Bourání ostravských jatek

Obrovská hromada cihel a suti nyní leží za plotem, který je obehnán kolem kulturní památky městských jatek. Společnost Bauhaus, jíž historický objekt ve špatném stavu patří, totiž musela sáhnout k demolici jedné z jeho částí. Na případ jako první upozornila Česká televize.“Demolice byla už dříve povolena, protože jeden z objektů v areálu jatek, který nebyl památkově chráněn, se nacházel ve velmi špatném stavu. Během zimy se jeho technický stav pod tíhou sněhu tak zhoršil, že byl nebezpečný pro své okolí a demolice musela být nařízena,“ sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.Střecha stavby se pod tíhou sněhu zbortila na počátku února. Tím se narušily i obvodové stěny objektu, který kdysi sloužil pro porážku skotu. Podle Petra Kočího, prokuristy společnosti Bauhaus, bude zdivo ze zdemolované stavby probráno, aby se mohly původní cihly použít pro případné opravy hlavního objektu jatek.

Za rohem se rozpadají barabizny

Kdy by se Bauhaus mohl konečně vrhnout na záchranu staré budovy, však společnost opět neupřesnila. Nejasná budoucnost přitom architektonicky cenný areál z režných cihel, který byl postaven na konci 19. století, trápí už několik let.V závěru roku 1994 totiž podepsali tehdejší radní obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nevýhodnou smlouvu se společností Bauhaus na prodej pozemků v centru města, a to včetně objektu bývalých jatek. Ve smlouvě bohužel nejsou zakotveny povinnosti týkající se péče o tento historický objekt, který by mohl sloužit například pro účely galerie. Bauhaus si tedy postavil svůj market, ale k areálu jatek, který získal jako bonus za 60 tisíc korun, se příliš mateřsky nechová. Jeho počinem bylo pouze zakonzervování objektu a zajištění, aby se nezřítily i památkově chráněné části.Jen pár desítek metrů odtud na Českobratrské ulici, přímo u rušné křižovatky a zastávky naproti Janáčkově konzervatoři, stále stojí další zchátralý objekt, který si nese nálepku ostuda města. Ten v druhé polovině února už podruhé za poslední rok vyhořel. „Požár se obešel bez zranění, způsobená škoda byla nulová – jde o dům určený k demolici, který sloužil jako úkryt bezdomovců,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Ve starém domě hořelo poprvé v dubnu loňského roku. Objekt, který kdysi sloužil jako pekárna, před časem od původního majitele koupila i s pozemky společnost Skanska Property, která chce na daném místě stavět kancelářský objekt.

zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.