Vila Augusta Preisenhammera

V Novém Jičíně proběhla oprava a obnova fasády vily Augusta Preisenhammera.

Vila továrníka Augusta Preisenhammera byla postavena roku 1904 jako rodinná vila na ulici s tehdejším názvem Keiser Josefstrasse. Tato ulice vznikala právě na počátku 20. století, kdy byly zdejší pozemky vykoupeny stavební firmou Richarda Klosse a následně zde byla zahájena zakázková výstavba staveb převážně v secesním slohu. Po první světové válce se ulice krátkou dobu nazývala Josefstrasse, ale z podnětu sociálních demokratů bylo její jméno změněno na Marxstrasse. Tento název jí zůstal až do října 1938, kdy opět získala jméno podle císaře Josefa II. (Josefstrasse), a to až do června 1945, kdy byla opět přejmenována na ulici Marxovu. Od roku 1993 do dneška však nese jméno Msgr. Šrámka a samotná budova dnes slouží zdravotnictví.

Dům továrníka Augusta Preisenhammera představuje nepochybně nejvýznamnější stavbu organické secese v Novém Jičíně. Plány domu vypracoval roku 1904 stavitel Richard Kloss, stejně jako u domu továrníka Franze Preisen­hammera (1905) a dalších staveb na dnešní Ulici Msgr. Šrámka. Budova přitahuje pozornost výraznou naturalistickou dekorací v rizalitu stavby a štítem s maskarony a půvabně stylizovanými květy. Rizalit s typickým zastřešením centrálně vyvažuje longitiduální půdorysnou kompozici.

zdroj citace: novyjicin.okolonas.eu

Související články


Komentáře

 1. Mx :

  Narozdíl od Ostravy tady někdo přemýšlel a nepřetřel ty štuky jednou barvou …

  Thumb up 5 Thumb down 3
 2. Ondřej Koutňák :

  Já to vidím právě opačně. Štuková výzdoba – a v tomto případě je opravdu bohatá – již sama o sobě je výrazným prvkem a snese jen malou změnu barevného odstínu oproti hladkým plochám. Jičínská vila je příkladem přehnaného barevného kontrastu a podle mě vypadá jako nějaký přeslazený dort.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 3. Jiri :

  Před 100 lety měla vila paradoxně jen jednu barvu včetně štuk.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 4. Mx :

  Ondřej Koutňák: zajeďte si do Krumlova, Tábora, Telče, Olomouce, Plzně, Prahy atd atd atd. Tam ví, jak to dělat a neslyšel jsem názory, že by to byly přeslazené dorty.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 5. padickos :

  Mně se to teda přeslazené nezdá.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 6. Emilek :

  Že on by tě Koutňák byl taky cukrous, teda cukrář

  Thumb up 1 Thumb down 1
 7. Alex :

  Přes tu všechnu kritiku tady od odborníku od slova vzatej.Můj názor je takový,že je dobře že tento dům dostal nový kabát.

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.