Areál bývalé pily bude centrem Ostravice

Aktuální informace k připravovanému centru obce Ostravice v místě bývalé arcibiskupské pily,

Areál bývalé arcibiskupské pily v Ostravici na Frýdecko-Místecku by se v budoucnu měl stát novým centrem obce. Má se tam přestěhovat radnice, vznikne tam náměstí, prostory pro drobné obchody, lékaře a služby nebo trávení volného času. Náklady se odhadují na 700 milionů korun. Nové řešení zpracoval v architektonicko-urbanistické studii architekt Kamil Mrva za přispění Josefa Pleskota. Studii si nechal zpracovat vlastník areálu, společnost Ridera Reality, jejíž zástupci ji dnes představili novinářům.

Starosta Ostravice Miroslav Mališ (TOP 09) řekl, že obec iniciativu vítá. „Ostravice nemá historicky nějaké náměstí nebo náves. Dále radnice, která je dneska, je postavena z unimobuněk, jejich technický stav je za zenitem, a tudíž jsme před rozhodnutím stavět novou radnici,“ řekl.

Přesun radnice obec vnímá pozitivně i proto, že se její dispoziční umístění v obci výrazně nezmění. „Vznikne zde plocha náměstí zhruba 5000 m², na které budeme moci konečně pořádat kulturně-společenské akce,“ řekl Mališ. Předpokládá, že obec by financovala stavbu náměstí s radnicí, jejichž by byla majitelem. Záměr by ještě muselo schválit zastupitelstvo. Stará radnice by pak byla zbourána a na jejím místě by zřejmě vzniklo parkoviště.

Provoz pily skončil v roce 2011, kdy se stal pro majitele ekonomicky neúnosným. Ridera Reality koupila areál, který už byl ve špatném technickém stavu, v roce 2013. Předseda představenstva Ridery Václav Daněk řekl, že od té doby do něj z vlastních prostředků investovala 30 milionů korun. Pro financování další přeměny areálu bude hledat partnery. Náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS) řekl, že Beskydy kolem Ostravice jsou jednou z turistických oblastí, jejichž rozvoj kraj podporuje.

Centrální objekt bývalé pilnice má v pronájmu spolek SK K2. Chce z něj vytvořit Wood Arénu, ve které bude muzeum dřevovýroby v Beskydech propojené s muzeem hor a horolezectví nebo třeba muzeum dřevěných hraček. Hlavní částí by měl být dřevěný IQ park. „Na to bychom chtěli navazovat s únikovými hrami, kde budou zapracované exponáty, katry, pily, že vlastně lidé se budou muset prořezat nebo prosekat ze zajetí a budou muset použít jak sílu, tak duševno, aby se dostali ven,“ řekl předseda spolku, horolezec Libor Uher.

Snahou podle něj je, aby děti v areálu měly dost pohybu a zároveň se zábavnou formou něco dozvěděly. „Na každý exponát se snažíme napasovat nějakou pohybovou aktivitu. Bude tady lezecká stěna, budou tady lanové překážky nebo lanové centrum pod střechou,“ řekl Uher. První část bývalé pilnice by měla být shromažďovacím prostorem na pořádaní koncertů nebo plesů. Měl by tam být i florbalový kurt, laserová nebo hokejová střelnice. Nutná je ale i změna územního plánu. Wood Aréna se tak podle Uhra otevře nejdříve za dva roky.

Při úpravách areálu se na půdě jedné z budov podařilo najít historický znak někdejšího olomouckého arcibiskupa Františka Saleského Bauera. Bauer byl arcibiskupem v letech 1904 až 1915, znak patrně pochází z let 1904 až 1911, kdy provoz pily začal. Arcibiskupský znak vážící 300 kilogramů dnes v bývalé pilnici slavnostně vysvětil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.