Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v minulosti poškozeny poklesy po těžbě na nedaleké šachtě Jan Šverma. Ta dobývala uhlí do roku 1992, následky těžby jsou ale v okolí viditelné dodnes.

„Součástí obnovy rybníků bylo zpevnění hrází, jejich odbahnění a rekonstrukce stavidel,“ řekl Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu Odra. „Součástí obnovy soustavy tří rybníků byla také stavba odtokového potrubí o délce téměř jednoho kilometru, které zajistí odvedení přebytečných vod.“

Jeden z rybníků už je v současnosti napuštěný, další se právě napouští, na třetím se ještě pracuje.Vedle stavební části je součástí projektu i obnovení místního biotopu. „Hlavní stavební a technické práce na obnově rybníků jsou u konce, na podzim zahájíme ještě biologickou rekultivaci,“ řekl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku Diamo.

„Z novoveských rybníků bylo ve spolupráci s místním rybářským spolkem a rybáři z Jistebníku vyloveno celkem 360 ryb, převažovali kapři, amuři a karasi. Část z nich se následně do zdejších rybníků vrátila,“ přidala další podrobnosti mluvčí společnosti Diamo Jana Dronská.

Opravy stály jedenáct milionů

Součástí obnovy soustavy rybníků je i dosadba stromů a keřů. Celkem zde má být vysázeno třicet listnatých stromů a 110 keřů. Náklady na obnovu tří rybníků v Nové Vsi dosáhly jedenácti milionů korun. Aktuálně největší akci současnosti provádí ostravský podnik společnosti Diamo při rekultivaci odvalu někdejšího dolu Václav a koksovny v Orlové na Karvinsku a při likvidaci kalové nádrže úpravny uhlí někdejšího dolu Paskov na Frýdecko-Místecku.

zdroj: idnes.cz

Související články


1 komentář

 1. Crazym :

  Že jim to ale trvá, už jsou napuštěny dva a třetí je asi hotov a připraven pro napouštění, kolem se vysazují stromy a dělají terénní úpravy.
  http://www.imagehosting.cz/?v=p10102omo.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=p10102sis.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=p10102vsv.jpg

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.