Část Slezanky půjde k zemi

Budova bývalé Slezanky, která hyzdí historické centrum Opavy, se bude v příštím roce demolovat. Poté zde začne stavba několika bytových domů a chybějícího multifunkčního sálu s venkovním amfiteátrem. Na projektu pracuje prestižní architektonické studio Chybik a Krištof.

„Zvažovali jsme několik variant včetně rekonstrukce. Jen zajištění statiky stávající Slezanky by vyšlo na zhruba 20 milionů korun. Její přestavba je proto neekonomická. Rozhodli jsme se v příštím roce městskou část Slezanky zbourat a po nezbytném archeologickém průzkumu zde vystavět několik bytových domů, které budou inspirovány předválečnou bytovou výstavbou na Horním náměstí. V prostoru dnešního divadelního klubu vyroste malé náměstíčko se vstupem do nového multifunkčního sálu, který Opavě citelně chybí, potřebného zázemí a venkovního amfiteátru na menší akce pod širým nebem,“ řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil. Bytové domy budou stavět soukromníci, sál pak město. Dále je v plánu stavba dvoupodlažního podzemního parkování pod novou výstavbou. „Budou zde parkovací místa jak pro obyvatele bytových domů, tak pro návštěvníky multifunkčního sálu, sousedícího Slezského divadla a pro další akce v centru města,“ vysvětlil primátor. 

Vedení města své plány představilo i opozici, a to na nedávném setkání, kde se prezentovaly strategické projekty města. „Jsem přesvědčený o tom, že se nám konečně podaří vyřešit jeden obrovský letitý problém, Slezanku nahradí zajímavé budovy a multifunkční sál ještě více oživí centrum města. V neposlední řadě se vyřeší parkování přímo v historickém centru města,“ dodal primátor s tím, že v plánovaném sále by se mohly konat i například koncerty, plesy, společenská setkání, přednášky či další akce. Podle dopravních propočtů by stavba sálu za městem vytvořila větší dopravní zátěž než stavba sálu v centru, které je dobře dostupné i díky blízkým zastávkám MHD.

zdroj: opava-city.cz

Související články


Komentáře

 1. NaNo :

  Super že chcou vystavět predválečnou podobu

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Tomas :

  Jen jsem se nikde nedočetl kdo bude ty domy financovat

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Pavel :

  Obávám se, že jde jen o výkřik před volbami. Primátor k projektu nemá souhlas zastupitelstva a opozice se obratem ozvala, že s navrženým postupem nesouhlasí. Z čistě stavebního hlediska by bylo mnohokrát lepší, kdyby město spolupracovalo s vlastníkem zbývající části družstvem Tempo (dříve Jednota), zboural se celý blok a nová výstavba probíhala koordinovaně. Zatím nikdy nikde nezaznělo, že by Tempo spolupráci a priori odmítalo, ale není těžké odhadnout, že zadarmo svou budovu zbourat nenechá. Popravdě neumím si moc představit, že zůstane stát „Jednota“ i část Slezanky.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Jakub :

  Předvolební výkřik do tmy

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.