Darkovské moře

Informace k projektu Darkovské moře společnosti Asental.

Významnou konkurenční výhodou Karvinska je jeho krajina, která se může stát základem pro jeho rekreační rozvoj. Mírně zvlněné kopce, blízkost pohoří Beskydy, množství jezer a nádrží i charakter historického města Karviná společně vytvářejí kontext, který je schopen (zejména bude‐li podpořen efektivním plánováním a propracovaným marketingem) přilákat širokou škálu zájmových skupin, jako např. lyžaře, hráče golfu, cyklisty, in‐line bruslaře, fanoušky jezdectví či windsurfingu, plavce, rybáře, turisty, nimrody i příznivce kempování.

darkov

Síť spojující krásy Karvinska
Mnohé, ne‐li všechny tyto aktivity, samozřejmě již v mikroregionu probíhají. Co však v této nabídce chybí, je síť, nebo jakýsi řetězec, který by tyto různé aktivity viditelně koncepčně propojil, a na němž může být postavena nová image Karvinska. Podél tohoto řetězce je třeba vytvořit řadu dobře definovaných lokalit nebo „událostí“, kde se mohou vhodně realizovat některé (ale ne nutně všechny) specifické rekreační aktivity. U všech rekreačních destinací by neměly chybět aktivity zaměřené na děti – zkrátka na potřeby lidí všech věkových kategorií.

Místa pro vytvoření řady aktivit podél zmíněného řetězce lze ve stávající krajině Karvinska snadno najít. Jdeme‐li od západu k východu, lze uvést například DinoPark, louky a pastviny Obory Jindřiška, golfové hřiště OKD, řeku Olši v místech, kde slouží jako vstupní brána do centra města Karviné, park Fryštát, hlavní náměstí Karviné, lázně Darkov, Karvinské moře, Louky nad Olší, potok Stonava spojující Stonavu a Albrechtice, vodní nádrž Těrlicko a Jaškovskou krčmu, hlavní ulici Havířova a vodní nádrž Žermanice.

Ponořeni do golfu
Na Karvinsku si lze velmi dobře představit případný rozvoj tří golfových hřišť. Rozšíření stávajícího golfového areálu OKD z 9 na 18 jamek je jednoduchý koncepční krok. Vytvoření nového 18jamkového hřiště v rámci 150hektarové Obory Jindřiška poblíž Moravskoslezské průmyslové zóny je logickým druhým krokem. Po rekultivaci 100hektarového pozemku mohou následovat Louky nad Olší jako třetí a poslední krok. Tato tři golfová hřiště budou sloužit nejen rekreačním potřebám společností nově vstupujících do průmyslových zón, ale určitě přilákají i víkendové golfisty z dalších lokalit střední a východní Evropy.

darkov

Budoucí ráj pro cyklisty
Atraktivní by byla také síť cyklistických a bruslařských tras spojujících břehy řeky Olše s potokem Stonava, Těrlickem a Žermanicemi. Cyklisté by mohli začít na náměstí Karviné, pokračovat až na hlavní ulici Havířova a zastavit se v různých vesnických hospodách podél cesty. Celkový zážitek může být obdobný, jako dnes nabízí Třeboňsko v jižních Čechách.

V centru tohoto řetězce rekreačních aktivit leží Karvinské moře, které je dostatečně velké, aby nabídlo příjemnou rekreaci a odpočinek plavcům, příznivcům jachtingu a windsurfingu i rybářům. Jeho slibná budoucnost může velkou měrou přispět k postupné přeměně Karvinska z průmyslové důlní aglomerace na pulzující rekreační destinaci.

Darkovské moře jako katalyzátor rozvoje rekreačních aktivit
Vytvoření sítě spojující uvedené rekreační příležitosti do jediného marketingového konceptu by mělo začít vytvořením sdružení všech zúčastněných stran, které by byly schopné uskutečnit změnu v každém příslušném místě a které jsou ochotny pracovat na ekonomickém oživení mikroregionu jako celku. Toto uskupení by bylo zodpovědné za nalezení souladu mezi různými plánovacími koncepcemi a mělo by realizovat koordinované marketingové programy pro každou událost podél řetězce. Z tohoto základu může organicky vyrůst nový charakter mikroregionu. Je však třeba mít viditelný katalyzátor, který by tento růst nastartoval. Je to právě Karvinské moře, které se může stát katalyzátorem rozvoje rekreace na Karvinsku.

zdroj: asental.cz

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Analogie se sítí / řetězcem je marketingově naprosto přesná. Jasně, může se povést na karvinsko dostat pár miliard a vytvořit několik perel na šňůře (řetězci). Jenom je otázka co Asental ve svých představách udělá s těmi 99% zbytku karvinska. Typicky třeba krajina kolem jedné „perly“ Dinoparku v Doubravě. Turistům se budou v přejezdech mezi perlami zatahovat v autobusu závěsy?
  Nebylo by lepší pár desítek let neřešit perly a řešit raději rekultivace a udělat něco s krajinou jako celkem? Nebo rekultivace už bez golfů a jezer nejsou v „módě“?

  Thumb up 5 Thumb down 7
 2. Infoš :

  Dá se s tím souhlasit, myšlenka je to dobrá. Jenže to není poprvé co se něco podobného předkládá a pořád se toho mnoho neděje. Docela mě ale v tomto článku dostala zmíňka o Jaškovské krčmě. Co to je, reklama?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. aggu :

  Infoš: A taky se moc dít nebude, protože na to jdou odzadu a bez peněz. Karviná má bambilión problémů, ale oni řeší golfová hřiště a jachting. Mezi lagunami a haldami.
  S tou Jaškovskou krčmou mě to taky pobavilo. Tam je historie přítomná už jen na vývěsním štítu. Uvnitř má asi tak stejný genus loci jako slezskoostravský hrad.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Infoš :

  aggu: Já myslím že to spolu souvisí, sanace těch hald a veškeré staré zátěže vzniklé v minulosti důlní činností a průmyslem na celém Ostravsko-Bohumínsko-Karvinském území a přeměna toho území klidně i na ten golf a jachting, ale v prvé řadě se musí jasně říct co všechno to bude obnášet i včetně dopravního řešení, sanací půdy atd a hlavně kdo a jak to bude platit, na co přidá stát a EU.. Aby se nestalo že uprostřed ničeho se náhle zjeví Darkovské moře, okolo nic, nebude jak tam dojet, kde přespat a jíst a nakonec ještě návštěvníkům šlohnou věci na pláži karvinští brazilci, protože ani bezpečnost a ochrana nebude dořešena. Jsou to prostě jen takové kecy do větru co by, kdyby.. Takže se asi shodneme.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 5. Pavel Urban :

  … hezké vize – těch už tady bylo, nakonec se jen bouralo a těžní věže a komíny rostly rychleji … Kde jsou ty vize z devadesátých let, že Karviná bude lázeňským a vysokoškolským městem. Zatím jen město ustupuje dalším novátorským a rozvojovým plánům těžařů. Snad svitla nadějě, že rozvojová územé pro těžbu už se nebudou rozvíjet …

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Tomáš :

  Je důležité si uvědomit co ještě Bakalovi zbylo a to jsou pozemky. Proto ty plány, hezké vize a oblbováky pro lidi. Samozřejmě město Karviná v čele Hanzlem to budou pouštět opatrně ven aby dali lidem pocit, že mají zájem o změnu. Realita je taková jak už tu někdo psal, je to blbost po dílčích částech, když celek tvoří gheta, zničené oblasti, nezrekultivované části…

  Thumb up 1 Thumb down 4
 7. Jirka :

  Tomáš: nesouhlasim… pokud se nad svým příspěvkem zamyslite tak sam zjistite ze nedava smysl.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.