Baštu v Bruntále čeká nové využití

Kamenná bašta v Partyzánské ulici je jedním z nejrozsáhlejších zachovalých dokladů bohaté historie Bruntálu, přesto zdaleka nepatří mezi zdejší nejvyhledávanější turistické cíle. Město nyní zvažuje, jak v budoucnu zvýšit atraktivitu této kulturní památky, lépe ji zpřístupnit a rozšířit možnosti jejího využití pro turisty i místní obyvatele.

Bašta, pocházející pravděpodobně z počátku patnáctého století, je pozůstatkem původního středověkého opevnění města. Historická stavba byla v minulých letech postupně dílčím způsobem rekonstruována. Opravy zde proběhly v roce 1995, o deset let později se pak památka dočkala rekonstrukce dřevěné šindelové krytiny, následovala renovace kamenného pláště a částečně také interiéru.

Záměrem je v budoucnu více využívat také vnitřní prostory bašty. Mezi navrhované úpravy patří pokládka podlahového kamene, úprava povrchu zdí v provedení bez omítek či realizace elektrorozvodů.

Objekt pak bude možné využívat k pořádání kulturních akcí menšího charakteru. Výhledově se zde počítá například s umístěním expozice zaměřené na historii opevnění i samotné bašty, jako další téma se nabízí třeba včelařství v našem regionu.

Zpracovaný architektonický záměr obnovy památky předpokládá vynaložení nákladů ve výši zhruba 1,5 milionu korun včetně DPH. Rada města ve středu 24. listopadu uložila vypracovat následné stupně projektové dokumentace včetně prováděcí dokumentace dle schváleného architektonického záměru.

Poté město může podat žádost o dotaci prostřednictvím MAS Hrubý Jeseník na obnovu drobných kulturních a církevních památek z Programu rozvoje venkova. Podání žádosti bude možné v roce 2023.

zdroj: mubruntal.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.