Unikátní bezpečnostní centrum bude brzy hotovo

Práce na Integrovaném bezpečnostním centru (IBC) Moravskoslezského kraje finišují. Unikátní středisko, které se stane nejmodernějším v České republice, by již za několik týdnů mělo být uvedeno do zkušebního provozu.V těchto dnech si jej prohlédli zástupci kraje v čele s hejtmanem Jaroslavem Palasem.“Jde o projekt, který významně zvýší kvalitu služeb integrovaného záchranného systému, přispěje k lepší koordinaci při řešení krizových situací a v konečném důsledku přispěje ke snížení škod na životech, zdraví a majetku občanů,“ konstatoval Palas.Krajské bezpečnostní centrum, ve kterém mají působit všechny složky záchranného integrovaného systému – hasiči, zdravotníci, městská a státní policie, bude sídlit v rekonstruovaném objektu naproti bývalé hale Tatran v Moravské Ostravě. Budova měla původně sloužit organizaci zaměstnávající tělesně postižené osoby. Stavba však nebyla nikdy dokončena a dlouhé roky chátrala.

Většinu nákladů hradí Evropa

Po rozhodnutí o vzniku IBC začala rozsáhlá a náročná rekonstrukce. „Výstavba centra je v současné době ve fázi dokončení stavební části objektu. Montuje se vnitřní a technologické vybavení,“ uvedla mluvčí moravskoslezského kraje Šárka Vlčková s tím, že všechny práce probíhají podle plánovaného časového harmonogramu. Zkušební provoz bude zahájen nejpozději 30. června, s ostrým provozem se počítá na přelomu prosince a ledna.V rámci České republiky půjde o první takovéto záchranářské centrum. Na jiných místech zatím většinou společně působí jen policisté a hasiči. „Je to nový model spolupráce všech složek integrovaného záchranného systému,“ prohlásil při své nedávné návštěvě Ostravy policejní prezident České republiky Oldřich Martinů.Integrované bezpečnostní centrum bude přijímat volání na všechny linky tísňového volání z území celého Moravskoslezského kraje. „Umožní vysílat síly a prostředky k zásahům a koordinovat činnost v celém regionu,“ řekla Vlčková.Celkové náklady jsou vyčísleny na 680 milionů korun. Evropské fondy se na financování podílejí 630 miliony korun, zbývající částku poskytly Ostrava, ministerstvo vnitra a Moravskoslezský kraj. Podobná centra by měla postupně vznikat i v dalších krajích České republiky.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.