Veřejné záchody budou v centru města brzy minulostí

Po radě několika kolemjdoucích míříme napřed ke kostelu Božského Spasitele. Tady jsou prý veřejné toalety snad odjakživa. Čekají nás ale jen zavřená vrátka. Tlející odpadky zasypané listím jsou důkazem toho, že tady už dlouho nikdo nebyl. „Holky, tady je to zavřené, musíte jít jinam. Budeme to zasypávat, protože se tady rozšiřuje parkoviště,“ volá na nás jeden z dělníků. Další veřejné záchody jsou kousek odtud, naproti hotelu Imperial.
Nepříjemný zápach a čerstvě nastříkaný červený nápis ženy. Vypadá to, že jsme našly funkční záchody. Opatrně otevíráme dveře a vcházíme dovnitř. „Zavřete za sebou a vezměte si papír,“ křikne na nás mužský hlas. V malé místnosti oddělené sklem sedí lehce prošedivělý padesátník, který to tady má na starost. „Běžte na ty dva zadní, ostatní nefungují,“ radí nám. Zbylých šest toalet má kliky svázané barevným provazem k sobě. Když se zeptáme, proč nefungují, muž se rozpovídá. „Je to drahé na údržbu a lidé nám to tady rozkrádali. Brali a ničili všechno, co se dalo – záchodová prkýnka, štětky i další věci,“ tvrdí a pokračuje: „Stejně to tady mají rušit. Prý se tu bude stavět.“
Jediné veřejné záchody, které se zatím nebudou rušit, jsou pod Frýdlantskými mosty. Všechno je tady k našemu překvapení čisté a voňavé. Oproti dvěma předešlým je to opravdu velký rozdíl. „Pořádně se nadřu, aby to tady bylo tak krásné a čisté. Chodí sem denně stovky lidí od studentů až po důchodce,“ vysvětluje nám Dorota Šimková, která tady pracuje už od samého začátku, tedy pět let. I tady se podle Šimkové často krade a terčem nenechavců se staly i cedulky, které kdysi lidi k veřejnému WC směřovaly. „Jednou nám někdo chtěl dokonce odmontovat dveře. Naštěstí jsem zloděje vyrušila a on utekl,“ vzpomíná na nepříjemný zážitek Šimková a uklidní nás, že tyhle záchody se zatím rušit nebudou.

Jak to bude s veřejnými záchody v centru města?

Nefunkční veřejné záchody na náměstí Msgre Šrámka budou brzy zasypány, a uvolní tak místo parkovišti. „Záchody byly v havarijním stavu. Plocha bude upravena na parkoviště v okolí katedrály,“ řekl Vítězslav Bystroň z městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Zároveň potvrdil, že rušit se budou také veřejné záchody u hotelu Imperial. „Na ploše ohraničené ulicemi Nádražní, Tyršovou, hotelem Imperial, třídou 28. října a obchodním domem Ostravica se bude stavět nový objekt, ve kterém pochopitelně budou nová veřejná WC,“ sdělil Bystroň. Původní veřejné záchody by prý nezachránilo ani jejich zpoplatnění. Návštěvnost je totiž tak nízká, že by výtěžek nepokryl ani část nákladů na jejich provoz. Obvod je proto dále nebude budovat jako podzemní nebo samostatné budovy, ale bude je integrovat do objektů, například garážových stání a podobně. „Samozřejmě rozhodující jsou vždy jednotlivá rozhodnutí města a městských obvodů,“ doplnil.
zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.