Architekti chtějí chránit i panelák

Až absurdní se může zdát myšlenka architektů. Panelový dům u havířovské nádraží by měl být chráněn také. Údajně se obě stavby doplňují.

V souvislosti s tím, že České dráhy už mají stavební povolení k modernizaci nádraží i demoliční výměr ke stržení odbavovací haly, informovala Česká komora architektů o tom, že podala nový návrh na prohlášení nádraží za památku. Vypracovali ho architekti Ondřej Beneš, Oldřich Ševčík a Luděk Jasiok, kteří v něm opět připomínají výjimečnou architekturu nádraží, která by byla odstraněním haly zničena. Poukazují na výlučnost bruselského stylu, mimořádně cennou mozaiku v interiéru nádraží či na důležitou roli objektu v dopravně- -urbanistické struktuře města Havířov.

O architektonických kvalitách budovy podle nich svědčí její reprezentativní charakter, použití ušlechtilých materiálů, jakými jsou travertinové obklady, mramorová podlaha a mramorové stupně dynamického schodiště, pískovcové obklady bočních průčelí, a četnost výtvarných detailů, které z ní činí zářného reprezentanta bruselského stylu.

Architekti ve svém posledním prohlášení o všech výjimečnostech nádraží došli až k tomu, že cenný je také věžový panelák v jeho sousedství.

„Stávající budovu nádraží navíc v sedmdesátých letech vhodně doplnil výškový objekt bytového domu. Obě budovy spolu tvoří harmonický celek, odstraněním nádražní haly by podle architekta Luďka Jasioka došlo k likvidaci vzácného urbanistického celku a promyšlených vazeb,“ sdělili architekti se vší vážností.
Třináctipatrový obytný dům je v soukromém vlastnictví. Architekti a památkáři by tak mohli majitelům v budoucnu znepříjemnit například rekonstrukci.

nadrazi havirov

zdroj: denik.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Tano :

  No jen aby nedocílili toho, že se zbourá i ten panelák, když k tomu nádraží tak neodmyslitelně patří :-)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  uprimne ten clanek na deniku mi prijde dost sugestivni (taky se mi libi, jak si „pomaha“ tou anketou, to je vylozena krasa)
  zbytek no comment

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. johny :

  Mně se moc nelíbí, jak poslední dobou podbarvujete sdělení některých článků vlastním názorem, aniž bych se k tomu dočetl nějaké pádné argumenty. Je to největší chyba této jinak skvělé stránky. Kdyby byl blog v začátcích a měl pár fanouškovských čtenářů (kde jsou ty časy), tak bych to pochopil. Teď mi to prostě přijde pod úroveň…

  Thumb up 8 Thumb down 3
 4. Honza :

  Účelově napsáno. Jako na něčí objednávku.
  http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/339740-mozaika-na-havirovskem-nadrazi-ma-pomoci-zachranit-budovu-od-demolice.html
  http://www.cka.cz/cs/media/prilohy/priloha1_mozaika.pdf
  http://karvinsky.denik.cz/diskuse/architekti-chteji-chranit-i-panelak-vedle-nadrazi.html

  Thumb up 3 Thumb down 1
 5. Marian L. :

  Panelák u nádraží je první typ celopanelového věžového domu stavěného na ostravsku – konstrukční soustava VOS, stavěno cca od poloviny 60let. Domy jsou to poměrně časté, byly stavěny v několika sekcích (uspořádaní bytů) avšak zvenku vypadají vždy velmi podobně. Charakteristickým prvkem je pásová architektura, ta je patrná na obou průčelích, kde se střídají betonové pásy panelů s břizolitovou fasádou a pásy oken spojených meziokenními izolačními vložkami, které jsou kryté sklem – výsledný dojem působí jakoby by byly okna od jedné strany až na druhou.

  Dnes existuje už jen jeden věžový dům VOS v původním stavu – ten se nachází v Ostravě Mariánkách.
  Tento Havířovský, ačkoliv je „nechráněný“ byl k mému údivu rekonstruován téměř do původní podoby – posledních pár podlaží je po zateplení natřeno tmavě šedou barvou (dále je barva světlejší a světlejší směrem dolů), plastová okna respektují původní rozložení a velikost křídel, a to hlavní – jsou tam nově udělany i ty meziokenní izolační vložky! Díky tomu nebyla rozbita pásová architektura. Tento panelák je opravený tak rok a díky tomu se o něj rozhodně nebojím a dost možná to právě díky zachování původního vzhledu bude poslední původně vypadající VOS „na světě“ až zateplí i ten poslední neopravený v Mariánkách. (Na všech ostatních už byly při zateplení meziokenní izolační vložky vyzděny a zarovnány s parapetními panely – díky tomu je to ve výsledku hladká krabice s hluboko vsazenými okny, čato počmáraná pestrými barvami..)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  johny: co jsem se o tom bavil s martinem, tak to samozrejme nebyl zamer. pokud narazis na ten uvod tady, tak on se jen zamyslel nad nadpisem, ktery byl na deniku.

  bohuzel, jak pisu vyse, tam ten titulek byl z meho pohledu hodne posunuty uz tam a ta anketa tam to jen dorazila (rsp. abych byl fer. z toho, co je v clanku samotnem, mi prijde absurdni dedukovat takovy titulek).

  tzn aktualne to povazuju za urcitou chybu a mozna zbytecnou duveru k tomu, jak informace zpracovava medium kalibru deniku.

  na druhou stranu „podbarvovani vlastnim nazorem“.. nemyslim si, ze je a priori spatne nejake okomentovani zalezitosti. chapu, ze vas to rozciluje, nekdy dany nazor rozciluje i mne, ale prave od toho tu je diskuze, kde je mozne si to zkusit vyrikat. urcite je dobre nas hlidat, pze jsme jen lidi a tohle (ano, na rozdil od deniku atp) je jen hobby, ne profi job..

  jestli ma blog par ctenaru nebo vice, si nemyslim, ze hraje velkou roli (spise naopak).

  Thumb up 3 Thumb down 1
 7. Crazym :

  johny: No toto, oni to tu dělají lidi a dokonce s vlastním názorem. Toš to abych se bál to tu číst :D

  Thumb up 3 Thumb down 1
 8. Martin [msstavby.cz] :

  johny: Článek je přejatý z deníku. Viz. zdroj a citace.
  Trošku si pleteš pojmy. Stále msstavby jedou ve formě blogu. Kdysi se to jmenovalo msstavby.blog.cz, jelikož založit si stránku přes blog byla nejsnadnější cesta. A právě forma blogu vyjadřuje i názor autora / autorů.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 9. Marek :

  Ta fotka první fotka je opravdu z Havířova? Já myslím že je to někde z Ruska. :) :)

  Thumb up 4 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.