Cesta na úřad

Autorský text k jedné z instalací Landscape festivalu Krnov.

Akce: LAND SCAPE FESTIVAL KRNOV / Galerie Jaroslava Frágnera a město Krnov
Název instalace: Cesta na úřad
Datum: Červen 2021
Autoři: Tomáš Bindr, Martin Struhala, Adéla Sanitráková, Martin Richtar

Bludištěm před hlavním vstupem do radnice jsme chtěli poukázat na současné všeobecné odcizení, vzdálení se úřadů od občana. Složitá a klikatá bývá cesta ke kýženému razítku. Častokrát končící ve slepé uličce…
Vnitřní stěny vytvořené z 1 260 kusů přepravek na láhve měli zároveň sloužit jako prezentační stěny městského úřadu. Měla vzniknout „GALERIE V BLUDIŠTI“, lákající kolemjdoucí do nitra bludiště, do nitra radnice…

Už odsouhlasení nápadu bludiště před vstupem bylo patřičným úředníkem doprovázeno důvody proč to nejde. Za všechny např. nemožnost focení svateb před radnicí. Nakonec jsme dostali souhlas na 14 dní. Trvanlivost pouze 4 dny, pak přišel na Hasičský záchranný sbor anonym…
Neodkladně se bludiště muselo přemístit dál od budovy, čímž ztratilo na svém původním smyslu…Přesto bylo požádáno o zábor nového městského pozemku, žádosti nebylo vyhověno a bludiště muselo být odstraněno…
Bludiště nicméně splnilo svůj účel, upozornilo na množství nesmyslných omezení, která jsme si jako společnost nechali bez odporu uzákonit.

Bezpečnost a bourání vítězí nad kreativitou a budováním. Z historie víme, že jsou to znaky počátku dekadence, počátku zániku vyspělých civilizací…český úředník opět zvítězil.

Související články


Komentáře

  1. SpinJ :

    Zajímavé, ale naprosto naivní gesto … Nechci obhojovat úředníky, to vůbec ne, ale je přeci jasné, že nemůžu zablokovat vstup do budovy, který bude určitě fungovat i jako únikový – proto hasiči. Dále když vidím tu instalaci, nevidím kotvení – kdo by nesl odpovědnost, kdyby stěna spadla na kočárek s dítětem nebo na chodce … Autoři by měli více přemýšlet. Jinak to ale vtipný nápad byl, ne že ne.

    Thumb up 10 Thumb down 1
  2. Winter :

    Mně spíš vadí jiná věc: a to je morální pohoršení autora, který za nezdar svého docela dobrého vtipu na úkor investora…viní investora. Pro soukromý sektor klidně nakreslíte hajzlík do středu obýváků, ale pro město máte dotčené kydy. Ale chápu, že pokrytectví, je základním předpokladem profese architekta.

    Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.