Areál společnosti Sky Paragliders

Popis a vizualizace areálu společnosti Sky Paragliders v Albrechticích u Českého Těšína.

Autor: Ing. arch. Petr Žák, Ing. arch. David Honek / H1K Architecture

Rozvíjející se společnost SKY Paragliders a.s., která se zabývá výrobou padáků a vybavením pro paragliding, našla potenciál v opuštěném zemědělském areálu (statku Larischů) v Albrechticích u Českého Těšína namísto vybudování montované haly na zelené louce. Naším zadáním bylo vytvoření koncepčního návrhu konverze tohoto areálu pro potřeby rozšíření výroby padáků a administrativy.  Bývalé objekty kravína a konírny jsou vhodné svým volným uspořádáním pro výrobní prostory, bývalý hlavní objekt s pracovním názvem „zámeček“ bude přestavěn na administrativní a vývojové centrum. Stávající kompozice objektů statku bude zachována a doplněna o dostavbu představující rezervu v rozvoji výroby, čímž bude kompozice uzavřena kolem nádvoří s okrasným jezírkem a altánem, který bude poskytovat prostor pro oddych zaměstnanců. Okrasné jezírko bude sloužit také jako retenční nádrž dešťových vod.

zdroj: h1k.cz

Související články


Komentáře

 1. šlonzok :

  V Albrechticích to neznám, ale dle street view mapy.cz by mělo jít o toto místo: https://mapy.cz/s/2EV5E

  Idea adaptace staršího areálu se mi velmi líbí. Sice došlo podle fotek k velké změně vzhledu, ale pokud jsou třeba nějak alespoň částečně zachovány původní interiéry, myslím, že změna vnějšího vzhledu je přijatelnou daní za to, že areál bude opět využit. Taky mám sentiment ke starým budovám, ale myslím, že nemůžeme žít ve skanzenu. Pokud investor je ochoten do rekonstrukce vrazit peníze, má právo si budovu upravit dle svých potřeb. Ale trochu líto toho původního vzhledu je (střecha, ta okýnka v štítu, komíny — prostě ta silueta).

  Palec nahoru za „retenční nádrž dešťových vod“.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. brzda :

  Čest světlým výjimkám, kdy dochází k využití brownfieldů místo zástavby orné půdy. Jednoznačně palec nahoru!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. MM :

  Takhle zásadně změnit formu a výraz objektu, který je jedním z mála reliktů historických zděných staveb z 19. století v Albrechticích (ačkoli návrh architektonicky vypadá zdařile, neříkám, že ne).. není škoda, že se nepracovalo více s tou současnou, potažmo historickou, formou? Zvláště v oblastech jako je tato, kde z původní zástavby nezůstane za chvíli zhola nic..

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.