CEPIS – aktuálně

Záměr Centra podnikání, profesních a mezinárodních studií – CEPIS v Karviné, který připravuje Slezská univerzita v Opavě, změnil svou podobu.

Nový vzhled budovy byl ukázán v rámci rozhovoru na webu hrajemskrajem.msk.cz.

Inovativní podnikání, Digitální Business, Economics and Management. Studentům těchto tří již akreditovaných studijních programů Slezské univerzity v Opavě nabídne kvalitní zázemí nové Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií – CEPIS.

Unikátní prostor pro podporu vzdělávání, inovací a podnikání vyroste v těsné blízkosti stávající budovy Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity na Univerzitním náměstí v Karviné. Svou činností bude CEPIS napojen na úspěšnou platformu Business Gate.

Mezi hlavní přínosy CEPIS pro region a své okolí patří podpora podnikavosti a inovací, zvýšení počtu studentů, propojení studia a praxe, vytvoření prostoru pro sdílení a inspiraci, lákání a udržení talentů, vytvoření pracovních míst i kultivace veřejného prostoru.

3 otázky pro autory projektu

Očekáváte zvýšený zájem o studium na OPF v Karviné, jak budete nové studenty lákat ke studii zrovna u Vás?

Snažíme se výuku přizpůsobit potřebám mladé generace a podpořit jejich motivaci ke studiu ekonomicky zaměřených programů. Tímto přístupem a nabídkou unikátních studijních programů se lišíme od tradičních ekonomických vysokých škol a fakult.

V posledních letech pozorujeme narůstající zájem o studium na OPF. Naši uchazeči oceňují především moderní profesně zaměřené studijní programy a intenzivní spolupráci fakulty s odbornými partnery z řad firem, neziskových organizací nebo veřejné správy.

Při plánování nových oborů jste se Inspirovali v zahraničí, můžete popsat tuto dobrou praxi?

Program „Inovativní podnikání“ vychází z finského vzdělávacího konceptu Tiimiakatemia (anglicky Team Academy), který je vyvíjen již od roku 1993 a funguje na celé řadě vzdělávacích institucí po celém světě (např. Finsko, Španělsko, Německo, Velká Británie, USA, Holandsko, Maďarsko). V Česku je tento studijní program vyučován pouze na dvou místech – u nás v Karviné a v Praze.

Výuka probíhá metodou learning by doing. Studenti si během studia založí reálnou firmu, učí se tím, že skutečně podnikají. Při „vzdělávací“ podnikatelské činnosti spolupracující s odborníky z praxe a zástupci firem.

Jaký přínos má projekt CEPIS pro Karvinsko, jeho obyvatele a Moravskoslezský kraj jako celek?

Počet podnikatelů v Moravskoslezském kraji je výrazně pod českým průměrem, na Karvinsku je vůbec nejnižší. V celém regionu schází 1 600 firem. CEPIS na tento problém přímo reaguje. Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že téměř 50 % absolventů studijních programů vyučovaných podle standardů Team Academy se po ukončení studia věnuje samostatnému podnikání.

V neposlední řadě máme ambicí díky moderní formě výuky a infrastruktuře přilákat do Karviné a regionu nové talentované studenty i z jiných krajů a že zahraničí. Projekt navíc vytvoří nová pracovní místa.

Celkové náklady: 620 mil. Kč
Přípravná fáze: 2021-2023
Realizační fáze: 2024-2027

Vizualizace záměru

Původní podoba záměru ve stavu objemové studie, která byla podkladem vypracování architektonické studie.

zdroj: hrajemskrajem.msk.cz

Související články


Komentáře

 1. cervik :

  palec nahoru!

  Thumb up 12 Thumb down 4
 2. Winter :

  Takže se všechny transformační prachy nalejou do megalomanských programů, kde se na zakutálenou korunku nehledí. Podpora místních spolků nic, sociální práce nic. Za to se zvýší objem prodaných bazénů a range roverů.

  Thumb up 13 Thumb down 12
 3. M :

  Tak to je super! Přesně něco takového by se hodilo i do Ostravy… Všude jenom kostky. Nebo ten hrůzinec ostravské univerzity. Tohle je moderní a přitažlivé.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 4. Michal :

  Akorát škoda, že původně mělo být parkoviště pod budovou a s novým návrhme už bude na povrchu…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 5. Ruda :

  Moc pěkné narozdíl o té mutantní stavby na Černé louce :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 6. Pavel :

  To je neuvěřitelná slátanina

  Thumb up 1 Thumb down 6
 7. M :

  Pavel: zřejmě nemáš ponětí, co slovo slátanina znamená. Toto má jednotný a čistý design.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. potkan :

  zde je těch vizualizací víc:
  https://www.facebook.com/photo/?fbid=579808484173727&set=pcb.579813664173209&locale=cs_CZ

  Sice se mi to líbí, protože je to fakt originální, ale současně to působí dost psychedelicky :)

  P.S. – neuvěřitelná slátanina je budova OU na Černé louce

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.