Český Těšín chce opravit Hlavní třídu

Český Těšín plánuje proměnu Hlavní třídy. Chce tam vrátit život.

Českotěšínskou Hlavní třídu možná čekají změny. Radnice chce upravit vzhled ulice, která v minulosti patřila k chloubám města. Upravené chodníky by tak mohly v budoucnu doplnit lavičky a záhony se zelení.

Paní Jana zrovna prochází kolem obchodů s levným alkoholem. V Českém Těšíně je už roky doma a na kdysi slavnou ulici podle ní není hezký pohled. „Asi se s tím nebude dát moc dělat. Myslím, že to zůstane už asi jako historie,“ míní.

To paní Irena dnes z českotěšínské Hlavní třídy utíká na pro ni příjemnější polskou stranu. „To je čínská nebo vietnamská čtvrť. Byly tam krásné obchody, krásné domy. Skoupili to určití lidé v určité době a teď se o to nestarají. A chodíme do Polska na kafe, protože tam to kvete a žije. Na naší straně je pusto prázdno a špinavo,“ dodává důchodkyně.

Českotěšínská radnice prodejcům sice nemůže nařídit, co mají prodávat, už v minulosti ale zkusila omezit alespoň nevkusnou reklamu a nevhodné poutače. Na tuto aktivitu by město chtělo v budoucnu navázat úpravami celé Hlavní třídy. Už oslovilo hejtmanství, kterému patří silnice.

„Kraj upraví samotnou silnici a Město Český Těšín chce upravit chodníky a parkovací místa. Tím, že zde zřídí například ostrůvky zeleně, vybuduje další patro zeleně například ve výšce dvou metrů, to znamená, že to budou větší závěsné nádoby na stávajícím osvětlení. Dojde také k estetizaci malé architektury – to znamená lavičky, koše, veřejné osvětlení,“ potvrzuje mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková s tím, že vše je zatím ve fázi příprav.

Fotografie Hlavní třídy v Českém Těšíně z Google maps. Rok snímání 2017.

Hlavní ulice v Polském Těšíně. Fotografie pořízeny v roce 2017.

zdroj text: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

 1. Pavel :

  Držím palce!

  Thumb up 6 Thumb down 1
 2. LK :

  Rozdíl mězi českou a polskou části je velký. Docela jde vidět necitlivost vůči veřejnému prostoru, jakou u nás máme.

  Thumb up 20 Thumb down 2
 3. thvari :

  Těšínu fandím, je to krásné město a určitě prokoukne. Před lety jsem tam vzal spolupracovníka z USA, s kterým jsme dělali přes léto v Praze a byl úplně paf z toho, jak se dá plynule přecházet z jedné země do druhé. Musel jsem mu ukazovat, kde přesně končí Česko a začíná Polsko. :-)

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. Danek :

  LK: Kamaradka mi pred casem rikala,ze rozdil mezi ceskou a polskou stranou je znacny…ve prospech polskaTakze zrejme to tak bude.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. aggu :

  Danek: Značný není. Protože to je jedno město – Těšín. Centrum má v Polsku, periferii v Polsku a Česku. A mezi polskou a českou periferií Těšína rozdíl není.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 6. Slosor :

  aggu: Přesně tak. Mimo historické centrum je polský Těšín zanedbanější a je tam ještě horší reklamní smog, než v českém.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 7. aldik :

  Slosor: Ale pořád je centrum města v polském těšíně hezčí a víc žije, i o víkendu. Mimochodem konečně už mají poláci opravené vlakové a autobusové nádraží, v tom taky v č.těšíně zaostáváme.. (tedy ve vlakovém ne).

  Thumb up 3 Thumb down 1
 8. Slosor :

  aldik: Pravda, ale zase tam nemají vlaky. :D Trať do Goleszowa je mimo provoz a chátrá. Trať do Zebrzydowic je v rekonstrukci a po jejím znovuotevření se zvedne maximální rychlost ze 40 na 60 km/h.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. Brzda :

  No, tady souhlasím s aggu. Centrum je v Polsku. České pseudo-centrum je na tom hůře, ale okrajové části jsou jednoznačně zanedbanější na polské straně. V Těšíně je ale vidět, že když se chce, tak to jde. Okolí Masarykových sadů nebo nábřeží u parku A. Sikory jsou příkladem. Držím jim palce, aby se povedlo Hlavní třídu proměnit na důstojnou dominantu města….

  Thumb up 7 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.