Zámecké konírny – aktuálně

Karviná zachraňuje zámecké konírny. Chce u nich i inhalatorium.

Plánů na to, jak se mají proměnit zchátralé zámecké konírny v parku Boženy Němcové v Karviné, už bylo několik. Žádný se však nepodařilo realizovat. Nyní přišlo město s tím, že památku zachrání samo a postaví u ní přírodní inhalatorium na solanku. V 19. století byli v konírnách ustájeni koně významného šlechtického rodu Larisch-Mönnichů. Za totality budovy sloužily hasičům jako garáže, po roce 1989 už jenom chátraly a čekaly na svou záchranu. „Je to poslední objekt v zámeckém parku, který zbývá opravit. Jinak už se nám podařilo zachránit zámek, samotný zámecký park, Lodičky i Larischovu hrobku,“ připomněl náměstek karvinského primátora Lukáš Raszyk (ČSSD).

Kdysi chtělo město kulturní památku prodat, to se ale nepodařilo. Budovám bývalé mléčnice a konírně s kočárovnou se snad blýská na lepší časy nyní. Město už má hotovou studii na jejich záchranu, nyní se snaží domluvit s památkáři. „Připravujeme projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Doufám, že se to podaří letos, nebo příští rok,“ uvedl náměstek s tím, že do konce volebního období by chtělo mít vedení města hotovo.

„Celý komplex bude sloužit pro komunitní život v Karviné. Aby zde lidé trávili svůj volný čas, chodili na vzdělávací a kulturní akce. V jedné z budov vznikne větší multifunkční sál, kde by mohl zkoušet i náš světově uznávaný pěvecký sbor Permoník. Sál bude k dispozici i ostatním,“ upřesnil Raszyk. V objektu vznikne i kavárna a bistro. Ve druhé budově se plánuje zázemí pro kreativní aktivity. „Jako např. tvůrčí dílny, prostory pro místní umělce a komunity,“ podotkl náměstek.

zdroj: novinky.cz

Související články


1 komentář

  1. RBL :

    Super. No můj názor je začlenit areál do přilehlé dančí obory. Budovám vrátit původní využití v nové podobě – vytvořit zde malé selské zoo – krávy, kozy, slepice… a produkty prodávat jako zámecké suvenýry. Taky bych sem přesunul psí útulek, byl by blíž lidem a po vzoru útulku v Bohumíně, by sem lidé chodili venčit pejsánky. Byla by pro pejsky větší šance dostat nový domov. Permoník si koncertní sál zaslouží, dal bych jim prostor bývalého legendárního kina Sputnik, který by sdílel s orchestrem Májovák.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.