Budova frýdeckého hospice už má konkrétní obrysy

Už jen pár týdnů zbývá do dokončení výstavby nového hospice, který vzniká v lokalitě za frýdecko-místeckou nemocnicí. Stavba už dostala zcela konkrétní obrysy, je pod střechou a dělníci nyní pracují především na vnitřních částech budovy.
Stavba byla zahájena minulý rok v září a podle plánu by hospic měl být dokončen nejpozději do poloviny letošního roku, ještě před komunálními volbami. Do zkušebního provozu by pak zařízení mohlo být postupně uvedeno už do konce tohoto roku. Provozovat je bude k tomuto účelu zřízená městská příspěvková organizace Centrum zdravotních a sociálních služeb Frýdek-Místek. Nové zařízení je určeno především pro nevyléčitelně nemocné onkologické pacienty v poslední fázi života a pro jejich rodiny.“Centrum zdravotních a sociálních služeb Frýdek-Místek bude mít 26 hospicových pokojů s 30 lůžky, 6 pokojů se 13 lůžky odlehčovací péče a 4 pokoje s 8 lůžky pro návštěvy pacientů nebo personál,“ zrekapitulovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Pokoje klientů budou natočeny na jihozápadní stranu, aby z nich byl výhled do krajiny a současně byly co nejvíce prosluněny. Přízemní pokoje jsou navrženy tak, že je z nich možné vyjet do vnitřní zahrady.“Pokoje klientů budou převážně jednolůžkové s přistýlkou pro příbuzné. Pamatováno je ale také na klienty, kteří nechtějí být na pokoji sami, a proto budou v hospici dva dvoulůžkové pokoje. Do obslužné části je zakomponována ošetřovna, zázemí pro zdravotnický personál a sociální pracovnice, dále meditační místnost i prostor pro rozloučení se zesnulými. Své místo zde bude mít také kuchyň, jídelna, bufet, prádelna a vstupní hala s recepcí,“ doplnila mluvčí.Personál by tu mělo tvořit kromě ředitele nejméně 17 pracovníků zdravotního úseku, 10 pracovníků sociálních služeb, 7 pracovníků technického úseku, 4 pracovníci ekonomického úseku a psychoterapeut. „Náklady na vybudování centra včetně základního vybavení dosáhnou částky přes 106,6 milionu korun včetně DPH,“ vypočítal radní Ivan Vrba (KSČM). „V zařízení budou umístěni lidé, kteří tento typ péče potřebují, přičemž by nemělo být podstatné, jestli půjde o lidi z Frýdku-Místku nebo z jiných obcí,“ podotkl Ivan Vrba.

zdroj: denik.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.