Zelená střecha na halu v Opavě

Opava na část střechy multifunkční haly realizuje vegetační úpravu. Ozelenění by mělo potkat i střechy zastávek MHD.

Na konci listopadu se začne pracovat na výstavbě první velké zelené střechy v majetku města Opavy. Jedna už sice vyrostla v roce 2015 na domečku sloužícím jako sklad Mateřské školy ve Vávrovicích, na víceúčelové hale v Městských sadech se ale nyní zazelená mnohonásobně větší plocha, konkrétně o rozměrech cca 250 m2. Střecha by měla růst po etapách. V letošním roce se za zhruba půl milionu korun vybuduje část nad restaurací, kde budou do navezeného substrátu zasazeny rostliny. V příštím roce by se pak pokračovalo ozeleněním střechy nad hotelovou částí.
Jedná se o první krok k plnění zastupiteli letos v březnu schválené adaptační strategie, která navrhuje opatření související se změnami klimatu. „Budova haly se přehřívá a zelená střecha ji bude přirozeně ochlazovat. Plní také izolační funkci, zachytává vodu, která nyní bez využití odteče, nesporný vliv má při čištění vzduchu,“ vyjmenovává výhody náměstek primátora Michal Jedlička. Ten doufá, že zelená střecha na hale v Městských sadech nezůstane ve městě ojedinělá.
„Chceme si nejprve dopad zelených střech na samotné budovy i široké okolí vyzkoušet na městském majetku, než je budeme doporučovat soukromým vlastníkům objektů. Do budoucna bych rád po vzoru Brna zavedl pro zájemce o vybudování zelené střechy dotační program, je to však záležitost dalších jednání. Čekáme také na vyhodnocení systému právě z moravské metropole, jejich zkušenosti pro nás budou určitě nepostradatelným vodítkem pro případné zavedení finančního příspěvku,“ vysvětluje náměstek Jedlička.
Zelené koberce by se měly v už v příštím roce začít objevovat také na střechách zastávek MHD. „Nyní řešíme možnost jejich zatížení. Je třeba vše pečlivě spočítat, abychom věděli, zda nám vybudování zelené střechy povolují technické parametry přístřešků, na jejichž dodávku máme smlouvu. Pokud ne, museli bychom navrhnout jejich úpravu nebo hledat úplně nový koncept zastávek.  Každopádně bych byl rád, abychom zastávky se zelenou střechou začali budovat již příští rok na jaře,“ uzavřel Jedlička.

zdroj: zdravemestoopava.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

1 komentář

  1. Luděk :

    Chyba v úvodu článku. Nejedná se o zimní stadion, ale o víceúčelovou halu. Opavský zimní stadion je na druhé straně Opavy.

    Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.