Autobusové nádraží Český Těšín

Autobusové nádraží v Českém Těšíně čeká proměna.

Škaredé, rozbité a špinavé. Tak popisují cestující českotěšínské autobusové nádraží, po jehož opravě lidé volají několik let.  „Cesty jsou děravé a ze střechy vám kape na hlavu. Je to ostuda taková první vizitka města pro přijíždějící,“ nešetří kritikou manželé Koběrští, kteří do Českého Těšína dojíždějí autobusem za nákupy a k lékaři. Podle většiny lidí na zdejším stanovišti chybí hlavně lepší sociální zázemí. „Kdysi tady bylo alespoň občerstvení, teď už se nemáte kde schovat ani v zimě. Je to jednoduše škaredé, smutné a špinavé,“ míní jedna z cestujících, paní Božena.

Podle zástupců českotěšínské radnice by se však vzhled tamního autobusového stanoviště mohl už brzy změnit. „Stav nádraží je neutěšený a město již několik let připravuje změnu koncepce celé plochy. Naší vizí je vybudovat moderní terminál, který v sobě spojí přívětivé autobusové stanoviště s čekárnou a sociálním zázemím pro cestující i řidiče,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny. Vedle nového terminálu by podle něj mělo vzniknout také speciální záchytné parkoviště, postavené na myšlence „zaparkuj a jeď“. „Na takovém typu parkovišť řidiči zaparkují auta a pokračují hromadnou dopravou nebo pěšky za svým dalším cílem. Právě okolí autobusového nádraží je pro tento typ stání ideální, neboť dojíždějící mohou přesednout na autobus, vlak či se krátkou procházkou dostat do centra města. Opatření by mělo pomoci odlehčit centru Českého Těšína od automobilů a obecně snížit emise výfukových plynů,“ vysvětlil Folwarczny.

Dodal, že v místě terminálu by mohla vzniknout i podobná služba pro cyklisty, která by umožňovala bezplatné odstavení jízdního kola a nabízela stanoviště pro huštění bicyklů. Cena rozsáhlého dopravního terminálu by se měla pohybovat v desítkách milionů korun. „V současné době probíhá projektování a územní řízení. Místo je investičně a technicky velmi složité, pokud však všechno půjde bez komplikací, mohl by být projekt zahájen hned v příštím roce,“ dodává mluvčí města Dorota Havlíková.


zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. aldik :

  Jen dodám, že kdo zná podobu nádraží vedle v Cieszyne (vlakového, i toho, čemu říkali poláci autobusové nádraží), tak se to tam nyní opravuje, vše rozkopáno.. tak pak můžeme srovnávat, kdo to udělal lépe :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  +článek: Architekt má velké výhrady ke stavbě terminálu
  https://ehutnik.cz/zpravy/architekt-ma-velke-vyhrady-ke-stavbe-terminalu

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.