového ústavu, takže nyní hledáme vhodné využití, které však musí být ekonomicky soběstačné,“ vysvětlil jednatel společnosti Pavel Halfar.

Co tedy ve věži vznikne, zatím není jasné. „Nevíme, zda to bude knihovna, informační centrum, centrum pro rodinu. Rádi bychom nemovitost poskytli k těm účelům využití, jaké bude radnice potřebovat,“ přiblížila dále ředitelka společnosti Radka Bialá.

Jisté je tak zatím jen to, že rekonstrukce věže vyjde na desítky milionů korun. „Objekt jsme zabezpečili a provedli nezbytné úpravy, jako třeba opravu věžičky. Vnitřní prostory jsou vyklizené. Technický stav objektu je dobrý, nicméně je nezbytná kompletní rekonstrukce. Dle našeho původního projektového záměru se jednalo o investici zhruba padesáti milionů korun,“ upřesnil Halfar.

zdroj: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Za tolik proklínaných komančů tam byla sauna, nahoře báječný bar s neskutečnou vyhlídkou na město. Pamatuji doby, kdy se z baru dalo po několika dřevěných schodech vystoupat do věžičky, odkud byl rozhled ještě lepší. To už je ale hodně dávno a je mi to neskonale líto…

  Thumb up 9 Thumb down 0
 2. aggu :

  Kavárna nebo coctail bar by bylo „top“ ;) Vždyť přes ulici je fakulta, MHD co by lžičkou dohodil, v okolí žádná konkurence, mraky lidí jedou kolem o víkendu do ZOO a ten výhled si jako oldschooler dost dobře pamatuju ;)
  Nevím nad čím „odpovědní“ přemýšlí. Super místo.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 3. Pavel :

  Zde bar ve filmu, stav roku 1974 (scéna, kdy přchází pár do baru) https://youtu.be/dFRveMFVBrI?t=36m12s

  Thumb up 10 Thumb down 0
 4. Summerboy :

  Pavel: Super odkaz! Diky!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. Oasis :

  +článek: „Obnova vyhlídky na hladnovském kopci v Ostravě je nereálná, říká vlastník“ na ostrava.idnes.cz: http://ostrava.idnes.cz/hladnovska-rozhledna-vyhlidka-obnoveni-f03-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170829_348484_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Davidb :

  Ten nový dům pod vodojemem je asi vyšší a tudíž vyhlídková věž postrádá smysl.
  Možná tak pro voyery.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Rado :

  Souhlasím s Davidbem. Vyhlídce brání Autrium. Takhle se mělo přemýšlet ještě před tím, než se postavilo, teď už je pozdě. A vůbec, sám se dívím, že někdo pustil z ruky objekt, který se mnohokrát objevil na dobových pohlednicích. Myslím si, že taková vyhlídka, kde se člověk z poloviny dívá na střechy a do oken někomu jinému, postrádá smysl. Kdyby měla Ostrava koule, mohla by postavit kopii těžní věže Dolu Petr Bezruč, kterou věrně na svých obrazech zachytil třeba Ota Holas nebo Vladimír Kristin. Ta stavba byla pro Ostravu ikonická a výhled byl fantastický. Bolt Tower hadra.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.