Zachraňme karvinské nádraží

Máte možnost podpořit záchranu historické budovy nádraží v Karviné-Novém městě. Spolek S.O.S. Karviná, z.s. založil pro tyto ´čely sbírku.

Odkaz na sbírku ZDE

Zachraňme karvinské nádraží spolu!
Nádražní budova v Karviné – Novém Městě, pocházející z roku 1898, je jednou z mála dochovaných historicky cenných staveb na území města a symbolem průmyslového rozvoje obce na počátku 20. století. V době svého vzniku se stala onou pomyslnou bránou do světa.Když jsme se ve spolku S.O.S. Karviná na jaře letošního roku dozvěděli o chystané demolici historické nádražní budovy, rozhodli jsme se, že ji zachráníme. Oslovili jsme proto Správu železnic s žádostí o zastavení demoličního řízení a odprodej nebo pronájem budovy našemu spolku. Na základě naší iniciativy Správa železnic demoliční řízení pozastavila. Přímý odprodej budovy ovšem možný nebyl. Správa železnic dle platné legislativy připravila 4. kolo veřejné soutěže na prodej nádraží, která byla vyhlášena na začátku prosince letošního roku a potrvá do 10. března 2021. Nabídková prodejní cena činí 1.000.000,- Kč.První krok, zastavení demolice, se podařil, pomozte nám s krokem dalším, a to odkupem nádražní budovy. Zřídili jsme pro tento účel veřejnou sbírku. Finanční dary můžete zaslat buď prostřednictvím této platformy Darujme.cz nebo přímo na transparentní účet: 2301882720/2010. Budeme vděčni za jakoukoli finanční částku, každá nás přiblíží k vytčenému cíli. Děkujeme.

A co dál?
Podaří-li se nám nádraží získat, zachráníme nejen kus karvinské historie, ale pokusíme se mu vdechnout druhý život. V nádražní budově hodláme v bývalých prostorách kancelářských a v části (prostor) bytových zřídit zázemí pro karvinské spolky, jednu čekárnu využít jako výstavní prostor pro místní umělce, půdní prostor jako ateliér. V druhé čekárně a suterénu uvažujeme o expozici věnované historii místní dráhy. V prostoru bývalého bufetu v přízemí by mohla fungovat menší kavárna. Alternativní možností je využití prostor pro tzv. Re-use centrum. Na pozemku před nádražím plánujeme komunitní zahrádku. Již nyní nás kontaktují jednotlivci i spolky s nabídkou pomoci se záchranou budovy. 
V současné době spolupracujeme například s Klubem vojenské historie v Chotěbuzi a karvinskou buňkou polských skautů. Pokud byste se chtěli více zapojit do našich aktivit, napište nám na e-mail: info@karvinskenadrazi.cz. Rádi Vás mezi námi uvítáme.
Zachraňme karvinské nádraží spolu!Členové spolku S.O.S. Karviná, z.s.

Související články


Komentáře

 1. Martin [msstavby.cz] :

  Zabránili demolici historického nádraží v Karviné. Státu za něj nabízejí 300 tisíc

  https://magazin.aktualne.cz/bydleni/architektura/karvinske-nadrazi/r~f991aa0e824211eba22aac1f6b220ee8/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. aggu :

  Za pár let odprodat kraji jako cílová stanice metropolitního schnellbahnu. Z tohoto pohledu skvělé místo.
  btw pojem „rozšířené centrum“, no nevím ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Povedlo se. Lidé v Karviné se složili na koupi starého nádraží a zachránili ho
  https://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/povedlo-se-lide-v-karvine-se-slozili-na-koupi-stareho-nadrazi-a-zachranili-ho-20.html?fbclid=IwAR3Taa34Zt3UGig92-8Ba6fkxPsHhePdsps2-Wpydyhgo-a8gBuInhq0SIU

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.