Cenné území budou spásat koně a pratuři

Území bývalé vojenské střelnice v Chomýži už dvacet let podléhá jako významný krajinný prvek mimořádné ochraně, jejímž cílem je uchovat zdejší chráněné rostliny a živočichy. Mezi ně patří například hvozdík pyšný, několik druhů orchidejí, bělopásek dvouřadý nebo čolek velký. Dosud se o vzácnou lokalitu o rozloze 3,7 hektaru starali nadšenci ze základních organizací ČSOP Slezské odrůdy a Levrekův ostrov. Nyní přebírá iniciativu město Krnov, které vlastní většinu pozemků.

„Lokalita bývalé střelnice byla po zániku vojenského užívání cenným bezlesím, které se stalo stanovištěm ohrožených nelesních druhů rostlin, bezobratlých, obojživelníků, plazů a ptáků. Z tohoto důvodu byla vyhlášena významným krajinným prvkem,“ říká Dušan Martiník z odboru investic a správy majetku.

Dlouhodobým ponecháním území bez promyšleného managementu a vlivem náletů dřevin a křovin i expanzi třtiny křovištní však došlo k postupné degradaci podmínek pro existenci významných druhů. „Naším cílem je obnovit vhodné podmínky pro život celého spektra živočichů a rostlin prostřednictvím redukce expanzivních rostlin a náletů. To bude zajištěno především pastvou exmoorských poníků a praturů, což je v podstatě poslední šancí, jak toto rozsáhlé a dosud biologicky cenné území, i když již dost zdegradované, zachránit v rámci rozumných ekonomických a personálních nákladů, nižších, než by tomu bylo při kosení či výřezech ploch,“ uvádí.

Záměr města uspěl v dotačním řízení ministerstva životního prostředí, které mu na osmimilionový projekt „Podpora biodiverzity botanicky a zoologicky cenného území bývalého vojenského areálu v Chomýži u Krnova“ poskytlo dotaci ve výši 6,8 milionu korun k úhradě uznatelných nákladů. V průběhu realizace projektu dojde k asanaci nevhodné vegetace, výsadbě dřevin, zřízení pastevního areálu pro velké kopytníky, vytvoření tůní pro obojživelníky a výsevu kokrhele, který se používá na potlačení expanze třtiny. „Stádo, které bude území spásat, bude pětihlavé a zapůjčí nám ho společnost Česká krajina. Tvořit ho budou tři exmoorští ponyové a dva pratuři,“ dodává Dušan Martiník.   

Zadávací řízení na dodavatele město vyhlásí v nejbližších týdnech, práce by měly začít na podzim. S dokončením projektu se počítá nejpozději v prosinci 2023.

zdroj: krnov.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.