800 stromů pro Opavu

Opava si příští rok připomene 800 let od první písemné zmínky o městě, lidé či kolektivy proto vysadí 800 stromů. První dva minulý týden zasadili primátor se svými náměstky za asistence dětí z mateřské školy Pekařská u vstupu na novou lávku přes řeku Opavu v Městských sadech. ČTK to řekl Martin Kůs z tiskového odboru města.

Vysazení stromů je součástí dlouhodobého projektu, který má připomenout 800 let od první písemné zmínky o městě. Osm století existence bude Opava slavit v příštím roce, stromy se už ale začaly sázet letos. „Stromy se stanou součástí celého cyklu akcí, koncertů a dalších aktivit nesoucích onu magickou osmistovku,“ uvedl.

První osmistovkový strom symbolicky zasadili představitelé města s pomocí předškoláků. Další budou sázet obyvatelé města, podnikatelé či kolektivy zaměstnanců firem, různých spolků nebo i důchodců. „Zasazený strom bude možné registrovat na speciálním portálu, kde ho sázející umístí na konkrétní místo v mapě, vypíše jeho charakteristiku a jako důkaz o jeho existenci vloží rovněž fotodokumentaci. Následně k jeho vysazení a registraci dostane od města Opavy certifikát,“ uvedla k sázení stromů koordinátorka projektu Karin Kuo.

Podle ní sázející mohou svůj strom někomu věnovat. Například některé z osobností opavské minulosti či současnosti, příbuznému, potomku, události nebo čemukoli, co je s Opavou spojené. Strom musí být vysazen na soukromém pozemku na území Opavy nebo jejích městských částí. Stromy nelze vysadit například v parcích, Městských sadech či jiných veřejných prostorách. Může jít o strom listnatý či jehličnatý. Naopak túje, keře či živé ploty nebude možné registrovat.

zdroj: ekolist.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Jakub Vrána :

  Pro upřesnění, 800 let bude příští rok od udělení městských práv Přemyslem Otakarem I.
  Od roku 1224 má tedy Opava status města.
  První písmená zmínka byla dříve (1195).

  Thumb up 5 Thumb down 0
 2. Margarete von Babenberg :

  Jakub Vrána: 800 let bude příští rok od okamžiku, kdy Přemysl Otakar I. vydal v Hulíně dekret potvrzující Opavě městská privilegia. Rok 1224 ale není datem založení města ani udělení městských práv městu. K povýšení na město mělo dojít již někdy mezi léty 1213 až 1220. Opava jako kupecká osada se obvykle datuje rokem 1195, ovšem pravost listinného pramene se aktuálně zpochybňuje, když za první zaručenou písemnou zmínku se považuje až dokument Přemysla Otakara I. z roku 1201, v němž se připomíná krčma v Opavě. Ani listina z roku 1224 se ovšem nedochovala a existuje pouze v přepisu v kopiáři ze 17. století. Nejstarší dochovaný originál privilegia tak pochází až z roku 1247. Jedná se o listinu moravského markraběte Přemysla Otakara II, který se do dalších dějiny Opavy a Opavska zapsal jako český král a otec Mikuláše Opavského, pána Opavy a zakladatele levobočné linie Přemyslovců, která vymřela až v roce 1521 ratibořským knížem Valentinem Hrbatým a díky níž se vlastně původně moravská Opava dnes reflektuje jako „hlavní město českého Slezska“. Ale číslovka 800 je jistě hezká a úctyhodná a stojí za velkolepou městskou oslavu i výsadbu stromů.

  Thumb up 13 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.