Boboffka Čeladná

V bývalém lyžarském areálu Na Ploštině Na Čeladné vznikla bobová dráha.

V bývalém lyžařském areálu Na Ploštině v Čeladné na Frýdecko-Místecku se v pátek lidem otevřela nová atrakce: 834 metrů dlouhá bobová dráha Boboffka. Její vybudování stálo zhruba 40 milionů korun. Výškové převýšení dráhy je téměř 200 metrů. Vozíky mohou jet rychlostí až 40 kilometrů za hodinu. Vyjíždějí po 20 vteřinách, maximálně tak drahou může projet za hodinu 180 vozíků. Boby jsou dvoumístné a mohou se na nich svézt i děti od věku tří let, ale do osmi let pouze s dospělým.

„Důraz je kladen na bezpečnost návštěvníků. Při dojezdu máme instalovány speciální indukční brzdy, které zaručí, že ve výstupní stanici se boby nesrážejí a provoz je plynulý a bezpečný,“ řekl jednatel společnosti Berny Consulting Jakub Bernady. Při budování dráhy museli provozovatelé splnit řadu podmínek. Jednatel řekl, že například získat stavební povolení stálo obrovské úsilí, kdy bylo potřeba hlavně nalézt kompromis s ochránci přírody. Dráha bude v provozu celoročně kromě března a dubna, kdy Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy požadovala její uzavření kvůli ochraně rysů.

Uvedl, že nápad na bobovou dráhu dostal už před více než deseti lety. Nejprve chtěl rozšířit lyžařský areál Na Ploštině, ale ukázalo se, že to hlavně kvůli ochraně přírody nepůjde. Bez zasněžování či osvětlení už lyžařský svah neměl budoucnost, ale pro bobovou dráhu mělo podle Bernadyho toto místo všechny předpoklady. „Boboffka je umístěna na pozemcích v majetku Biskupství ostravsko-opavského, které záměr podpořilo a uzavřelo s námi dlouhodobou nájemní smlouvu,“ uvedl Bernady.

Do areálu chce investovat okolo 100 milionů korun. Chystá se například rozšířit zázemí pro rodiny s dětmi. „Rádi bychom obnovili vodní plochu, která tady byla ještě v 70. letech v dolní části, tak aby sloužila mimo jiné k rekreačním účelům a ke koupání v letních měsících. V příštím roce bychom chtěli stavět další atrakci, jedná se o velký lanový park,“ řekl Bernady.

zdroj: FB Události Ostrava

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.