V Třinci otevřela cyklověž

V Třinci otevřela BikeTower, cyklověž, která vyrostla vedle železniční zastávky Třinec centrum.

Cyklistům nabízí bezpečnou a levnou možnost, jak uschovat kolo nebo elektrokolo. Třinec se tak stal prvním městem v Moravskoslezském kraji a čtvrtým v České republice, které má takovou věž k dispozici. „Již za 5 Kč na den má cyklista možnost uschovat nejen kolo, ale také helmu, batoh nebo tašku. Nemusí demontovat světla, brašny či dětskou sedačku. Věž chrání kola a vybavení před nepříznivými povětrnostními podmínkami nebo krádežemi. Uschovaná kola jsou navíc pojištěná a cyklověž je pod dozorem kvalitního kamerového systému. Zaparkovat své kolo zvládnou jednoduše děti i senioři,“ popisuje výhody BikeToweru cyklokoordinátor města Třince Leszek Gryga.

Třinecká cyklověž je výsledkem dlouhodobých a intenzivních snah města zlepšovat zázemí a podmínky pro cyklisty. „Cyklistika je v Třinci čím dál tím více oblíbenějším druhem dopravy a po otevření obchvatu bude Třinec pro cyklisty ještě bezpečnější. Cyklistická doprava je pilířem čisté mobility a ne náhodou je cyklověž situována vedle železniční zastávky. Věřím, že cyklověž budou využívat nejen místní, kteří dojíždějí do centra z různých částí Třince, ale také cykloturisté, kteří do našeho regionu vyrážejí na výlety. Navíc cyklověž může podpořit i zdravý životní styl a umožní lidem přesedlat z auta na kolo,” uvedla starostka města Třince Věra Palkovská.

Cyklověž ocení i cestující Českých drah, kteří dojíždějí na zastávku Třinec centrum na kole. „Do systému cyklověže bylo doplněno i čtecí zařízení zákaznických In Karet Českých drah. Naši cestující s platnou In Kartou tak mají v Biketower Třinec centrum parkování prvních 24 hodin se slevou 5 Kč, tedy zdarma. Cestující, kteří dojíždí na vlak pravidelně, tak nebudou mít s parkováním kol žádné vedlejší výdaje. Počet volných míst si navíc budou moci zájemci o uschování dopředu ověřit přímo na adrese www.biketower.cz/obsazenost.php, kde najdou aktuální informace o počtu uložených kol,“ přibližuje výhody spojeného cestování kolo-vlak Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah zodpovědný za osobní dopravu.

Podobná cyklověž funguje už několik let také v Přerově či v Hradci Králové, kde se díky ní zvýšil podíl cyklistů v dopravě. „Čtyřicet procent uživatelů BikeToweru, kteří dříve jezdili na kole pouze rekreačně, na něm začalo jezdit pravidelně i do práce. Jsou to především ti, kteří vlastní kvalitní typy kol nebo elektrokola a v běžném stojanu o ně měli strach. Navíc většina z nich potvrdila, že jezdila do práce v autech sama, takže jejich rozhodnutí upřednostnit kolo před autem prospělo i životnímu prostředí,“ uvedl Rudolf Bernart z dodavatelské firmy Systemica.

Parkovací dům v centru města nemusí být jen bezpečnou a levnou úschovnou. „Přemýšlíme i nad dalším rozvojem projektu a dalšími vychytávkami pro cyklisty. Věž by se do budoucna dala využít jako půjčovna kol a elektrokol, pro které by zároveň mohla sloužit jako dobíjecí stanice,“ dodala starostka Třince.

Celkové výdaje spojené s výstavbou parkovacího domu činily zhruba 13 milionů Kč. Na stavbu cyklověže získalo město Třinec dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ve výši 9,4 milionů, což představuje 90 procent způsobilých výdajů.

zdroj: trinecko.cz

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Před pár dny o tom byla reportáž v rádiu. Lidi si to tam dost pochvalovali. Není to špatný nápad. Snad se to rozšíří i do jiných měst.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 2. mJožka :

  Zdejší vedení města (p. Semerák) také o cyklověži uvažovalo. Nicméně po diskuzi mezi odborem dopravy a cykloordinátorem se v Ostravě nenašlo místo, kde by cyklověž našla tak rozsáhlou poptávku. Svinovské železniční nádraží bohužel není jako nádraží v Pardubicích nebo v Hradci Králové, kde věže již jsou. Chvíli se uvažovalo nad umístěním na nějakém větším sídlišti (např. Dubina), že by si mohli cyklisté do věže kola dávat přes noc. Odpadlo by jim (v takové lokalitě předpokládané) nošení kol do bytů a na balkony.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Crazym :

  Náhodou, v Ostravě mají už nějakou dobu na hejtmanství nové koště za ANO a to prý dobře mete a chce se stát i poslancem jak se mu v politice zalíbilo a tak se starají třeba i o cyklisty a tak se stalo, že se u hejtmanství místo veřejných tabulí http://www.imagehosting.cz/?v=20xxostrav.jpg objevily stojany na kolo http://www.imagehosting.cz/?v=1110201756.jpg , peníze se přeci mají točit, hlavně ty cizí :DD
  Tímto vyhlašuji soutěž o deset bludišťáků kdo první tam odchytí nenaaranžované odstavené kolo občana, který si přijel něco na úřad vyřídit a přijel tam na svém, nebikesharingovém kole. ANO, vím, že na úřad dost úředníků jezdí na svých kolech ale ti si berou své kola dovnitř, znáte to, dost se tu krade :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. mJožka :

  Crazym: Tenhle typ stojanů (v zeleném) byl hned naproti u schodiště na parkoviště. Ty Tam zůstaly? Nebo jde o rozšíření kapacity stojanů pro jízdní kola?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Crazym :

  mJožka: Netuším, zas tak moc jsem se nerozhlížel, mrknu příště ale jako pozitivum beru, že tyhle jsou pod střechou, to abych nebyl za zas tak velkého negativistu :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Petr P. :

  mJožka: u schodiště už stojany nejsou, chvíli tam nebylo nic, teď jsou tam čerstvě ty pod střechou (možná je tam taky líp vidět kameramana)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Petr P. :

  Petr P.: kamerama:-)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.