Brzdy rozvoje měst severní Moravy

V Moravskoslezském kraji nechybí nápady na nové projekty veřejných staveb a prostranství. Nechybí zde ani peníze. Ani dynamičtí a progresivní architekti a urbanisté. Největším brzdou kvalitního rozvoje jsou malostí a strachem z něčeho nového prolezlé rady a zastupitelstva většiny měst a obcí.

V nedávné době proběhla veřejná prezentace revitalizace centra města Kopřivnice, o které jsme také informovali ZDE. Součástí prezentace byla také veřejná diskuze. Diskuze se velmi aktivně zúčastnili i zastupitelé města Kopřivnice. Příspěvky zastupitelů byly spíše k smíchu, vlastně až k pláči. I když Kopřivnice nemá stamiliónový rozpočet. Zastupitel za KSČM navrhoval, proč by na náměstí nemohla vzniknout velká fontána. Nejlépe „zpívající“. Takové Mariánská lázně, styl Kopřivnice asi.

Další člen vyjádřil pochyby nad „bránou“. Protože před městským úřadem je už asi 40 let betonový pomník RVHP a je špinavý a zarostlý lišejníkem, což se může stát i navrhované bráně. A také, proč je použit beton, ne např. ocel a povrchový materiál nejsou třeba kachličky. Logicky mu bylo odpovězeno, že se dávno používají jiné materiály a ošetření konstrukcí, než před 40 lety při vzniku pomníku RVHP a beton vyšel ze statických a finančních hledisek nejlevněji.

Další zastupitel se rozhodl prezentovat svůj zpátečnický názor přímo na stránkách města. Píše, že střední část náměstí by se měla zachovat a jen opravit. Jak nevzhledně vypadá střed nyní, můžete vidět zde:

kopr

Zmíněný text:

Ještě jednou centrum Kopřivnice!!!

Když jsem si přečetl stanovisko Ing. Šustra o studii výstavby nového centra Kopřivnice, s jehož názory plně souhlasím, rozhodl jsem se i svůj pohled na tuto problematiku prezentovat v KN. Ne všichni občané sledují kabelovou televizi o jednání zastupitelstva, kde jsem toto stanovisko přednesl při projednávání rozpočtu na rok 2016 a navrhl přesunout 8 milionů korun na realizaci hlavní střední části studie do rezervy v rozpočtu, kdy by byla možnost kdykoliv tyto prostředky v zastupitelstvu schválit, ale až po veřejném projednání s občany a s přihlédnutím k jejich názoru. Koalice ve vedení města ale tento můj návrh zamítla. Důvodem bylo zejména to, že navržené řešení je jediné možné, není možno si vybrat z více návrhů a zejména bude horší než stávající studie, volná „betonová plocha“ s „betonovým monstrem“ v jeho hlavní části. Při přednesu návrhu projekční firmou byly ukázky takovýchto řešení v jiných městech. Vždy ale byla tato volná betonová prostranství olemována podloubími, kde se před horkem, deštěm mohou občané skrýt, například podobně jako v Novém Jičíně.

Vím, že realizaci úprav tzv. Náměstí v Kopřivnici ztěžuje i okolnost, že pravicové vedení radnice v minulosti rozprodalo téměř všechny pozemky a objekty lemující prostranství budoucího náměstí, nyní je nikdo zpět neprodá, možná jen za nepřijatelnou cenu. Studie se skládá ze tří částí, takzvané „střední“ části jsem se věnoval výše. Další dvě části jsou tzv. „boční“, kdy se jedná o první „boční“ část mezi školou dr. Milady Horákové a kulturním domem a druhou „boční“ část mezi Hotelem Tatra a Kopřivničkou. Tyto dva návrhy tzv. „bočních částí“ jsou přijatelné a vhodné, zejména část řešící parkovací místa, zelenou plochu a možnou budoucí tržnici.

Dle mého názoru by „střední“ hlavní část náměstí bylo vhodné téměř ponechat a zmodernizovat. Plochy s pěknými dlažebními čtverci (s výhodou možnosti nízkonákladové opravy inženýrských sítí), fasády okolních budov, schodovou část a zpříjemnění letních posezení pro návštěvníky kaváren a cukrárny.

Myslím si, že o takovémto návrhu k realizaci nebudu mít problém hlasovat.

Ing. Luděk Polášek

zastupitel za ČSSD

Navrhovaná podoba náměstí:

kopr

kopr

kopr

kopr

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Tak nějak to asi bude. Včetně šíleností, které přišly s evropskými dotacemi a předpokakaností politiků (nesnáší složitosti a odlišnosti a vůbec problémy v „běhu věcí“). Ale obecně s tím „dostatkem peněz, s daněmi a rozpočty obcí, bych asi byl opatrnější. Tam jsou jedna, dnes už možná dvě, velké brzdy jasné. Stát někde řeší věci rychle a velkoryse. A někde ne. Zvláštní, když všichni platíme daně stejně ;)
  Takže ta demence kopřivnických politiků je možná hraná. Třeba jako insideři ví, že kvalitní řešení „nejsou průchozí“.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 2. Adam :

  Kopřivnice mě vskutku nezajímá.

  Podle mě je zásadní brzdou rozvoje důležitých měst v kraji to, že zdější polycentrická aglomerace nemá správní status odpovídající funkci. V reálu to funguje jako cca 800 tisícová vysoce mobilní konurbace mezi Opavou, Frýdkem, Havířovem a Karvinou, ne jako pět větších oddělených měst a mnoho menších kolem. A to je v ČR unikátní situace, která by měla být zohledněna na všech úrovních správy a rozvoje. Standardní správní systém, který je logický všude jinde, tady prostě neodpovídá skutečnosti a vede ke značnému zanedbávání potencíálu takto hustě osídlené a provázané oblasti.
  Takže bych za rozumné považoval, kdyby Moravskoslezská aglomerace měla speciální správní status s polem působnosti na úrovni mezi městy a krajem, což by umožňovalo vytvářet, prosazovat a hájit společné zájmy z míře odpovídající významu oblasti.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 3. Cyril :

  Adam: Souhlasím. A hned mě k tomu napadlo, jak by se asi Porubané tvářili, kdyby jim někdo postavil pohodlný terminál Svinov a při každé cestě do centra se tam muselo přestupovat z tramvajky do tramvajky. Havířov je analogie Poruby, jen je použito o něco větší měřítko. Ještě mě tak napadá, jestli náhodou Horní Slezsko (GOP, Polska) takovou správní jednotkou je, protože funguje jako jeden celek. Neví někdo?

  Thumb up 2 Thumb down 3
 4. aggu :

  To že vláda dlouhodobě ignoruje nebo brzdí rozvoj Ostravy je stará věc. Důkazů jsou mraky, stačí se podívat třeba na to, s jakou energií stát řeší (své vlastní) ekologické škody, které tu napáchal. O RUD nebo investicích ani nemluvě. Ale příčina nejsou politici v Praze, ale v Ostravě. Ti chodí s ohnutým hřbetem už tak dlouho, že jim to zůstalo. Navíc mi připadá, že většině z nich to i vyhovuje. Nemusí jít do střetu, stačí jim ostravský rybníček. A jsme zase tam o čem je článek ;)
  To co navrhuje Adam smysl nedává, protože popisuje v podstatě totožnou jednotku jako kraj akorát bez bruntálska. Smysl má buď intenzivnější kooperace s Katowicemi, Opolem a Žilinou (Tritia) nebo uvažovat (jen u Ostravy) o podobném statusu, třeba jako mají v Německu Brémy.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 5. Adam :

  Cyril: Existuje společenství měst „Slezská metropole“, která má neco takového za cíl (dokonce se snažili formálně vytvořit město „Silesia“), ale momentálně nemá žádnou oporu ve správním dělení. Je to jenom debatní a kooperační platforma pro členská města, bez velkého vlivu.

  aggu: Jestli by to geograficky odpovídalo téměř celému MS kraji, a velikostí se vyrovnalo mnoha krajům, je irelevantní. Kraj nemá pravomoce ani agendu odpovídající velké aglomeraci. Jenže ani města ne. Proto je třeba něco mezi.
  O tom, že ČR úspěšně ignoruje 5 milionů Poláků sedících hned za hranicí, není třeba diskutovat.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Ac :

  aggu:
  rozpočty měst:
  Praha 56 mld
  Brno 13 mld
  Ostrava 6.5 mld
  Víc netřeba psát

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. balde :

  Ac: nevidím problém v nedostatek peněz ale, jak jsou využity

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. Danek :

  Ac: To už jsme tady jednou řešili.Když jsem na to poukazoval, že máme dle těchto čísel velmi nízký rozpočet. Na město velikosti Ostravy dovolím si říct velmi nízký rozpočet. Psalo mi tady několik lidí jak se to počíta atd.To jsou věci které si každý člověk muže najít na netu. Já si spíš kladu otázku proč město nedokáže využít potenciálu , který má:a jde do projektu který by mu přinesl peníze. Nebal bych se v této době s ratingem,který Ostrava má a kdy jsou jak řikajíc peníze za levno (s velmi nízkou úrokovou sazbou) jít do těžce deficitního rozpočtu, klidně 2-3miliardy navíc. Podmínkou jsou velmi kvalitně připraveny projekty,kde můžeme využít prostředku z EU na spolufinancovaní. Myslím na vybudovaní klidně 2 průmyslových zón přímo ve městě. Vykoupit třeba pozemky na Zárubku na technologický park. U Futura je obrovský pozemek na výzkumné projekty. Kancelářské projekty lze stavět na Karolině, vykoupit pozemky kolem Českobratrské v Cingrově sadu jak stál Kotas.stadion.(tyto již vykoupené pozemky bych nabídl jako investiční na veletrzích v zahraničí..jak se kdysi povedlo Tieto.)Přetahovaní firem s kancelaří do kancelaří je k ničemu….musí tady přicházet nové firmy a vytvářet pracovní nabídky. Jo a poslední věc tu firmu co má stavět na Karolině 2 etapu,bych okamžitě vypověděl smlouvu….v době kdy ekonomika roste takovým tempem a oni nestaví i když obchodnák na Karolině prodali za takový ranec…tím chci říct, že s penězi by neměl být problém.+úvěry jsou za velmi výhodných podmínek. Snad na tento rok vyhlásili, že začnou stavět jen byty….to je sakra špatně…pryč s němi.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. Jirka :

  Ac: ty cisla jste vzal kde? na rozpocetobce.cz jsou jiné udaje

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Ac :

  Jirka:
  Třeba
  http://www.ostrava.cz/cs/urad/rozpocet?income
  http://www.brno.cz/fileadmin/user_upload/sprava_mesta/magistrat_mesta_brna/ORF/Souhrnny_rozpocet_2016/Rozpocet_2016.xlsx
  http://www.praha.eu/public/29/b/d2/2046806_591037_TiskZ_3178_Usneseni_Zastupitelstva_HMP__TED_.doc
  ty vaše stránky jsou z roku 2013

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. balde :

  Jirka: Ac: podle stránky http://www.rozpocetobce.cz je příjem města na jednoho obyvatele následující:

  Praha 50 799Kč
  Brno 31960Kč
  Ostrava 36 681Kč
  Plzeň 31 136Kč

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. aggu :

  Pochybuju, že to co ministryně říká myslí vážně, o konkrétních krocích ani nemluvím, ale ano, to je cesta pro rozvoj MSK. Slučování a opouštění neživotaschopného. Co nejrychlejším, tzn. co nejméně bolestným způsobem. Každý třeba chápe, že Karvinou nezachrání ani 3 Barbory. A politici už vůbec ne.
  „Budoucností je bezesporu silnější integrace obcí. Neznamená to, že by obce zanikaly, nebo se nutně slučovaly, měl by být ale neprodleně zahájen proces sdílení úřadů, rozvojových plánů, dopravních řešení a mnohého dalšího. Tento druh integrace přinese nejen výraznou ekonomickou úsporu a zefektivnění procesu rozvoje lokality, ale také urychlí a zkvalitní další rozvojové aktivity,“ (ministryně MMR, Karla Šlechtová“
  zdroj:Deník

  Thumb up 1 Thumb down 1
 13. AC :

  balde: Ano, pokud v roce 2013 mělo Brno o skoro 100 tisíc obyvatel obyvatel víc než Ostrava, tak to vychází, ty stránky používají zvláštní údaje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. aggu :

  Údaje za 2015. Rozpočty obcí ale samozžejmě nejsou jediné peníze proudící tu či onde ;)

  Ostrava 2015
  Počet obyvatel
  294 200
  Příjmy (konsolid.)
  6 701 438 tis. Kč = 22 779 Kč / obyv.
  Výdaje (konsolid.)
  5 941 845 tis. Kč

  Brno 2015
  Počet obyvatel
  377 440
  Příjmy (konsolid.)
  8 580 993 tis. Kč = 22 735 Kč / obyv.
  Výdaje (konsolid.)
  7 583 961 tis. Kč

  Praha 2015
  Počet obyvatel
  1 259 079
  Příjmy (konsolid.) = 41 462 Kč / obyv.
  52 203 305 tis. Kč
  Výdaje (konsolid.)
  41 027 311 tis. Kč

  zdroj: http://monitor.statnipokladna.cz

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. aggu :

  MSK 2015
  Počet obyvatel
  1 243 220
  Příjmy (konsolid.)
  34 107 312 tis. Kč = 27 434 Kč / obyv.
  Výdaje (konsolid.)
  33 311 762 tis. Kč

  JMK 2015
  Počet obyvatel
  1 154 651
  Příjmy (konsolid.)
  35 511 235 tis. Kč = 30 755 Kč / obyv.
  Výdaje (konsolid.)
  33 596 923 tis. Kč

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. pavel :

  Pracovní nabídky ( i zajímavé) jsou v MSK už dnes, navíc je k dispozici velmi dostupné bydlení. Jenže na to se dalo sehnat před 50 roky robotníky z Slovenska ;)
  Je to periferie, města nelákající, velká a dlouhodobá míra suburbanizace, problematická sociální struktura, životní prostředí, příroda a vyžití opět nic moc.
  Není to špatným mediálním obrazem. Ten má Ostrava mnohem lepší, než realita.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 17. aggu :

  pavel: Je to imho obráceně, skoro v každé větě.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 18. pavel :

  1. Mrkněte se na pracovní nabídky a průměrný plat (je nižší!) pro kraj Olomoucký, Pardubický, Královéhradecký. Odsud lidé tolik neutíkají. V drtivé většině případů lepší nebudou. Zlínský kraj má rovněž nižší platy než MSK, ale Zlínu také dlouhodobě klesá počet obyvatel.
  2. Dostupnější bydlení je v MSK bez debat. Porovnejte si ceny bytů a pozemků ve výše uvedených městech a v Ostravě.
  3. Periferie to je. Do Prahy daleko, na západ také. Že je za čárou obrovské množství lidí k ničemu, protože spolupráce s Polákem (zatím) nefunguje.
  4. Jediné opravdové MĚSTO v MSK je Opava. Ostatní větší města jsou shluk sídlišť mezi dálnicemi:( To jak se podařilo komárům zničit Ostravu by mělo být mementem!
  5. Suburbánní struktura je přítomná. Jen se nevyznačuje růžovými bungalovy, ale břízolitovými kostkami
  6. Vyloučených lokalit je v Ostravě docela dost.
  7. Ostravsko vypadá perfektně shora. Plno zeleně. V reálu je to náletový bordel.
  8. K vyžití v přírodě. S cyklostezkami je to bída. V zimě hory také moc nenabízí. Ač se to nezdá, tak Ostravy je to na sjezdovku delší než 1 km dál než z Olomouce nebo Hradce. Možná stejně, jako z těch Pardubic.

  Co je zásadní výhodou Ostravska, je jeho ekonomická síla. Nejsou tu vesničky se 100 – 500 obyvateli, kde se z pohledu veřejného sektoru tře bída s nouzí.

  Stačilo by relativně málo. Zahodit OSTALGII a REZIGNACI, a krok po kroku realizovat projekty, které zvýší kvalitu života. Zatím se tu jen opakuje peníze a pracovní místa. Ty se mohou generovat i utrácením peněz v regionu.

  Thumb up 5 Thumb down 6
 19. Adam :

  pavel: Jen opakujete to, co papouškují média, vaše demonstrace hodnot přesně odpovídá typické mediální masáži nepodložené ničím jiným, než předchozí mediální masáží. Vaše poznámky jsou dvojí: buď nepravdivé, nebo irelevantní.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 20. AC :

  Tak to vypadá. že číňané budou nakonec investovat do brněnského letiště, v Ostravě pouze do chemičky Borsodchem.
  http://byznys.ihned.cz/c1-65226560-ceska-a-cinska-strana-podepisi-na-30-obchodnich-dohod-zeman-zminil-kanal-dunaj-odra-labe

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.