Aktuálně k Černé kostce

Ostrava přišla s nápadem nahrazení plánovaného objektu Černé kostky na ulici 28.října do prostor náměstí Dr. Edvarda Beneše vedle bývalého obchodního Ostravica-Textilia. Kraj však počítá s pokračováním projektu v původních stopách záměru.

Důvodem pro změnu umístění projektu ze strany města je opět, nečekaně, pseudoproblém s parkováním. A tradičně z úst radního pro dopravu města Ostravy Lukáše Semeráka (Hnutí Ostravak). Ostrava se snaží uplatňovat prvky „Smart cities“. Sázet na individuální dopravu a budovat monstrózní parkoviště rozhodně smart není. Evropský radní pro dopravu 21. století by měl tento fakt rozhodně znát.

Po absurdní otázce ohledně parkování je zde další velký otazník. Financování. V poslední době se v Ostravě doslova roztrhl pytel ambiciózních a velmi nákladných projektů. Za kterými opět z převážné části již zmíněný radní pro dopravu. Začalo to nevinně turistickým vláčkem v Moravské Ostravě.

Bohužel pokračuje Lanovkou z DOV do Zoo, nerealizovatelný záměr Lunaparku před hlavním nádražím Ostrava, tunelem pod ulici Bohumínskou, tunelem pod ulici Místeckou, rekonstrukce objektu Jatek, plánované bytové domy v centru města, tréninkové centrum Bazaly, přestupní uzel Hlubina, zmiňovaný záměr nové knihovny s rekonstrukce Ostravice apod.

Projekty, které jsou v řádech mnoha miliard. Vypadá to spíše na pouhé předvolební výkřiky, než smysluplnou vize rozvoje města. Protože komu by ze starší generace, co pamatuje Ostravici v provozu, nezaplesalo srdce při její případné rekonstrukci, že.

Projekty Černé kostky a Bílého stínu, tedy novostavby vědecké knihovny a přístavby Domu umění, se mohou změnit. Pokud by z jakéhokoliv důvodu původní plány nevyšly, má Ostrava náhradní variantu.
Alternativní scénář je, že Ostrava společně s krajem koupí zchátralý komplex budov módního domu Ostravica-Textilia, na sousedních pozemcích na náměstí Edvarda Beneše postaví moderní přístavbu a do volných prostor umístí Moravskoslezskou vědeckou knihovnu a přístavbu Domu umění. A k tomu pod povrchem vybuduje rozlehlé podzemní parkoviště.

„Dává to určitě logiku a už jsem tuto možnost jako záložní variantu přednesl i partnerům z krajského úřadu,“ konstatoval ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák. Poukazuje přitom na hrozbu nedostatku parkovacích míst v případě uskutečnění dosavadních plánů na Černou kostku a Bílý stín. Nedaleko krajského úřadu, naproti Domu kultury, se kromě Černé kostky totiž blíží dokončení takzvaného skeletu, na druhé straně pozemku má územní rozhodnutí druhý věžový dům firmy Tieto a město hodlá v lokalitě postavit i koncertní sál pro 900 diváků.

„A každý projekt vyžaduje parkovací místa. A tolik prostoru, obávám se, tam není,“ dodal Semerák a obdobně hovořil i o projektu Bílého stínu. „Přístavba je sice fajn, ale zlikviduje parkoviště u Domu umění. A to je opět velký problém.

Primátor Ostravy Tomáš Macura potvrdil, že náhradní varianta existuje. „Připouštím, že to je možná alternativa. V tuto chvíli však stále platí, že upřednostňovaným projektem zůstává Černá kostka, a to po nutné modernizaci,“ zmínil ostravský primátor fakt, že původní projekt Černé kostky pochází už z roku 2006.

Nicméně jste se nedávno na profilu Náměstka hejtmana kraje, Jakuba Unucky, mohli dozvědět, že kraj schválil pokračování v projektu Černá kostky ve stopách původního záměru.

Celý článek o záměru knihovny v lokalitě náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Související články


Komentáře

 1. Petr Svoboda :

  No ale na druhou stranu tam v té lokalitě mezi autobusákem a krajským úřadem to bude fakt docela maras. A říct jen: auta se tam vejsou, nemusí dopadnout dobře. Navíc se tam bezesporu zruší to velké parkoviště. Tak to jsem docela zvědav. Krajský úřad, nový koncertní sál, další mrakodrap Tieto, skelet. No potěš koště.

  Thumb up 11 Thumb down 19
 2. Patrik :

  Podzemní parkoviště nemusí nutně stát jen pod obchodními centry. Toto je řešení.

  Thumb up 20 Thumb down 0
 3. rasta :

  Na pozemcích mezi Krajským úřadem a sociálkou je tolik místa, že tam parking můžete udělat dvě patra pod zem a šest nad zemí. Problém je ten, že bučí nejvíc ti, kteří by chtěli parkovat všude nejlépe zadarmo a pak typy, co se jednou za čas vydají do centra a jsou „v šoku“. Viz bývalá parkovací plocha u Trojhalí.

  Thumb up 21 Thumb down 2
 4. Komín :

  Doufám, že to bude u Krajského úřadu. Ideální místo a přiláká to nové slušné lidi do lokality. A pořád s těmi auty…. jak napsal Patrik, podzemní parkoviště, rozumně nastavené parkovné a není co řešit. Přivaděč z Místecké, dálnice za rohem, tramvaje až před dveřmi. Za mě dobrý.

  Thumb up 19 Thumb down 1
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Petr Svoboda: Parkoviště je po konci pracovní doby víceméně prázdné. Že v Ostravě nejsou stále vybudovaná záchytná parkoviště na okraji města je jiný problém (vlastně jen pro autobusy). Ale doslova jít na ruku ID je hloupost.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 6. Crazym :

  Nevím jestli mohu říct, že jsem starší generace ale provoz Ostravice pamatuji :-) Ale nějaké ani předvolební výkřiky tohoto typu mi žádné plesání srdce nevyvolávají, naopak nechalo by mě ledově klidným ani kdyby ten vřed na centru Ostravy celý podminovali a srovnali se zemí, stejně už to vše uvedli do stavu, kdy po těch letech mi nijak nechybí. Uvítal bych kdyby se na tom placu konečně něco postavilo a je mi v podstatě jedno co, stačí mi když tam pod celým pozemkem bude třeba i dvoupatrové parkoviště s východy k pěší zóně aby ti přijíždějící odjinud mohli auta nechat hned z kraje centra a neměli důvod tlačit se s auty do jeho ulic když to budou mít kousíček pěšky, konkrétně třeba do divadla či na náměstí při kulturních akcích kdy je to tady katastrofa když se i autobusy plné vesničanů snaží dostat až před dveře divadla :-( Kdyby se to podzemí podařilo napojit i na jiný příjezd než jen od Frýdlantských mostů, třeba ze směru od Frýdecké přes most Na Karolině a Žofinskou, byl by to příjemný bonus umožňující příjezd z více směrů.

  Thumb up 12 Thumb down 6
 7. Xavier :

  Navrhuji zbourat celé centrum Ostravy a mimo hlavní dopravní tahy (Nádražní, Sokolská, Českobratrská – ty by se mohly „zvíceproudit“) postavit jedno velké parkoviště. Buďme prosím shovívaví k obyvatelům Fifejd. Pokud to neuděláme, budou si za chvíli muset parkovat ve vlastních obývácích, protože standard 4 auta pro čtyřčlennou domácnost už se blíží.

  Thumb up 18 Thumb down 6
 8. Danek :

  Martin [msstavby.cz]:Martine zadne zachytne parkoviste na kraji mesta nebude fungovat…za dalsi mesto jen reklo,ze v pripade ze by nevysla var.cerne kostky…nic tomu nenasvedcuje..maji ev.pripravenou var.B.to je logicke nema smysl abys o tom tady psal kriticke clanky.
  P

  Thumb up 7 Thumb down 4
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Záchytná parkoviště smysl mají. Proto by neprobíhala jejich příprava v lokalitě Černý potok a DOV (diskutabilní). Mají také smysl, pokud jsou u, minimálně, zastávek hromadné dopravy.

  Pokud ale bude město mít tendenci budovat parkovací místa přímo v centru, tak ano, poté záchytná parkoviště fungovat nebudou. Dále je velmi nebezpečné, že nekvalifikovaný radní pro dopravu tady vykřikuje o nedostatku parkovacích stání a zpochybňuje schválené projekty jako je přístavba GVUO a samotná Černá kostka. Tento člověk svými výkřiky komplikuje realizaci samotných projektů a v konečném důsledku i podkopává rozvoj města.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 10. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Ja jsem pro zachytna parkoviste,bohuzel muselo by zrejme dojit k nasilne forme.nech tady auto a jet mhd,nebo zaplatis.samozrejme to jen pro navstevniky.kdo v centru bydli chce mit v distupnem miste park.mista…jinak v minulosti jsem nekolikrat vozili pribuzneho…ktery prijel do poruby..a ja ho hodil do centra jel zpatky do poruby a pak pro nej do centra a pak do poruby..jen proto aby nemusel platit za par hodinove parkovani….

  Thumb up 5 Thumb down 2
 11. Tomm :

  Jestli má něco právo jít v ostravě k zemi tak je to právě Ostravica (sám jsem se lekl že takhle o památce uvažuju). Ano uznávám památkovou ochranu ale, naproti máme brouka a babku, další a mnohem kvalitnější ukázku tohoto typu staveb, navíc v centru je horník ( taky hrozný stav) apod… Jde jen o to co vytvořit místo Ostravice… přijde mi totiž že památková ochrana je dnes poslední stéblo kterého se lidé chytají, proto, aby nebylo znehodnoceno místo soudobou nekvalitní architekturou. V případě, že by se místo Ostravice vybudovala kvalitní stavba ( např knihovnu bych zde uvítal raději než u kraje) k tomu by došlo k vybudování parkování, tak myslí že by byla většina ráda… navic by došlo k humanizaci celého okolního prostoru, k propojení divadla s centrem. Od zániku německého domu celý prostor postrádá logiku…. jenže to chce kvalitní územní plán, logickou studii celého centra ( tak jak vznikla nedávno v Opavě v souvislosti se slezankou) a koncepční postupné řešení vypsání soutěže a kvalitní architekti. Přesně na tohle přilepování, dočasnost a podobně ostrava dojíždí už od poloviny minulého století.

  Jinak k prostoru u kraje… vážně tam stále chceme blátivé parkoviště…. na této adrese která měla být kdysi nejlukrativnější naproti krajskému uřadu, domu kultury a dál, nemá to být nejlepší adresa, lukrativní a reprezentativní místo. nechápu a je mi z toho zle. černá kostka je dobrá klidně bych viděl i filharmonii… Vedení by se mělo jet podívat do Katovic, srovnatelné město které se proti ostravě neuvěřitelně posunulo do 21 století, ze kterého už nám utekla skoro 1/5…..

  Thumb up 13 Thumb down 2
 12. kdojekdo :

  Pan Unucka zapomněl doplnit, že vedle oné Černé kostky /na foto chybí/ se bude letos stavět další paneláková výstavba Tieto pod taktovkou CPI.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 13. Martin [msstavby.cz] :

  kdojekdo: Takže zástupci kraje jsou hloupí, že takto rozhodli?
  Také by asi nebylo od věci přečíst si definici panelové výstavby.
  Mimo to je v celé lokalitě tolik nevyužitého místa, až to bolí.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 14. aggu :

  Bože, dej Lukáši Curylovi a všem ostatním co mají Černou kostku na starosti sílu, aby přestali vymýšlet c*poviny, začali realizovat to, co už je dávno vymyšlené a vyprojektované, a dotáhnout projekt do konce.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 15. PetrP :

  Teď jsem četl článek na usnes, že jediná varianta knihovny je ČK. Domluvil se na tom kraj s architekty… Doufám, že je to dobrá zpráva!!

  Thumb up 8 Thumb down 0
 16. PetrP :

  https://ostrava.idnes.cz/projekt-cerna-kostka-vedecka-knihovna-projekt-f47-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180111_375666_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Ilona Rozehnalová :

  Aktuální informace o Černé kostce na webu města. Článek na MF Dnes zřejmě vycházel ze starších informací a vyjádření a načasování vydání bylo nešťastně v den, kdy se zrovna kraj, město a architekt Kuba dohodli na pokračování projektu Černé kostky. http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/vedecka-knihovna-zamiri-do-skla

  Thumb up 4 Thumb down 0
 18. R. :

  Tak článek na oficiálních stránkách města nese nadpis „naděje“. Dále používají slova jako „šance“, „mohla“. Dokud nekopnou do země, nevěřím! Ale moc držím palce (po 14ti letech začínáme znova, dá se říct od nuly). A k přístavbě Domu umění nějaké podrobnější info není?

  Thumb up 5 Thumb down 0
 19. aggu :

  R.: Však víme, kterým pánům za to máme poděkovat.
  14 let… To je jednomu až mdlo, jak může sbor budižkničemů, kteří najednou dostali moc, na tak dlouho snižovat kvalitu života lidí ve městě. Kteří potřebují jiné služby než dávky od státu. Vyměnili knihovnu za zásobu polystyrenu. Co ním udělali je z pohledu architektury další tragédie. Stačí se podívat fasády škol.
  A kauza Černé kostky není jediný doklad jejich „umu“…

  Thumb up 11 Thumb down 1
 20. Adamous :

  Nemate k te druhe Tieto vezi nejake dalsi informace, tohle je pro me celkem nova informace a nikde jsem nic blizsiho nenasel?

  Thumb up 7 Thumb down 1
 21. Patrik :

  Mě by zase zajímalo jestli se bude dít něco v proluce naproti DPO, dřív tady bylo parkoviště, teď je to tam celé vyklizené. Děkuji

  Thumb up 5 Thumb down 0
 22. Patrik :

  Tak nejspíš se tam jen malovaly nové čáry…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Pavel :

  … jak dlouho ještě … Zemanovi voliči ale myslím knihovnu nepotřebují … takže dlouho ještě …

  Thumb up 0 Thumb down 5
 24. aggu :

  Pavel: K tomu trollení snad jen tolik. Zeman má voliče po celé republice a po celé republice už vědeckou knihovnu stát vybudoval. Někde vybudoval i víc knihoven.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 25. Petr P. :

  Hurá: https://www.msk.cz/cz/kultura/_cerna-kostka_-ozije–moravskoslezska-vedecka-knihovna-se-bude-stavet-podle-tohoto-projektu-109957/
  Ale uvěřím, až se kopne do země…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 26. aggu :

  Kromě nového inteligentního vedení kraje se sluší poděkovat i občanskému sdružení: http://www.cernakostka.cz/
  Klobouček všem.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 27. rom :

  Chápu nadšení, ale vidím zde propásnutí jedinečné a zřejmě poslední šance na posunutí Ostravy. Kostka ano, klidně 2. Proč ale na tomto místě? Toto přece není centrum. V krátké době se plánuje utratit v této oblasti včetně koncertního sálu 3 mld. Kč, toto nikdy žádný investor do Ostravy nedá ani náhodou. V centru je brutální množství ploch, kde by se tyto zásadní architektonické stavby hodily, ne naproti kulturáku.

  Thumb up 0 Thumb down 10
 28. balde :

  a bude pod ní parking nebo nebude?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 29. aggu :

  rom: Jak by si, přesněji, definoval podmínky „poslední šance“? ;)
  „Brutální“ množství ploch v centru být může. Kolik z nich říká kraji/městu pane? Kolik z nich je adekvátně velkých? Kolik z nich má adekvátní napojení? Kolik z nich vyžaduje menší náklady na spodní stavbu než ta aktuální, která leží defacto na zelené louce bez těsné okolní zástavby, kterou musíš zajišťovat? Navíc, když chceš několik podzemních podlaží?
  Bude jich imho „brutálně“ málo.
  Ano, taky by se mi líbila knihovna v budově od Mendelsohna a v přístavbě vedle něho. Ale Černá kostka je dobrý projekt. Který prostě leží jinde. Takže v Mendelsohnovi může vzniknout něco jiného. Jen čekám, kdy se ve městě (opět) někdo vzbudí, a začne se o tuto stavbu zajímat. Kolik máme v centru budov od světových architektů?
  PS: Těch miliard se v okolí utratí i víc.
  Investory koncertní síně a knihovny jsou město a kraj. Myslíš že ti do Ostravy ani náhodou nebudou investovat? ;)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 30. rom :

  právě že investuje jen město, kraj a pak dotace
  žádný jiný investor tady není a zřejmě nebude – vrchol konjunktury, všude se staví, tady prakticky nic, můj názor

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. aggu :

  rom: Právě, že zde neinvestuje jen město, kraj a dotace. By ses divil.
  Druhák, vrchol konjuktury není, všude se opravdu nestaví (byrokracie rulez), tady prakticky nic? Dle čeho soudíš, podle toho co se píše v novinách?
  Tohle je vlákno o knihovně. Tady je investor jasný a netřeba se o něm bavit. Stát.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 32. Hynek [msstavby.cz] :

  mimochodem pamatujete si rok 2011? :)
  http://www.msstavby.cz/v-ostrave-se-bude-stavet-kontroverzni-cerna-kostka-17-02-2011/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. aggu :

  Hynek [msstavby.cz]: jj. A slavnou Palasovu myšlénku taky: „Černá kostka je předražený a megalomanský projekt. Například v jednom patře měly být pouze tři kanceláře pro tři lidi z vedení knihovny“. Komentováno později pracovníky MSVK pro pobavení: Palas „zapomněl“, že v knihovně existuje i něco takového jako půjčovna knih. Luxusní kancelář indeed.
  Sociálnědemogratickokomunistický hnus. A tihle lidé, jako třeba er es dé er Recman, mají, i po tolika letech, tu nebetyčnou drzost házet do projektu Černé kostky vidle.
  No když ne já, tak snad aspoň můj syn si knihovnu za pár let při studiu užije. Protože Recman, Palas, Babka a Novák rozhodli, že ji v tomto kraji nepotřebujeme.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 34. aggu :

  Rok 2009:
  Zachrání petice občanů projekt Černé kostky?
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20090617_knihovna_vedecka_petice_ostrava.html

  V centru Ostravy vyroste knižní kostka
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20090901_blbost_knihy_ostrava.html

  Boj lidí za Černoukostku nabírá na síle
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20090911_cerna_kostka_knihovna_ostrava.html

  Lidé na náměstí bojovali za Černou kostku
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/na-namesti-postavili-knizni-kostku_20090923.html

  Další boj za Černou kostku: lidé šli pochod městem
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20091017_pochod_cerna_kostka_ostrava.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 35. rom :

  takže k těm možným vhodným místům, například:
  Bauhaus – v roce 2020 se plánuje zbourat a Pražák říkal, že si představuje pěknou budovu – ideální místo, jinak tam bude další volná plocha
  Karolina vedle Trojhalí – uzavření náměstí, mimořádná dominanta, za zády Dolní oblast – zde se nemusí řešit zásadně parkování, je tam parkoviště Fora – kolik návštěvníků vědecké knihovny dojíždí autem?

  Hysterie kolem parkovacích míst je zejména proto, u kulturáku se zruší ta parkovací plocha – stejně případné garáže nebudou využívat návštěvníci knihovny, ale vedlejších budov.

  Všichni voláme po soutěžích, udělal někdo urbanistickou studii o umístění této stavby? Pokud ano, chtěl bych ji vidět.

  a teď do mě )

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.