2 500 000 000 kč míří do Mošnova

Do průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku míří evropský výrobce leteckých součástek, který tam zaměstná až 300 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Stavba nové továrny vyjde firmu na 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun). Před konferencí Invest More, která má v Praze představit investiční potenciál Moravskoslezského kraje, to řekl hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Konkrétní jméno společnosti zatím nezveřejnil. Podle dostupných informací jde o nadnárodní firmu se sídlem na Ukrajině.

„Je téměř jisté, že se v mošnovské zóně začne v následujících měsících zabydlovat významná společnost. V první etapě hodlá do svého podnikání v Moravskoslezském kraji investovat dvě miliardy korun a počítá do budoucna i se znásobením svého vkladu,“ řekl hejtman Novák, podle nějž nyní zbývá dořešit pouze drobné technické věci. „Je to otázka týdnů. Do konce roku smlouvu podepíšeme a jméno investora odtajníme,“ věří Novák.
Hejtman řekl, že jde o evropského výrobce leteckých součástek, který chce v mošnovské průmyslové zóně postavit zcela nový závod s velmi moderními technologiemi. „V první fázi se počítá se zhruba 300 novými pracovními místy. Jsou to místa s vysokou náročností na technickou kvalifikaci, protože ty výrobky mají vysokou přidanou hodnotu,“ dodal moravskoslezský hejtman.

Jednání s Číňany
Do konce roku chce kraj dokončit také jednání s čínskými investory, kteří by mohli dát peníze do některého už fungujícího podniku na území kraje. Zatím poslední schůzku se zástupci z Číny absolvoval hejtman dnes v poledne. „Jednání probíhají, nemůžu tedy říct žádné konkrétnosti. Věřím však, že do konce roku se nám podaří některá jednání uzavřít. Primárně jde o vstup a rozšíření stávajících kapacit uvnitř průmyslových podniků, které v Moravskoslezském kraji jsou. Aktuálně nejednáme o žádné konkrétní investici na zelené louce,“ informoval Novák. Spekulace o možném prodeji mošnovského letiště nekomentoval.
Podle hejtmana se do finálních fází dostala také jednání s britskými investory. Ani jejich jméno nezveřejnil.

mosnov

Moravskoslezský kraj se pro investory stává stále více lákavější. „Z deseti nejvýznamnějších investic zprostředkovaných agenturou CzechInvest v loňském roce v rámci celé České republiky čtyři zamířily do Moravskoslezského kraje. Atraktivitu lokality určuje její poloha, infrastruktura, pracovní síla a další investiční výhody pro danou oblast. Z hlediska těchto parametrů je Moravskoslezský kraj pro investory velmi zajímavý,“ podotkl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.
K zatím posledním potvrzeným investorům patří například světový výrobce jednorázových chirurgických setů Mölnlycke Health Care ze Švédska, který v areálu bývalého Dolu Dukla v Havířově za 1,6 miliardy korun postaví novou továrnu. Nejpozději v polovině roku 2017 by v ní mělo najít práci 300 lidí. Mölnlycke již v karvinské průmyslové zóně Nové Pole jeden výrobní závod má, pracuje v něm přes 600 zaměstnanců.

Heslo: Expanze
Expanzi plánuje také italský výrobce litých kol pro automobilový průmysl Cromodora Wheels, který do roku 2020 plánuje navýšit produkci ve výrobním závodě v Mošnově na Novojičínsku o téměř 50 procent.
Také výrobce automobilových světel Varroc Lighting Systems přijme v následujících měsících v Moravskoslezském kraji přes 100 inženýrů do vývoje. Stejný počet techniků bude hledat i v roce následujícím. V letech 2015 až 2019 firma investuje do závodů v Šenově u Nového Jičína a Rychvaldu na Karvinsku 1,28 miliardy korun.
I největší IT společnost v Ostravě Tieto Czech v roce 2014 přijala téměř 250 nových pracovníků a nyní zaměstnává přes 2000 IT specialistů.
Strategická průmyslová zóna Ostrava – Mošnov s rozlohou 200 hektarů patří k největším v Česku. Leží v blízkosti letiště, na které vede železniční trať. Kromě toho je nedaleko také dálnice. V současnosti je zaplněna zhruba jedna třetina, část zbytku je zamluvena. Volných je zhruba 60 hektarů. V zóně by mimo jiné měla vyrůst továrna Hyundai Mobis, která by měla do regionu přinést v horizontu několika let 600 až 900 nových pracovních míst.

zdroj: e15.cz

Související články


Komentáře

 1. Danek :

  Jako vždy jsem projel co se týká této investice všechny servery a našel jsem tento článek.Dle vyjádření by se mohl naskytnout další investor s letectví.výroba menších letadel…tam by měl být počet pracovníků ještě vyšší.viz.článek http://byznys.ihned.cz/c1-64675490-do-mosnova-miri-dve-velke-investice-vyrobci-spojeni-s-leteckym-prumyslem-maji-zamestnat-az-700-lidi

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. thrpst :

  Držíme palce.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Alex :

  http://ostrava.idnes.cz/korejci-vuci-ostrave-pritvrdili-zadaji-pozemky-za-korunu-jinak-odejdou-1ar-/ostrava-zpravy.aspx?c=A151002_2195744_ostrava-zpravy_jog

  Ty úžasné výhodné investice do mnontoven se ještě pěkně prodraží.
  Politická reprezentace ukazuje schopnost strategického jednání a hospodaření se svým majetkem na úrovni deset dní starého psa. Nejprve slíbíme, co jsme slíbili a pak počkáme, až nám to odkýve EU, ministerstvo, zastupitelstvo, stejček, tetička….
  Z toho by se i Korejec zcvoknul…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Danek :

  Jak to vypadá tak Mošnov se nám pěkně rozjíždí. Vypadá to na další investice viz.http://archiv.ihned.cz/c1-64677390-do-mosnova-miri-miliardove-investice-zamestnaji-stovky-lidi
  To mě samozřejmě těší, je tu však ale.Ostrava je srdcem regionu mělo by tady vznikat více pracovních míst. Jedná se tady o využití průmyslových zón. Za 1.)V sam. Ostravě v současné době není žádná průmyslová zóna(proč nevzniká další?) ,kde by nějaká investice mohla jít(Hrabová je téměř plná)….nějaký investor by se tam vešel…proč né tedy s výrobce leteckých součástek!!!….né každý Ostravák chce dojíždět do Mošnova.2.)máme jedinečnou příležitost nabídnout dobudovaní přes architekt.soutěž Karoliny(přebudovaní města,zastavení proluk atd., zahraničním investorům následně lákali zastoupení, třeba zahraničních bank.
  3.)máme možnost nabídnout třeba Zarubek k vytvoření technol.parku…to sem chce dostat Novák, jedná se o tom s Číňany.atd.atd. Je třeba budovat office,služby,taky vybudovaní velkého kongresového centra by nebylo na škodu….zvýšení prestiže,zvyšení kapacit hotelů,taxi atd.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 5. Danek :

  Dnes jsem na Polaru ve zprávách četl,že do Mošnova by mělo v nejbližší době přijít pět nových investoru…..následně to potvrzuje tento článek.http://www.ceskenoviny.cz/domov/samosprava/zpravy/do-rozvojove-zony-v-mosnove-miri-pet-firem-vytvori-stovky-mist/1266697

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. PetrP :

  Tak to by bylo super… Ještě oživit kancelářský sektor a půjde to a ne že ne :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Danek :

  PetrP: UŽ jsem psal viz.výše 4.10….potřebujeme dostavět Karolinu,kanceláře se dají stavět okolo jatek na Českobratrské na pozemku po stadionu J.Kotase…jen na těch veletrzích zajistit nájemce a muže se stavět….to jsou další a další prac.místa.čím větší konkurence zaměstnanců, tím je větší tlak na vyplacení mezd a tím vyšší kupní síla a tak pořád dokolo….jo,ekonomika to je prevít.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Danek :

  Rozhovor s našim primátorem o EXPu.http://ostrava.idnes.cz/kraj-veri-v-dalsi-uspech-z-expa-mohou-vzniknout-nova-pracovni-mista-1ph-/ostrava-zpravy.aspx?c=A151008_2197079_ostrava-zpravy_sme

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.